CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı

  • 0
  • 4959
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı
CHP’nin Beykoz’daki seçim zaferini Mahir Taştan anlattı

CHP Beykoz'da ilk kez seçim kazandı... AK Parti'nin anketlerde favori olarak gösterildiği seçimi 1433 oyla kazanan CHP'nin İlçe Başkanı Mahir Taştan, süreci Dost Beykoz'a anlattı.

Beykoz'da yerel yönetim 31 Mart 2024 günü yapılan seçimlerde el değiştirdi. Yerel seçimler Beykoz'un en düşük katılımlı seçimi olarak tarihe geçerken, 20 yıllık AK Parti Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi yönetimine geçti.

Seçim maratonu sırasında kalp rahatsızlığı geçiren CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, seçimin sonuçlanmasının ardından annesi Şüküve Taştan'ı da 22 günlük yoğun bakım sürecinin ardından kaybetti.

Taştan, bu süreçte önemli bir seçim sürecini yürüterek partisinin zafere yürümesine de öncülük etti.

31 Mart Seçimlerinin ardından ilk kez Dost Beykoz'a konuşan Mahir Taştan, Belediye Başkan adayının belirlendiği sürecini de anlattı.

İBB Başkanı İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve kendisinin de içinde yer aldığı Alaattin Köseler'in aday gösterilmesi yönünde karar verdiğini anlatan Taştan, partinin bütün kurullarının her türlü olasılığı değerlendirdiğini söyledi.

Kongrede verdiğimiz sözü tuttuk

Taştan, "Yapılan 7 anket sonucunda da en yüksek oyu veya kazanabilecek en yakın aday ortaya çıktı. Yapılan birçok görüşmenin sonucunda da ortak olarak Alaattin Köseler aday olarak açıklanadı. Biz zaten kongrede şunu net olarak söyledik. Cumhuriyet Halk Partisi'nin neden kaybettiğini çok iyi biliyoruz. Neden kazanamadığını da çok iyi biliyoruz. Beykoz toplumu bize şunu söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Beykoz'u yönetme dönemi geldi ve biz bu dönem kongrede verdiğimiz sözü tuttuk. Sadece bu kongrede de vermedim. Ben bugüne kadar girmiş olduğum tüm kongrelerde aynı sözü söyledim. Kongrede dediğimiz gibi İlçe Başkanı ayrı bir kaldırımda Belediye Başkanı ayrı bir kaldırımda yol yürümeyecek. Biz dedik ki ikisini birleştireceğiz ve birleştirdik." dedi.

145 bin seçmene ulaştık, 42 bin eve girdik

İlçe Başkanı olarak Belediye Başkan Adayı Alaattin Köseler'in her daim yanında durduğunu, diyalog kanallarının ve istişare yollarının sürekli açık olduğunu, bunu da her ortamda dile getirdiğini ifade eden Mahir Taştan, "Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde ilktir Beykoz'da. SKM oluşturduk. Yani hep ilçede koordine edildi. Belediye başkan adaylarımızın ya da seçim irtibat büroları gibi büroları açıldı ama bir koordinasyon merkezi kurulmadı. Biz bu koordinasyon merkezini kurduk. Bütün çalışmaları orada toparladık. İlçede yapılan çalışmalar tamamen sandığa yönelik çalışmalar. SKM'de yapılan çalışmalar tamamen halka ve sokağa yönelik çalışmalar. Bu çalışmaları birbirinden ayırdık ve herkes çalışmaların sonucunda hem sandık güvenliği sağlandı. Hem sokakta yapılan çalışmaların verileri yani düşünün 145 bin seçmene ulaştık. Bunların hepsinin verileri var. Yaklaşık 42 bin kapı çalındı. Bunlar ciddi rakamlardır Beykoz için ve ciddi dokunuşlardır." diye konuştu.

Köseler’i Beykozlulara anlatmakta zorlanmadık

Köseler'in aday olarak açıklanmasının ardından 1 aylık kısa bir sürede Beykoz'da neredeyse bütün sokakları gezdiklerini sözlerine ekleyen Taştan, Köseler'i Beykozlulara anlatmakta zorlanmadıklarını söyledi.

Bu seçimin galiplerinden biri Tokatköy'dür

Taştan, "Daha önce bir geçmişi vardı. Vatandaşlarımızı tanıyordu. Beykoz halkı tanıyordu. Tokatköy'de bir hikâyesi vardı. Bu seçimin galiplerinden bir tanesi Tokatköy'dür. Tokatköy bu seçimde Alaattin Köseler'e ve Cumhuriyet Halk Partisi'ne sahip çıkmıştır. Çünkü gittiğimiz her yerde her gittiğimiz sokakta Alaattin Köseler'in Tokatköy'de dağıttığı tapuları konuştuk ve şerhsiz bir tapunun nasıl dağıtıldığının hikayesini anlattık." şeklinde konuştu.

