Beykoz'un cam mirası

  • 11.12.2018 17:25
  • Okunma: 6199 kez

Elif ÇELİK


Onlarca yıldır Beykoz'da ikamet eden hemşerilerimiz gibi ben de cam ile karın doyurdum.

Rahmetli Dedem Kemalettin Sözlü, henüz 13 yaşındayken Paşabahçe şişe cam fabrikasına giren ve ateşin kızarttığı yüzünü tebessümle hayata, çocuklarına dönen bir anlayıştaydı. Şimdi yıllar sonra Kemalettin Usta’nın torunu Elif, bin bir zorlukla, tir tir titreyerek üflüyor cama... Bir yandan ekmek veriyor, aş veriyor hemşerilerine, diğer yandan da Beykoz'un yıllarca ekmek yediği bir nesli temsil etmenin, Beykoz'un mirasına sahip çıkmanın haklı gururunu yaşıyor.

Ustam, ortağım Devlet Sanatçısı Mehmet Kömürcü ile çıktığımız yolda emin adımlarla ilerliyoruz dostlar. İnanır mısınız bazen şöyle hissediyorum: Sanki Dedem bana pipoyu uzatıyor da ben de elimdeki fıskaya üflüyor gibiyim. Hele ilk cam eserimi meydana getirdiğimde nasıl heyecanlı ve mutluydum görmeliydiniz. Beykoz'u Beykoz yapan değerlere küçük atölyemizde de olsa sahip çıkmak, büyük bir onur.

Bu ay kutladığımız 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü de artık tam da bu nedenle benim için daha büyük bir anlam içeriyor. Beykoz'un toplumsal ve kentsel yaşamına katkı ve emek vermiş bir kadın olarak ben, şimdi de üstelik Beykoz'un en önemli değerine, cama sahip çıkan bir iş insanı olarak hizmet etmeyi sürdürüyorum. Allah'ım hepimize yardım etsin inşallah.

Kıymetli Dostlarım,

Çocuk sahibi olmak bir anne için büyük bir saadet olsa da kız çocuğu sahibi olmanın da bir başka anlamı ve değeri olduğunu yeni fark ediyorum. Geçmiş yazılarımda da yazdığım gibi sanki kocaman bir insanmış gibi dertleşiyor. Her attığım adımı onunla beraber yürüyorum. Gerçekten de kızımla yol aldığım her kulvarda gücüme güç katıyorum; sorunlarımı unutuyor ya da üstesinden gelebilecek kadar bir metaneti içimde büyütebiliyorum. Gözlerime çipil çipil bakan bu güzel kız, her gülüşünde annesine biraz daha cesaret veriyor, biraz daha dertlere karşı direnç sağlıyor bana. Tüm kalbim ve samimiyetimle söylüyorum ki, Allah’ım tüm kadınlara, anne adaylarına bir kız çocuğu nasip etsin. Allah hepimizin çocuklarını da tüm kötülüklere karşı korusun, onları bizlere bağışlasın.

Oğlum Egemen ve kızım Işılay... Sizleri seviyorum, unutmayın anneniz, tüm anneler gibi sizler için dağları devirir.

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Cam, Miras

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları