Makaleler

Sarıgül gerçeği itiraf etti !..

2014.07.17 00:00
| | |
13815

Son günlerde oluşturulmaya çalışılan ittifak girişimleri tamamen haklı bir dayanaktan yoksun… Daha başlamadan çöktü…

İttifak oluşturma çabalarının önderliğini Rahşan Ecevit’in yapması, Başbakan olduğu dönemlerde gün yüzü görmeyen, şu günlerde de yine rahatsızlığı nedeniyle hastanede yaşam mücadelesi veren Bülent Ecevit’i yeniden gündeme getirdi.

Hani bir söz vardır; kadın isterse adamı vezir eder isterse rezil… Rahşan Hanım’da Bülent Ecevit’i rezil etti. Hastalığında bile gün yüzü göstermedi… Neymiş efendim Türkiye elden gidiyormuş… Ülkemizde iktidarlar hep milletin oylarıyla belirlenmiştir. Hiçbir iktidar döneminde ülkenin elden gittiği görülmemiştir… Sadece, “gidiyor” bahanesiyle yoksulluk derinleştirilmiş, yaralı bırakılanlardan teşekkür etmeleri istenmiştir.

Bu tip iddiaların hep sosyal demokrat olduğunu söyleyenler tarafından ortaya atılması ve yıllarca yapılan girişimlere rağmen zemin bulamaması Cumhuriyet üzerinden yapılan siyasi istismarı beyhude bir yola sevk etmiştir. Önce erken seçim talepleri, tutmayınca da Cumhurbaşkanını uzlaşarak seçelim çağrıları Deniz Baykal’ın da niyetini ortaya koymuştur… Aynı düşünce, maalesef aynı yolun yolcusudur.

Şekilciliği bir kenara bırakıp ülke yararına politika üretemeyen sosyal demokratlar kendi içinde de bir türlü uyum sağlayamadı… Deniz Baykal’ın ülkeyi hangi projelerle yöneteceğini dillendirmek yerine, sırf koltuğunu korumak adına yapmış olduğu mücadele demokrasiyi ne kadar özümsediklerini ortaya koyuyor…

Bu tablonun karşısında yeni bir lider beklentisi o kadar sırıtıyor ki, adeta, sosyal demokrat anlayışı fosil anlayışlardan kurtarın diye el açmış yalvarıyor… Diğer siyasi partilerde, yeni liderlerin ortaya çıkışını andıran görüntüler burada da oluşuyor ve çürüyen söylemleri ters yüz etmeye başlayan Mustafa Sarıgül’e bağlanan umutlar haklılık kazanıyor.

CHP’li Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Baykal’ın karşısına erken çıkmakla hata yaptığını anlamış olacak ki, daha temkinli konuşuyor ve bazı gerçekleri itiraf etmekten de kaçınmıyor…

“İstanbul’u yönetmekle Türkiye’yi yönetmek aynı şeyler değildir” diyerek Tayyip Erdoğan’ı eleştirenlerin aynı şekilde üzerine gelmesini engellemek içinde kendisini liderliğe taşıyacak olan süreci ağır aksak ilerletiyor. Şişli ile Türkiye’yi yönetmenin aynı şeyler olmadığını tecrübeyle aşmaya çalışıyor.

Sarıgül Beykoz’da

Sarıgül’ü bir açılışa katılmak üzere gelmiş olduğu Beykoz’da yakından tanıma fırsatı bulmuşken Türkiye siyasetinde pek de alışılmamış söylemlerine de tanıklık ettik. Söylemleri itibariyle Sarıgül’ün gerçekçi bir tarzı olduğunu düşündüm…

Mustafa Sarıgül; Deniz Baykal’ı, Atatürkçülüğü siyasi malzeme yapmakla suçluyor… Ve Atatürkçülüğün CHP’nin tekelinde olmadığını söylüyor. Buda gösteriyor ki Sarıgül sosyal demokrat çizgiye farklı bir açılım getiriyor.

Sarıgül, AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan gerçeğini de kabul etmiş gözüküyor… Türk Siyaset Tarihi’ni irdelerken Adnan Menderes’ten, Turgut Özal’dan örnekleme yaparak; Bülent Ecevit’in parti içi mücadeleyle CHP Genel Başkanı olduğunu, Adnan Menderes’in tek partili sisteme karşı çıkarak başbakanlık koltuğuna oturduğunu, Özal’ın ihtilal sonrası yönetimi devraldığını ve Tayyip Erdoğan’ın da yine sistem karşıtı görüşleriyle halkın gözünde kurtarıcı konumuna ulaştığını söylüyor.

Sarıgül liderliğe giden yolu, “Erdoğan bir dönem daha gelecek ve biz ondan bayrağı, 2011 veya 2012 yılında teslim alacağız” diyerek uzun bir mesafeye yayıyor bununla birlikte Erdoğan rüzgârının hala estiğini, bunun karşısında durulamayacağını da itiraf etmiş oluyor. Seçmenin dürüstlükten yana olduğunu çok iyi kavramış gözüken Mustafa Sarıgül bence iyi bir politik çizgi izliyor.

CHP içindeki önemli değerlerin Sarıgül gerçeğine direnmelerini de anlamak mümkün değil. Sarıgül Beykoz’a geliyor, CHP’li oluşuyla gurur duyanlar ortalarda gözükmüyor… Anlaşılıyor ki Deniz Baykal Ankara’dan Beykoz’u gözetebiliyor. Hadi burada parti içi muhalefet var diyoruz… CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Onur Öymen Beykoz İlçe Başkanlığı’na AB ile ilgili konferans veriyor. CHP adına ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen arkadaşlarımız oralarda da gözükmüyor.

Siyasette bunun adına ne deniyor ?..

Selam ve Sevgi İle  

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"