Makaleler

Ya bir de seçimi kazansaydı?

2014.07.21 00:00
| | |
14726

Uzunca bir süredir Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in hemen her ortamda çok net ifadelerle dile getirdiği bir sıkıntısı var. Ya da şaşkınlık diyelim…

Hayata geçirmeye çalıştığı neredeyse bütün projelerini yargıya taşıyarak adeta her icraatına takoz koyan bazı CHP meclis üyeleri. Başkan’ın deyimiyle meşhur “dörtlü çete!”

Bu durum Yücel Başkan’ı şaşkınlığa ve öfkeye sürüklüyor zira eli ayağı köhnemiş yasalarla bağlanmış olan Beykoz’da icraatlarınızı yasalara dayandırmaya çalışırsanız bırakın projelerinizi hayata geçirmeyi, çivi bile çakamazsınız.

Çelikbilek sık sık bu kişiler için, “adamlar resmen mahkeme kapılarında yatıyor. Her projeyi mahkemeye taşıyarak icraat yapmamıza engel olmaya çalışıyorlar.” cümlelerini sarf ederken; bu meclis üyelerinin kısa bir süre önce partilerinin disiplin kurulundan kınama cezası aldığını öğreniyoruz.

İlginçtir, AK Parti Hükümeti’nin hemen her icraatını mahkemelere taşıyan Ana Muhalefet Partisi CHP’nin bazı yerel kadroları Burunbahçe’de yapılan villalar için savcılığa suç duyurusunda bulunup sonra bundan vazgeçtikleri için partileri tarafından disiplin cezasına çarptırılmıştı.

Belediye meclis oturumlarını uzun yıllardır takip ederim. Meclis kürsüsünde veya sıralarında fikir beyan edip çalışmalara katkı koyan meclis üyeleri hemen hemen aynıdır. -Yeri gelmişken; yakında bu arkadaşlarımızla ilgili özel bir çalışma yapacağımızı da buradan belirteyim.- BenHalit Kılıç’ın da bu noktada elini taşın altına koyarak Beykoz için bir şeyler yapmaya çalışan az sayıdaki meclis üyelerinden biri olduğunu düşünüyordum. Yanılmışım…

Meclis tatil olmadan önceki birkaç oturumda CHP sıralarında bir hareketlilik olmuştu. HalitKılıç merkezli A4 ebadındaki inşaat fotoğrafları elden ele dolaşmaya başlamış ve bu izleyici localarında olan gerek biz basın mensuplarını, gerekse izleyicileri çeşitli yorumlara sevk etmişti. Sonuçta birkaç oturum o fotoğraflar dolaşmış ancak altından herhangi bir şey çıkmamıştı.    

Ne kadar enteresan. Konu eli ayağı köhnemiş yasalarla bağlanıp adeta kaderine terk edilmiş olan Beykoz’a iki çivi çakmak olunca soluğu mahkeme kapılarında alan bu meclis üyesi ne hikmetse Burunbahçe’deki villalar için jet hızıyla yaptığı şikâyetini yine aynı hızla geri çekiveriyor.

Sebep neydi? CHP Meclis Üyesi Halit Kılıç’ın Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı suç duyurusundan “Ay, pardon. Bu inşaatların ruhsatı varmış!” diyerek vazgeçmesi sizi bilmem ama bana hiç inandırıcı gelmedi. Üstelik Halit Bey bir mimar, tıpkı kendisini listeye koyan Alaattin Köseler gibi!

Bu arada; Mimarlar Odası’nın bu gelişmeler ve kulislerde konuşulan inanılması güç iddialardan sonra odalarına kayıtlı olan Halit Kılıç ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğini de doğrusu çok merak ediyorum. Çünkü konu AK Partili bir üye olunca jet hızıyla ceza veren Mimarlar Odası’nın CHP’li üyeleri karşısında son derece ketum davrandığını da gözlemliyoruz.

Alaattin Köseler’e yakınlığıyla da bilinen Halit Kılıç’ın muhalefet sıralarında olmasına rağmen partisini bu kadar zor durumda bırakacak davranışları birçok soru işaretiyle beraber akıllara şu soruyu da getiriyor: “Ya bir de 29 Mart seçimlerini kazanıp belediye yönetimini alsalardı? Ya Halit Kılıç Köseler’in Başkan Yardımcısı olsaydı?”

Vesselam…

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"