Taştan, şunları kaydetti:

Metronun kazması 1,5 yıl içinde vurulacak

Metro Beykoz'un arzuladığı bir ulaşım şekli. Yıllardır metro geliyor diye kandırdılar. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin aldığımızda ortaya çıktı. Metro planı yapılmamış bile. Şimdi Ekrem başkanımız geldi. Altunizade'ye raylı sistemle bağlantı sözünü Paşabahçe Meydanı'nda verdi. Daha sonra araştırdığımızda yaklaşık 1,5 yıl içerisinde etüt çalışmalarının hazır hale getirileceği ve kazmanın vurulacağı bir metro projesi olduğunu öğrenmiş olduk. Şimdiki gelinen süreçte bunun takipçisi elbette ki olacağız ve birlikte Ekrem başkanımızla Alaattin başkanımızla birlikte bu verdiğimiz vaadin bir an evvel temellerinin atılmasını sağlayacağız.

Bin oyla ya kazanacağız, ya kaybedeceğiz

Seçim sürecinde sokağa ilk çıktıkları anda Alaattin Köseler'e olan teveccühü gördüklerini ve birçok yerde bu seçimin bin oyla ya kazanılacağını ya da kaybedileceği düşüncesini paylaştığını ifade eden Taştan, buna inananlar olduğu kadar inanmayanların da olduğunu söyledi.

Ekrem Başkanımız da kazanılacak ilçeler arasında Beykoz'u görmedi

Taştan, "Gelen anket sonuçlarında Beykoz'un alınamayacağına yönelik bütün İstanbul'da Beykoz'da bir kanı oluşturulmuştu. Bir de sokağın dili var. Ben sokaktan geliyorum. Hem o sokağın dilini çok iyi biliyorum ve Beykoz'da çocukluğum geçti. Orada el sıktığımda dahi bize oy verip vermeyeceğini çok iyi biliyorum. Hayatım boyunca çocukluğumdan beri hep çalıştım. Ayakkabı boyacılığından simit satıcılığından pazarcılığa... Şimdi mali müşavirlik yapıyorum. Beykoz'da birçok müşterim var. Yani bu analizi yapmak telefon başında arayıp hangi partiye oy vereceksiniz deyip sormaktan daha farklı. Gerçek sonuç sokaktaki vatandaşın birebir sizle temasıyla olan görüntü. Şimdi eğri oturalım, doğru konuşalım. Ekrem başkanımız  kazanılacak 14 ilçeden bahsederken, Beykoz yoktu. Ya da il başkanımızın bahsettiğinde Beykoz yoktu. AK Parti'ye de bu rehavet güzel oturmuştu." dedi.

Sandıkta seçmenin bir tepkisi olduğu çok açık

AK Parti'nin CHP tabanına yönelik çalışmalar yaptığını, sandığa gitmeyen büyük bir kesim olduğunu ve geçersiz oylarla da büyük bir tepki ortaya konulduğunu ifade eden Taştan, "İstanbul Büyükşehir Belediyesinden verilen oylara baktığımızda bu tepki ortaya konmuş ama Beykoz Belediyesi oylarına baktığımızda böyle bir yoğun bir tepki yok. Türkiye genelinde dediğimiz gibi var. Murat Kurum'la Murat Aydın'ın aldığı oylara baktığınızda böyle bir tepkinin olup olmadığının analizini yapabilirsiniz. Murat Aydın, Murat Kurum'dan fazla oy aldı." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti’nin bazı sandıklarda üyesi yoktu

Taştan, CHP Beykoz olarak sandıklarda ve bilişim alanında sistemlerini iyi kurduklarını, AK Parti'nin bazı sandıklarda üyelerinin olmadığını tespit ettiklerini ancak bunun partinin kendi iç işi olduğunu ve kendilerinin olduğu gibi bir organizasyon yapmadıklarını kaydetti.

