Kader GÜR
  • 21/03/2024 Son günceleme: 21/03/2024 17:37
  • 3.213

Kimse kusura bakmasın. Bu yazıdan herkes nasibini alacak… Belki beni yadırgayanlar olacak ama olsun umurumda değil.

Benim ifadelerim, siyasette her gün şekil değiştirenler kadar şaşkınlık oluşturmaz merak etmeyin. Siyaseten her gün şekil değişenlerin cirit attığı bu ortamda benim aynı masada oturup sohbet ettiğimiz insanları bir gözlemci olarak eleştirmem normal karşılanır herhalde.

Artık son düzlükteyiz, bu güne kadar yaptığımız gözlemleri kâğıda dökerek, tarihe not düşme zamanı geldi çattı. Beykoz’da seçim, AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı ve CHP arasında geçiyor. Bunu söylerken diğer partileri yok saydığım anlamına gelmez ama sokak onları görmezden geliyor.

Önce AK Parti sonra da CHP proje tanıtım toplantılarını yaptı. Her iki toplantıyı gerek organizasyon, gerekse içerik anlamında ele aldığımız zaman teşkilat açısından CHP’nin toplantısı daha anlamlıydı, bir heyecan dikkati çekti.

AK Parti toplantısında ise Murat Aydın ufku ve performansıyla durumu kurtardı. Oda olmasa kayıp bir toplantıydı. İlçe Yönetimi ve meclis üyesi adayları sadece koltukları doldurarak, boy gösterdiler. O güne kadar kimse nerede olduklarını bilmiyordu.

Murat Aydın salona partililerin ve vatandaşların girdiği kapıdan girerek, herkesle tokalaştı selamlaştı, kısa kısa sohbetler yaptı. Oturacağı yere gelmesi yarım saatten fazla sürdü. Ama gel gör ki, AK Parti İlçe Başkanı Özkan Ayduğan makam aracıyla protokol kapısına yanaştı, girdiği salonda ön sıradakilerle tokalaşarak şovunu yaptıktan sonra yerine oturdu. Tepeden inme makama gelince maalesef böyle oluyor. Belli ki kimse tarafından uyarılmayan Özkan Ayduğan mirasın üzerine oturanların etkisine çabuk girdi.

Profesyonel organizasyon şirketi toplantının içeriğinde müthiş bir görsel şov hazırlamıştı. Bunun yanında Başkan Aydın’ın projeleri ve konuşması Cumhur İttifakı’nı amacına ulaştıran unsurlar oldu. Başkan Aydın’ın tek eksiği, konuşmasında birçok ismi zikrederek, hatırlatmasına rağmen 7 yıl İlçe Başkanlığı yapan, bana göre Murat Aydın’ın gönlünde nezih ve müstesna bir yeri olması gereken Muhammed Hanefi Dilmaç’tan söz etmemesi olmuştur. Eminim ki, Aydın’ın bu tavrı beni olduğu kadar başka arkadaşlarımızı da üzmüştür.

Cumhur İttifakı’nda AK Parti Kadın Kolları ve MHP Beykoz İlçe Yönetimi sahaya hakim olmaya çalışıyor. Öbür tarafta Murat Aydın o cenaze senin, bu iftar benim derken ev ziyaretleriyle de elinde olan psikolojik üstünlüğe katkı sağlamaya çalışıyor.

Kaybettiğini bilen CHP sokakta daha etkin ve daha çok gözüküyor. Seçim kampanyası başladığından beri bu böyle… Murat Aydın bir nevi tek başına seçim kazanmaya çalışıyor. Yani Türkçesi Murat Aydın kazandığı seçimde oy oranını düşürmemek için mücadele ediyor.

Alaattin Köseler ve eş dost ilişiklerinin etkinliği ile hazırlanan CHP listesinde yer alan meclis üyesi adaylarının her şeye rağmen gayretleri var… Beykoz Vakfı eski başkanı Şaban Tören’in ikide birde yapmış olduğu sosyal medya paylaşımları CHP’nin kampanyasını sulandırıyor.

Parti disiplini açısından baktığınız zaman Şaban Tören kötü bir şey yapıyor. Ama Köseler’e verdiği zararı değerlendirmek gerekirse, onun bir kıymeti yok. Zaten Köseler kaybediyor. Kendisinden hiç beklemediğimiz bir hamle yapan Dost Beykoz Genel yayın Yönetmeni Bilgehan Murat Miniç’in Köseler’e getirisi yadsınamaz ama Köseler’in siyasi geçmişini unutturarak onu iktidara taşımaya yetmez.

Köseler Beykoz siyasetinde üst düzeyde çok hamleler yaptı. Geçmişteki başarısızlıkları nedeniyle bu seçimi kaybedecek olması Beykoz için bir zarar değil, ama Murat Miniç için farklı kulvarda kaybettiği bir seçim olacağı için izini silmek pek kolay olmasa gerek…

Fazlası var eksiği yok. Murat Aydın bu seçimi en az 13-14 puan farkla kazanacak…  Beykoz’umuza hayırlı olsun… Şimdi den tebrik ederim…

Gönlümden geçeni değil, sahada gördüğümü yazdım… Gönlümden geçenle sahada yaşananların örtüşmesi benim suçum olmadığı gibi benim başarımda değil. 

Yazarın Yazıları