Makaleler

Özel Proje Alanı (ÖPA)

2014.07.21 00:00
| | |
14956

Kamuoyunda hâkim olan görüşün aksine 2-B ve Özel Proje Alanları konusunda belirsizlik yok.

Belirsizleştirme operasyonu var! İnsanların umutları üzerinden siyaset var!

Küçük bir araştırma yaptım.

Öncelikle; 2-B ile başlayan serüvenin adı neden Özel Proje Alanı olarak değişti bunu açalım.

Özel Proje Alanı terimi Türkiye genelinde sadece Beykoz için geçerli. Diğer her yerde 2-Bolarak biliniyor. Mevcut yasa ve ilan edilen rayiç bedellerle de uygulama yapılıyor.

Bu günlerde ÜmraniyeÇekmeköy gibi ilçelerde Hazineden gelen ödeme emirleri ve tapulandırma işlemleri yoğun bir şekilde devam ediyor.

Beykoz’da durum farklı… Neden mi farklı?

Bürokratik oligarşinin sonucu; mevcut 2-B düzenlemesi ve tespit edilen rayiç bedellerBeykozlunun ödeyebileceği seviyelerde değildi. Hiçbir zaman da olmadı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın TOKİ kanalıyla belli mahalleleri kendi bünyesinde toplamak istemesi de yüksek rayiçlerin üzerine tuz biber ekti.  Beykozlu vatandaşlarda haklı olarakTOKİ’yi istemedi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de –bırakın elini- kafasını taşın altına koydu. Çok zor ve sıkıntılı bir süreci başlattı. Yoğun temaslarının sonunda Başbakan’a Beykoz’un durumunun çok farklı olduğunu ve mevcut uygulamanın Beykozluda büyük mağduriyetler ve derin sosyal yaralar açacağını anlattı. Sonunda da bu süreçtenTürkiye genelindeki 2-B uygulamasının aksine, farklı bir formül çıktı; Özel Proje Alanı…

Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Beykoz Kasrı’nda yaptığı incelemeler esnasındaÖzel Proje Alanları’nı kastederek Başkan Yücel Çelikbilek’e “Beykoz’daki vatandaşlarım artık daha huzurludur inşallah” demesi, empoze edilmeye çalışılanın aksine; Beykozluyu ne kadar önemsediğinin açık göstergesi değil midir?

ÖPA formülüyle vatandaşlarımız ne tür avantajlar elde edecek? Bunun için küçük bir araştırma yaptım. Belki uygulama için başucu kitabı olmayacak ama empoze edilmeye çalışılan dezenformasyonun aksine, Özel Proje Alanı uygulaması Beykoz’a hakikaten Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve ekibinin armağanıdır.

Bu formülle;

  • 2-B hak sahipliğini kazanan Beykozlular kendi mahalleleri içerisinde mutlaka planlarla oluşan imar adaları içerisinde hak sahibi olacak.
  • ÖPA (Özel Proje Alanı)’daki vatandaşların arsaları mevcut planlarda yol, yeşil alan ve sosyal donatı alanlarında kalsa bile hak sahipliği kaybına uğramayacak.
  • İmalata uygun olmayan küçük parseller Belediye kanalıyla birleştirilerek konut projeleri geliştirilecek. Ve küçük parseli olan vatandaşlara da bu konutlardan verilecek.
  • ÖPA’ndaki parseller ilan edilen rayiç bedellerinden % 50’ye kadar daha uygun koşullarda kullanıcısına devredilecek.
  • Net parsel uygulamasıyla % 40 daha avantaj sağlanacak.
  • Hak sahiplerinden ekonomik gücü olanlara doğrudan imar parseli olarak satış yapılacaktır. Dolayısıyla vatandaş dilerse müteahhitlerle kat karşılığı anlaşmalar yapabilecektir.
  • Ekonomik gücü olmayan hak sahipleri arzu etmeleri durumunda Belediye ile işbirliği yapabilecektir.
  • ÖPA’da mevcut indirim ve imkânlara rağmen gerçekten ödeme gücü olmayan vatandaşlar imar parselinin bir kısmını feragat ederek devlete ödemesi gereken tapu bedeline mahsup edilecek; böylece geriye kalan kısım kendisine mülk veya mülkler olarak teslim edilecektir.

Şimdilik konuyla ilgili ulaşabildiğim bilgiler bunlar. Daha detaylı bilgiler için belediye başkanlığında özel bir birim oluşturuluyor diye duydum. 

Eminim izlerin birbirine karıştığı bu günlerde vatandaşlarımızın yaşadığı şaşkınlık ve kafa karışıklığının bir an önce giderilmesi için yetkililer etkili bir bilgilendirme ve iletişim yolu bulacaktır.

Aksi takdirde damdan dama, daldan dala atlayanlar çoğalacaktır!

Bu halkın umutlarıyla bu kadar sorumsuzca  oynanmasına izin verilmemelidir!

Vesselam. 

Anahtar Kelimeler:

Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"