Murat Aydın Beykoz Belediyesinin borçlarını açıkladı

  • 3
  • 6369
Murat Aydın Beykoz Belediyesinin borçlarını açıkladı

Beykoz eski Belediye Başkanı Murat Aydın, Köseler’in 3 milyar borç açıklamasını yalanladı. 2 milyar lira mı harcadınız diye sordu.

Beykoz eski Belediye Başkanı Murat Aydın, Köseler’in 3 milyar borç açıklamasını yalanladı. 2 milyar lira mı harcadınız diye sordu.

Beykoz eski Belediye Başkanı Murat Aydın, Alaattin Köseler’in belediyenin borcunun yaklaşık 3 milyar lira olacağını söylemesinin ardından kalem kalem borç açıklaması yaptı.

Aydın, “Beykoz Belediyesi’nin 3 milyar borcu yoktur, eğer devraldığınız günden itibaren 2 milyar lira harcamadıysanız” dedi.

"1.1 milyar borçla devrettik"

Beykoz Belediyesi’nin mali durumuna ilişkin net bilgiyi açıklamak istediğini söyleyen Aydın, “Beykoz Belediyesi 3 milyar 980 milyon liralık bütçesi, 2 binden fazla çalışanı, tüm Türkiye’ye örnek olmuş tesisleriyle Beykozlulara ve İstanbullulara hizmet veren büyük bir kurumsal yapıdır. Devir teslim yaptığımız hafta itibariyle 300 milyon TL’si kendi şirketine olmak üzere yaklaşık 1.1 milyar lira borç ile devredilmiştir.” İfadelerini kullandı.

Belediye iştiraki BEYYAP’ın hiç borcu olmadığını, BEYTAŞ’ın sadece kamuya borçlu olduğunu ve bu borçtan fazlasını Beykoz Belediyesinden alacaklı olduğunu açıklayan Aydın, “Toplamda kamuya ait olanlar dışında belediyenin 800 milyon civarında olan borcu yapılan taahhüt işleri sebebiyle hakedişlerle oluşmaktadır. Ödeme günü itibariyle devir teslimden sonra ödenecek olan maaşlar, seçim haftası sebebiyle sıkıntı yaşanmaması için devir teslimden önce maaş hesaplarının bulunduğu bankaya yatırılmıştır. Gelecekte oluşacak maaş yükünü bugünün borcuymuş gibi göstermek geleceğe yönelik şimdiden bahane üretmenin bir göstergesi midir?” diye konuştu.

"Beykoz Belediyesi'nin 1.8 milyar alacağı bekliyor"

Beykoz Belediyesi’nin tahakkuku oluşmuş 1.3 milyar liralık 2B alacağı olduğunu, 500 milyon civarında da imar, ruhsat ve iskan harcı alacağı bulunduğunu kaydeden Murat Aydın, şunları dile getirdi:

“Kamu borçlarının nakit ödenmesi yerine ilgili kurumlarla mahsuplaşılabilmesi amacıyla ilk defa imar planı yapılan ve vatandaş tarafından terki belediyeye hibe olarak yapılmış, tapusu belediyemize geçmiş yaklaşık 80 taşınmaz bulunmaktadır. Değeri SPK lisanslı firmalar tarafından 580 milyon TL olarak tespit edilmiş olan bu varlıklar mevcut kamu borcundan daha fazlasıdır. Ayrıca yeni yönetime üzerinde bulunan kullanıcılarına satışı beklenen hisseli 789 bin m2, tam hisseli yaklaşık 500 bin m2 tapulu taşınmaz bırakılmıştır. “Doğru” kullanıldığı sürece Beykoz Belediyesi’nin gelecek 10 yıllarını garanti altına alacak varlık fazlasıyla mevcuttur. Doğru kullanılıp kullanılmayacağını zaman gösterecektir. Ancak bu algı oyunları aksini işaret etmektedir. İnşallah biz yanılırız.”

Haber Merkezi

Müslüm Gürses'in duyulmamış şarkıları Beykoz'da tanıtıldı
Önceki Müslüm Gürses'in duyulmamış şarkıları Beykoz'da tanıtıldı
İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Sonraki İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Yorumlar (3 Yorum)

orhan canoğlu (2 hafta önce)

vatandaşdan terk payı diye aldın . vatandaşa kutu gibi ev verdin . Bana verme kardeşim fakirlerin evlerini daha büyük yapsaydınya. Nun okullarının tam yolun karsısı 100 metree ilersinde birde utanmadan kaparmıssının çimlerle kımse görmesin dıye villa yaptırıyorsunuz vatandaşa gelince terk payı. karlı tepeye cıkın .Buraya tarıh yazalımda burda kalırsa kalsın yazılar sene 2024 -mayıs 8 karlı tepeye cıkın orda ormana bakan yerı çim tellerle cevırmışler ormanı görmeyın diye .Sebebi şu Çitın öbür orman kısmı villa yapılıyor kımın Villası malum.Sizler bu dünyada yonetici sifatıyla sınadı Allah. hep zengine verdınız yep Yancılar oldunuz. Ahiretde fellik fellik kacsanda kacamıcaksın .Bu dedıklerimi bir düşün . ben imza atmıyorum istifa edıyorumda dıye bilirdin ama .Dünya işde Senide Allah Böyle sinadı

hasan bayram (1 ay önce)

beyyapın faaliyeti yokki borcu olsun beytaşda borçlanıp borçlanıp belediyeden sermaye tutarı yükseltiyor beytaşın gerçek borcu 10 lira ise gerçeği yansıtmayan borcu yani yapılmayan işlerin faturası 100 lira

Siyah Muhafiz (1 ay önce)

Anlaşılan chp güzel yiyecek belediyeyi :)

Yorum Yaz