Elif ÇELİK
  • 06/08/2022 Son günceleme: 06/08/2022 15:07
  • 7.471

Zeytinburnu'nda 20 yıl Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra merhum Yücel Çelikbilek'in de üzüntülerine göz yumarak Beykoz'a geldi ve aday oldu.

Parti içinde ne oldu, ne yaşandı bizi ilgilendirmez onların sorunu bu tabii. Ancak biz Beykoz'da yaşayan insanlar olarak, İncirköy'den Gümüşsuyu'na navigasyon açarak gelecek bir belediye başkanı da istemiyorduk.

Seçim yapıldı, kazandı. Sözümüz yok. Ancak yenilenen İstanbul seçimleri gösterdi ki eğer seçimler ilçeleri de kapsamış olsaydı, Bay Murat mahallesi Zeytinburnu'na geri dönecekti. Muhtemelen yine navigasyon kullanarak...

Son 2019 seçimlerinde, 39 ilçeli İstanbul'da göreve gelen 38 Belediye Başkanı da hangi partiden olursa olsun, büyük bir endişe taşıyordu. Çünkü bir önceki dönemden gelen borçlar, bir yandan yapılacak yeni projelerin önünü kesecek diğer yandan da yeni borçlanmaları zorunlu hale getirecekti. Yalnızca Beykoz Belediyesi'nin bu konuda içi rahattı. Rahmetli Yücel Çelikbilek giderken kasada para bırakmıştı. Peki, Bay Murat ne yaptı? Gelir gelmez Beykoz'daki tuvaletleri bedava yaptı. Bravo. Büyük başarı. Açın bakın internetten Belediye Faaliyet raporlarına... 2019'da yaklaşık 9 milyon Türk Lirası olan bankadaki paramız 2020'de 600 bin TL'ye düşmüş. Neymiş? Ticari alacağa çevrilmişmiş. Sonra 2021 raporuna bakıyoruz. Beykoz Belediyemizin hazır değerleri 2019'dan 2021'e kadar 3 senede yüzde 600 küçülmüş yahu.

Ne yapmış faaliyet olarak 3 yılda Bay Murat? E, işte bol bol para harcamış. Hazırdan yemiş, buna karşılık Beykozlu hep yaşanılanları sineye çekmiş. Gerçi yenilenen seçimlerde duruşunu da ta 2019'dan belli etmiş ama seçim ilçelerde yenilenmediği için "Ya sabır" çekip, 2023'ü beklemiş.

Eh, o seçim sandığı da elbet gelecek önüne Beykozluların...

Bu kez vatandaşlar sandığa elektrikleri kesilen, kanunlara uygun yapılmadığı için mahkemenin inşasını durdurduğu bir kentsel dönüşüm projesinin verdiği acıyla gidecekler.

Beykoz Belediyesi tarafından evleri başlarına yıkılan bir psikolojiyle gidecekler. Tokatköy'de yaşayan Beykozlular, kendi belediyeleri tarafından yaşatılan travmayla diğer 44 mahallede yaşayan Beykozlular ise Tokatköy'den duydukları acı hatıralarla sandığa gidecekler.

Ben de bu hislerle sandığa gideceğim. Ancak Bay Murat'ın sinir bozan icraatları gelmeyecek yalnızca aklıma... Yenilenen seçimlerin ardından hem Beykozluların hem de İstanbulluların nasıl da kenetlendiklerini hatırlayacağım. Geçen zaman içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyemizin faaliyetlerini de gülümseyerek yeniden hatırlayacağım.

İstanbul Otogarını düşüneceğim mesela... Geçmişte nasıl, şimdi nasıl bir yer olduğunu... Ankara'dan destek alınmadan yapılan ve İstanbul'u "Dünyada aynı anda en çok metro yapan şehir" unvanına kavuşturan işleri düşüneceğim. Yaklaşık 200 bin İstanbullu çocuğun İBB sayesinde ücretsiz süt içebildiğini gözlerimin önüne getireceğim. İBB tarihinde ilk kez yapılan kreşler, yurtlar ve sonrasında karşılıksız burs verilen ilkokul, lise ve üniversite öğrencileri için "Helal olsun be" diyeceğim.

Bu minnet ve şükranla oy vermeye gideceğim.

Oyumu verdikten sonra da evime dönüp, geçen 20 yılda her sene söz verilip bir türlü yerine getirilmeyen Beykoz Metrosunu hayal ederek, seçim sonuçlarını bekleyeceğim. Öyle ya? Şimdiye kadar neden Beykoz Metrosu yapılmadı? Çünkü zarar edeceği, kar getirmeyeceği düşünülüyordu. Elbet böyle hizmeti kar-zarar penceresinden bakarak değil; ihtiyaç ve vatandaş talebi olarak değerlendirecek bir iktidar da 2023 itibarıyla gelecektir. Elbet o Beykoz Metrosu yapılacaktır.

Biz o metroyla huzurla seyahat ederken de eğer dilerse o zaman artık "Beykoz Belediyesi eski Başkanı" sıfatını taşıyacak olan sade vatandaş Bay Murat da Beykoz'u bisikletiyle rahat rahat dolaşabilir.

Hatta kim bilir? Belki bisiklete entegre navigasyon cihazları da o zamana kadar yaygın bir şekilde kullanılabilir.

Bay Murat, bir zamanlar belediye başkanı olduğu Beykoz'da kaybolmadan rahat rahat gezer.

Yazarın Yazıları
Yorumlar (3 Yorum)

Murat Hakkı (2 yıl önce)

Köşe yazarı kim; 2017 yılında CHP İlçe başka yardımcısı ve Chp ilçe başkanlığına aday olmuş kaybetmiş. Neden karşısındaki düşmanıymış gibi yazı kaleme almış belli oldu.

hasan hüseyin (2 yıl önce)

off gerçekten acımasızca bir yazı olmuş..zira doğruları da var yanlışları da..

Hasan Arslan (2 yıl önce)

Merhaba Beykoz halkına hitap eden bir yerel gazetede tabi gazete taraflı değilse siyasi kimliği olan kişilerin siyasi köşe yazıları yazmaları etik değil saçma taraflıdır. Bu hanıma mali müşavirlik hakkında yazı yazdırın.

Yorum Yaz