Kader GÜR
  • 19/12/2023 Son günceleme: 19/12/2023 12:31
  • 3.188

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Muhammed Hanefi Dilmaç yapmış olduğu basın toplantısında Beykoz’da 2B sürecinin nasıl geliştiğini anlattı.

Beykoz’un nasıl özel proje alanı olduğu, Yücel Çelikbilek’in ekonomist olması nedeniyle elde edilecek gelirin ne kadar olacağı ve nasıl harcanacağı planlanmıştı. Bizzat sürecin içinde olan Hanefi Dilmaç rayiç bedellerin düşürülmesi konusunda nasıl bir çalışma yürütüldüğünü kamuoyu ile paylaştı. Bu süreç Beykoz için tabiri caizse bir milattı.

Beykoz’da zincirler kırılmış ve dönüşümün önü açılmıştı. Çelikbilek bu süreçte Beykoz halkından aldığını Beykoz halkına geri vereceğini sık sık dile getiriyor, vatandaşların devletten ucuz fiyatlarla aldığı arsaları fahiş fiyatlara satmalarına karşı çıkıyordu. Yücel Çelikbilek Beykozluyu düşünüyordu. 2B gelirleri ile Beykoz halkına sosyal konut yapmayı planlayan Çelikbilek, değişimi Beykoz halkının bizzat kendi elleriyle yapabilmesi için müthiş bir alt yapı hazırlamıştı.

Yücel Çelikbilek giderken Beykoz’a sosyal konut yapma projesinin gerçekleştirmesi için Murat Aydın’a vasiyette bulundu. 2019 yılında Beykoz Belediyesi’ni kasasında 340 milyon TL para ile Murat Aydın’a teslim ederken, Murat Aydın’dan bu para ile Beykoz halkına sosyal konut yapmasını istedi.

Murat Aydın Yücel Çelikbilek’in bu vasiyetini değil gerçekleştirmek, konuşmadı bile… Ancak Çelikbilek’in alt yapısını hazırladığı diğer projeleri yapabildi. Yani özetle Yücel Çelikbilek’in adını Soğuksu Gençlik Merkezi’ne verdiler, sosyal konut vasiyetini gerçekleştiremediler.

Gelmiş olduğumuz noktada bir seçim sathı mahallindeyiz. Haliyle büyük projeleri konuşmamız gerekirken, küçük hesaplarla siyaseti şekillendirmeye çalışıyoruz. Geçmiş 5 yıla bakarken, yapılanlarda Murat Aydın Beykoz’a damga vurdu diyebileceğimiz çok farklı bir şey yok. Hatta Beykoz’da gerek dar kapsamda gerekse geniş ölçekte kutuplaşmanın arttığını söyleyebilirim. Bunları daha sonraki yazılarımız da detaylandırabiliriz.  

İki örnek vereyim… Beykoz Belediyesi’nde bizzat Murat Aydın’ın ürettiği Fatih Sağlam operasyonu dar kapsamda kutuplaşmayı arttırmış yine Murat Aydın’ın Giresunlular üzerinden sürekli hamle yapması da kutuplaşmayı geniş bir alana yaymıştır. En azından ben öyle görüyor ve bu politikanın derhal bertaraf edilerek oluşan tahribatın giderilmesi gerektiğini söylüyorum. Murat Aydın aday belirleme sürecini normal akışından çıkartmaya çalışıyor. Bu doğru değildir.  

Beykoz Belediyesi kimsenin şirketi değildir. İsteklerinize ya da siyasi stratejilerinize alt yapı hazırlayarak Beykoz halkına dayatma yapma hakkı değil Murat Aydın’da, hiç kimsede yoktur.

Fatih Sağlam’a Beykoz’un geleceğine yönelik rol biçilmektedir. Bu senaryo uygulanırken de, Beykoz Belediye Başkan Adayının Murat Aydın olacağı yönünde bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu hareket hem AK Parti teşkilatlarına saygısızlıktır, hem de Beykoz halkının tercihine ipotek koymaktır. Siyasetende ahlaki olmadığı gibi kabul edilebilir hiç değildir. Bu politikalarınızla, süreci olağan akışına bırakan binlerce AK Parti gönüllüsünün aklını küçümsüyorsunuz. İnsanları birbirlerine düşman ediyor, “Zeytinburnu tayfası Beykoz’un üzerine çöktü, bunlardan kurtulmak için AK Parti’ye bir ders vermek gerekiyor” diyen insanların sayısını da her geçen gün arttırıyorsunuz.

Velev ki AK Parti’nin adayı Murat Aydın oldu. Murat Aydın karşısına çıkacak öfkeli kitle ile nasıl baş edecek. Uğrunda binlerce insanı yok saydığı Fatih Sağlam mı onun politikalarını muhalefete karşı savunacak. Vallahi hiçte kolay olmayacak. Bu hamle asla unutulmayacak.

CHP’de, “AK Parti’nin adayı Murat Aydın olacak” rahatlığıyla muhtemelen Akif Hamzaçebi aday yapılacak. Akif Hamzaçebi Beykoz’da aday adayı olmadan bütün hesapları yapmış, verileri görerek gelmiştir.

CHP kadrolarının Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ı hiç eleştirmiyor olması da, CHP’nin stratejisini çözmek adına değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

Akif Hamzaçebi’nin bir yanında Alaattin Köseler, öbür yanında Remzi Şen… Birinci sırada Cemal Yavuz, Gülay Demirel, Füsun Sökmez, Cemal Sataloğlu, Aydın Düzgün ve Yücel Akdemir. Beykoz Giresunlular Derneği Başkanı Hayrullah Usta’nın da eski CHP Meclis üyesi olduğunu unutmayın. Akif Hamzaçebi, AK Parti’nin adayının Murat Aydın olması durumunda onu devirmek için bütün stratejik hamleleri yapacaktır.  

Onun içindir ki, Murat Aydın’ın düşmana değil, dost kazanmaya ihtiyacı olduğu gibi Beykoz’u hemşericiliğe kilitleyerek CHP ekibinin hakkından gelmesi de mümkün değildir.

Bu, iktidarın Beykoz’da çözmesi gereken bir sorunudur.

Yazarın Yazıları