AK Parti böyle bir sonuç beklemediği için kriz masası yoktu

Okul sorumlularına ve sandık müşahitlerine görevlerini en iyi şekilde yerine getirdikleri için teşekkür eden Taştan, "İlk sonuçlar İBB sonuçları açıklandı. Zaten ben hani sondaj yaparak birkaç mahalleden ayrı ayrı bilgiler aldım sandık başındaki görevli arkadaşlarımızdan yüzde 8-10 gibi fark olacağını tahmin ettim. İkinci tahminim şöyleydi. Sandıklar açılmadan Beykoz Belediyesi'nde eğer on bine yakın bir fark olduğunu tespit etmiştik sonuçlara göre. Bir de bu dönem sonuçlarımızı çok hızlı işledik. Ara ara arkadaşlarımız buraya akın etmeye başladı. Sürekli arkadaşlarımızı sandığa yönlendirdik. Çünkü zafer sarhoşluğuyla sandıkları terk etme olasılığı olabilirdi. AK Parti böyle bir sonuç beklemediği için bir kriz masası yoktu. Son dakika 1-2 sandığa müdahale etmeye çalıştılar. Yani Ortaçeşme'de İncirköy'de işte sandık başında itiraz etme noktalarına herhangi bir gerekçe olmadan daha sonra seçimde o iki verilen dilekçeyle iptal edilebiliriz gibi bazı düşünceleri vardı. Bu düşünceleri de kurduğumuz kriz masasıyla aştık." diye konuştu.

Avukat bulmakta zorlandık

Bu dönem 2023 seçimlerinden kalan yorgunlukla avukat bulmakta zorlandıklarını da söyleyen Taştan, "Yani hep ya kafa kafaya gelir hesabını çıkarttım ya da işte 500 oy 1000 oy farkla kazanırız diye ve şu tabir hep aklıma geldi. Ya arkadaşlar ben dedim bakın bin oy alacağız diye. 800 oya kadar düştüğümüz oldu. Son 8 sandık kalınlığında artık burada bu masada oturuyordum. Bilgisayar karşımdaydı. Sekiz sandığın hesabını çıkarttım. Bir anda haykırdım. Bu seçimi aldık dedim. Alaattin Başkan'ımız da çok heyecanlıydı. O da bilişim odasında verilerin girişinde seçildiğinde ben burada hesap yaparak şey yaptım. En son buldum. Başkan'ın yanına gittim. Dedim başkan kazandık." ifadeleriyle seçim gecesi yaşananları anlattı.

Taştan, Meclis üyesi aday listesine ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

İnanmadığınız yola neden çıkıyorsunuz?

Sonuçta elimizde bir 60 kişilik bir kadro vardı. Yani bunun içinden seçmek durumundasınız. Hepsiyle birebir mülakatlar yaptık. Ama şunu söyleyebilirim. Hiçbir liste yüzde yüz denemez. Stratejik bazı uygulamalarımız oldu. Yani gerek Nevzat beyle ilgili gerek Bilgehan Murat Miniç... Çünkü seçim stratejiyle kazanılır. Onun dışında aslında çok öyle büyük bir eleştiri almadım. Yani sadece bir iki kişinin kendi yerlerini beğenmemesinden kaynaklı eleştiriler aldık. Yani beğenmeyenler de istifa etti gittiler. Ama parti kültürü bunu gerektirmez. Parti kültürü ayrı bir şeydir. Demek ki parti kültürünü bilmiyormuş arkadaşlarımız. İnanmadığınız bir yola niye çıkıyorsunuz? Seçimin kazanılacağına inanmamışsın ki bulunduğun yerden memnun değilsin. Biz dosya almadan hiç kimseyi listelere koymayacağımızı sadece kontenjanda belki bunun yapılabileceği kararımızı almıştık. Belediye başkan aday adayı olanların kesinlikle olmayacağı noktasında ortak kararımız vardı yönetim olarak.

Yakın zamanda bütün atamalar yapılacak

CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler ile sürekli istişare olduklarını ve belediye içindeki incelemelerin devam ettiğini kaydederek, "Belediyenin borcu şu anda net olarak çıkartılıyor. Müdürlüklerden brifing alınıyor. Şimdi devralmadığımız bir olguyu nasıl yöneteceksiniz? 3 günde birilerini koyarsanız ne devraldığınızı da bilemezsiniz. Şimdi başkanımızın yapmak istediği bu. Bu evet biraz zaman alıyor. Ama Beykoz halkının hizmet aksaması yok. Bütün hizmetler devam ediyor. Herhangi bir sorun yok. 1-2 gün içerisinde asparagas haberler geldi. Sanki bir telaş üretildi. Sakince olaylara müdahale ettik. Herhangi bir sorun olmadığını ortaya koyduk. Yakın zamanda bütün atamalar yapılacak." dedi.

