Erdal ÖZTÜRK
  • 18/04/2024 Son günceleme: 18/04/2024 21:14
  • 3.565

2024 Yerel Seçimleri sonuç itibariyle, ülke haritası neredeyse kırmızıya boyandı. Beykoz ilçesi de sürpriz yaparak kırmızı tarafta yerini aldı.

Seçim akşamında Murat Aydın seçimi kaybettiğine inanamıyordu. Alaattin Köseler'de kazandığına inanamıyordu. Demek ki hiçbir seçim kolay değil. Sandıktan ne çıkacağı belli olmuyor. CHP'ye yakın TV kanallarının. Hiçbirinde Beykoz ismi yorumlarda yer alamıyordu. Zayıf da olsa alma ihtimalimiz var denilmiyordu. Anketler genelde 10, 12 puan AK Parti'yi önde gösteriyordu.

Lakin Beykoz halkı son 1,5 günde kararını gözden geçirdi. Beykoz emekli şehriydi. Beykoz'un kendine has sorunları vardı. Ve sandıkta ters yaptı. Bu ters yapması sonuçları allak bullak yaptı. CHP çok istekliydi. CHP kadrolarının yaptığı çalışmalar performansın çok üstündeydi. Bu da sahada köselerin ön alması, kadrolarında ayak uydurması, vatandaş ile teması üst seviyeye taşıdı. Uzun yıllardır ilk kez CHP başkan adayı ile CHP İlçe Başkanı birlikte kol kola çalıştılar.

Alaattin Köseler ile Mahir Taştan bütün aday adaylıklar sürecini geride bırakarak et, tırnak olarak birlikte çalıştılar. Bu istek, bu arzu seçmene güven verdi. Zaten iktidara kart göstermeye niyetliydi.

CHP kadroları da göreve hazır olduklarını hissettirince netice sandıkta alındı.

CHP Meclis üyesi adayları sıralamasındaki yerlerine aldırmaksızın top yekûn çalıştılar. Zor olduğunu biliyorlardı, İmkânsızı gerçekleştirmeye ant içmiş gibiydiler.

AK Parti'de aslında çalıştı. Başkan ve meclis üyeleri sahada olabildiğince vardılar ama nerede o eski reisin rüzgârı… Rüzgâr olmayınca yelkenli çok zor yol alır. Bunu iyi bilenlerdenim. CHP hemen hemen her mahallede oyunu arttırdı. Gümüşsuyu CHP açısından zor bir mahalle olmasına rağmen, meclis üyesi adayı olmamasına rağmen oylar neredeyse AK Parti'nin oylarına yanaştı.

CHP'nin Gümüşsuyu delegeleri sandıkta, sokakta, okulda kapı kapı seçmeni boş bırakmadı. Köseleri yalnız bırakmadı. İlçe Başkanı'nın yanında yer aldı.

Çavuşbaşı hariç bütün mahalleler oyunu artırırken özellikle seçmen sayısı fazla olan ve AK Parti'nin kaleleri sayılan Yenimahalle, Çubuklu ve Tokatköy oy artırımında zirve yaptı. Bu mahallelerin meclis üyesi adaylarını ve mahalle örgütlerini ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Bu üç mahallenin CHP dışındaki mahalle kanaat önderleri de köşeler için gerekeni yapmışlardır.

CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan ilk kez CHP'nin Beykoz'da belediye başkanlığını kazanan ilçe başkanı olarak tarihe geçti. İlk kez diyorum daha önce kazanılan belediyelerde sol parti oldu ama SHP ve DSP olarak olmuştu. CHP'nin kazanması Mahir Taştan'a ve yönetimine nasip oldu. Ne kadar övünseler haklarıdır. Alaattin Köseler 2004 yılında AK Parti’ye kaybeden başkan olmuştu. Birçok deneme geçirdi. Başka adaylar da deneme geçirdi. Lakin 20 yıl sonra Beykoz'u AK Parti'den almak yine Alaattin Köseler'e nasip oldu. Köseler de ne kadar övünse azdır.

Özü olarak CHP Beykoz'da seçimi kazanarak kırmızı Beykoz'u oluşturmuştur. Buna CHP örgütünün çok özverili çalışması, mahallelerin CHP dışındaki abilerinin CHP'ye çalışması. Süleymancılar, Ahmet Karahan ile farkındalığı göstermesi, Ekrem İmamoğlu'nun tüm İstanbul genelinde olduğu gibi Beykoz'da da sürükleyici olması, bir de buna Murat Aydın'a içeriden ve dışarıdan oluşan tepkileri de eklersek CHP Beykoz'da ipi göğüslemiştir.

Bundan sonrası ne olur?

Söz veriyorum sizlere değerli okuyucularım,  hiç iltimas yapmadan izleyeceğim bilgi ve belgeye kolay ulaşabilen bir kalemim. İnşallah güzel olacak. Umudum çok yüksek. Yoksa 5 yıl dediğin nedir? Göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Kimine uyarı, kimine tavsiyedir.

Kalın sağlıcakla

Yazarın Yazıları