Kader GÜR
  • 22/12/2023 Son günceleme: 22/12/2023 15:58
  • 5.234

Ortam o kadar hareketli ki, ister istemez yazmak zorunda kalıyor insan.

Beykoz’da bu seçim muhalefet açısından oldukça bereketli, bir o kadar da heyecanlı geçecek. Özellikle CHP’de bir aday adayı patlaması var. AK Parti’nin kalesi denilen Beykoz’da CHP’nin bu kadar ümitli olması bir hayli düşündürücü.

Bunun sebepleri üzerinde biraz durmak lazım. Daha önce AK Parti’de olan aday adayı yoğunluğu bu kez CHP’de yaşanırken, AK Parti camiasındaki sessiz bekleyişin sebepleri sorgulanıyor.

Bana göre bunun sebebi belli. AK Parti’de sadece 4 tane aday adayı var, fakat bu aday adayları arasında iki favori öne çıkıyor. Murat Aydın ve Muhammed Hanefi Dilmaç.

Bu iki isminde sepeti o kadar dolu ki, herkes bu siyasi zenginliğe saygı duyuyor. Bu iki isim arasında belirleyici, öyle zannediyorum ki, bir tek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olabilir.

Şimdi AK Parti’nin Beykoz’daki favorilerinin sepetlerine bakalım. Murat Aydın… Eski bir siyasetçi. Refah Partisi’nde Meclis üyeliği ile başladığı siyasi hayatını, Zeytinburnu’nda 20 yıl ve Beykoz’da 5 yıl olmak üzere 25 yıl makamlarda kesintisiz sürdürmüş. Bu süre zarfında haliyle İstanbul’da tanınan bir siyaset insanı olmakla birlikte, AK Parti’nin kuruluşundan bu güne gelmiş, geçmiş herkesle bir teması var. Yani siyaseten güçlü bir figür olduğu herkesin malumudur. Murat Aydın’ın birde yeni heyecanlar üretebilme potansiyelinden söz edebiliriz. Bunun üzerine birde yapmış olduğu hizmetleri eklediğinizde ve hali hazırda Beykoz Belediye Başkanı olduğunu da dikkate aldığınızda aday adaylığı şöyle dursun, güçlü bir aday olabileceği tartışmasız.

Murat Aydın’ın bu anlamda birçok avantajı varken, dezavantajları da var. Uzun süre siyasetin içinde olması ve Belediye Başkanı olarak görev yapması ona bir ağabeylik yakıştırması yapılmasına yol açıyor. Öte yandan AK Parti teşkilatlarının, uzun süre aynı isimlerin farklı yer ve makamlarda da olsa görevde kalmasından şikâyet ettiği de biliniyor. Murat Aydın AK Parti’deki 3 dönem kuralını aşmış olsa da yine de bir engel olarak ortada duruyor.

Gelelim Hanefi Dilmaç’a. Milli Görüş’te başladığı siyasi hayatı Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşuyla olgunlaştı. Yani ömrünün yarısından fazlasını AK Parti’de geçirdi. Yaşı itibari ile Erdoğan siyasetinin en az 20 yıl daha temsilcisi olabilecek bir hazinesi var. Sürekli teşkilatlarla ve halkla haşır neşir olmasını gerektiren görevler yapmış olması nedeniyle alt yapısı oldukça sağlam.

AK Parti Çavuşbaşı Kurucu Belde Başkanı, Çavuşbaşı Belediye Başkanı, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı ve Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı. Hal böyle olunca, 23 yıllık bir teşkilatçının, teşkilatların beklentisine dönüşmüş olması çok normal. Yani halk ve teşkilatlar Beykoz’da emeklerinin karşılığı olarak Hanefi Dilmaç’ın adaylığını mükâfat olarak Recep Tayyip Erdoğan’dan istiyor. Siyasette aktif olan birçok AK Partili Hanefi Dilmaç’ın aday olması ve Beykoz Belediye Başkanı seçilmesi durumunda kendilerinin de önünün açılacağına inanıyor.

Özetle, diğer seçimlere oranla AK Parti’de aday adayı başvurusunun düşük olması; ilgisizliği değil, adaylığın Hanefi Dilmaç’ın hakkı olduğu düşüncesiyle vefaya verilen önemi ve saygılı bir duruşu da gösteriyor.

Aday olmak için tüm gereksinimleri taşıyan Hanefi Dilmaç’ın tek dezavantajı ise karşısında yılların tecrübesini taşıyan, siyasetin duayeni Murat Aydın’ın olması.

Hanefi Dilmaç aday gösterilmezse ne olur? Tabii ki dünyanın sonu değil ama bir hayal kırıklığına yol açacağını da inkâr edemeyiz.

AK Parti’de durum böyleyken CHP’de bir aday adaylığı enflasyonu yaşanıyor. MHP Cumhur İttifakı ile işbirliğini sürdüreceğini açıkladığına göre diğer cephelere bakmak gerekiyor.

Millet İttifakı’ndaki belirsizliğin süreceğini düşünerek, zaman zaman bize de soranlar oluyor. CHP’de şekil nasıl gelişir. Ana muhalefette Akif Hamzaçebi etkili duruyor. Remzi Şen’de, Beykoz’daki Giresun söylemlerine karşı Kastamonulu olması sebebiyle ceza sahası içinde gözüküyor. Ama CHP aday adayları arasında en kapsamlı çalışmayı Tuncay Tolga Özçakmak yapıyor. Adam yerinde duramıyor. Her taraf ilanlarıyla dolu, korkunç bir para harcıyor. Bu bir avantaj gibi gözükse de, bu parayı nereden buluyor? Sorusunun cevapsız kalması dezavantajların sayısını arttırıyor.

Alaattin Köseler, Aydın Düzgün, Füsun Sökmez, Cemal Yavuz ve Gülay Demirel. Bunlar zaten Beykoz’da herkesin tanıdığı sevdiği isimler olsa da, siyasi zenginlik bakımından baktığınızda birini diğerinden ayırmak mümkün değil. Her birinin farklı bir gücü ve etkinliği var.    

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ı hacmi daha büyük olsa da, muhalefet aday adayları arasında Akif Hamzaçebi ile aynı kefede değerlendirebilirsiniz. İkisi de tecrübeli, ikisi de sahada siyaset yapmayı en iyi bilenlerden.    

Eğer bu iki isim sahneye çıkarsa ne olur? Bir kere Murat Aydın’ın Zeytinburnu’ndan gelmiş olmasının dezavantajı ortadan kalkmış olacak. Bunun üstüne Murat Aydın’ın anlatacak çok şeyi var. Direkt seçim sonuçlarına etki edecek nokta atışı verdiği o kadar ücretsiz hizmetleri var ki Murat Aydın’ın saymakla bitmez. Bunun üstüne görünenleri de eklediğinizde, doğru konuşmak gerekirse AK Parti Adayı Murat Aydın seçimi alır. Fakat oranlarla ilgili yorum yapmak, ‘AK Parti şu kadar oy alır’, ‘CHP bu kadar oy alır’ diyebilmek oldukça zor. Adayların sahadaki performansları ve kadroları da oranlar üzerinde etkili olur.

 Akif Hamzaçebi’nin dışında CHP’nin adayı kim olsa diye sorarsanız, Cemal Yavuz ve Alaattin Köseler sahada konuşulabilir.

AK Parti’nin adayı Muhammed Hanefi Dilmaç olsa ne olur? Vallahi bundan Akif Hamzaçebi bile tedirgin oluyor.

Başka söze ne gerek!

Yazarın Yazıları