Mazbatamı almadan gitmiyorum

Seçim akşamı ve sonrasında İlçe Seçim Kurulu'nda yaşananları da anlatan İlçe Başkanı Mahir Taştan, "Saat 17.00 suları gibi İlçe Seçim Kurulu toplantısı yapıldı. Konuşulanlar çok çelişkiliydi. Anında bir karar veriyor durumundaydınız. Yani ortamda bütün Beykoz çünkü itirazlarla mazbatanın ertelenmesi isteniyor. Yani zaman kazanmak belki seçimi iptal ettirmek... Bir de ya neyi sayıyoruz? Sandık başkanı dahil hepimizin görevlisi var. Sandık başlarında müşahitlerimiz var. Biz geliyoruz bir daha sayalım. Bu kamuoyunu oluşturmamız gerektiğini düşündük. Hızlıca Beykoz halkıyla ve tüm örgütümüzle bunu paylaştık. O süreçte de bir gece araçta yattım. Bir gece karavanda ve sürekli her şeyin gözlemledim. Mazbatayı aldığımız gün Alaattin Başkan'a teslim ettim." ifadelerini kullandı.

Annem rahatsızlandı

Seçim sürecinde annesi Şüküve Taştan'ın rahatsızlandığını, ilk olarak Beykoz Devlet Hastanesine kaldırıldığını, daha sonra Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındığını paylaşan Taştan, mazbatanın alınmasının ardından annesini ziyarete gittiğini söyledi.

Seçim sürecini farklı duygularla geçirdiğini de dile getiren Taştan, "Bir yanda seçim kazanma duygusu, bir yanda annemin durumu, bir yanda seçim iptal ettirilmek isteniyor.. Üç farklı karmaşık duygu içerisinde sağlıklı kararlar vererek yaklaşık 3-4 gün oradan ayrılmadık. O gün akşam bile o mazbata verilmek istenmiyor. Bayram sonrasına bırakılmak istenilen tavır vardı." diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partililik devam eder

Parti içi dedikodulara ilişkin bir değerlendirme de yapan Mahir Taştan, "Parti içerisinde kongrelerde ne taraf olan ve sonuçlarıyla hiç kimsenin bir sorunu olmaz. Çünkü kongre biter, sayfa kapanır. Cumhuriyet Halk Partililiği devam eder. Ben bugüne kadar bunu gerçekleştirdim. Kaybettiğim seçimlerde de aynıdır. İçimde herhangi bir siyasi kin, nefret duymadım. Kimselerle bu hususta uğraşmadım. 2 kere seçimi kaybettim, kongre kaybettim. Ama yılmadım. Herhangi bir koltuk ya da mevki peşinde koşmadım ya da büyükşehirde başka bir yerde bir koltuk kavgam olmadı. Tam tersi bir önceki kongremde de şunu söylemiştim. Biz Beykoz Belediyesini kazanalım. Ben orada kapıyı süpüren temizlik görevlisi olmaya razıyım." düşüncesini anlattı.

İmamoğlu'nun yol arkadaşlarından biriyim

Kendi siyasi hedeflerine ilişkin, "Şu an hedefim Cumhuriyet Halk Partisi'nin Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasıdır ve ben açık yüreklilikle her yerde söylüyorum. Ekrem İmamoğlu'yla beraber biz bu seçimi kazanacağız. Onun yol arkadaşlarından biriyim. Ekrem Başkan'ın uygulayacağı doğru yöntem ne olursa olsun sadece tek hedefimiz Cumhurbaşkanı yapmak olacak. Onun dışında beklediğim bir koltuk, bir mevki, bir şey yok." düşüncelerini paylaşan Taştan, şunları kaydetti:

Genel Seçimlere hazırlanma süreci başladı

Geçen pazartesi itibarıyla biz mahallelerimize indik. Tokatköy'den başladık. İncirköy, Gümüşsuyu Yenimahalle'ye kadar uzanan bir seri. Tamamını da gezeceğiz. Hem teşekkür edeceğiz, hem sohbet edeceğiz, hem Cumhurbaşkanlığı seçimi hazırlıklarına başlayacağız. Seçim bitmedi... Hızla artık Genel Seçimlere hazırlanma süreci başlamıştır. Parti içindeki tüm yol arkadaşlarıma, örgütümüze dedikodulara kulağınızı tıkayın dedim. Çünkü bu dedikodu yapanlar zaten amaçları koltuk peşinde koşanlardır... Cumhuriyet Halk Partisi iktidara gelsin diyenler değildir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi'ni Türkiye'de iktidar yapmak için çalışacağız. Dedikodu yapanlar zaten dedikodu yapmaktan öteye geçemeyeceklerdir. O yüzden dedikoduyla siyaset olmaz. Kongrelerimizin konuşulacağı zaman, kongre zamanlarıdır. Onun dışında zamanında kongre konuşanlar kendi çıkarlarından öteye de geçemezler.

Dost Beykoz / Özel Haber

Beykoz’daki terör operasyonunu İçişleri Bakanı duyurdu
Önceki Beykoz’daki terör operasyonunu İçişleri Bakanı duyurdu
İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Sonraki İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi