Kovid-19 Beykoz’da!

  • 29.08.2020 16:06
  • Okunma: 7927 kez

Beykoz Devlet Hastanesi acil giriş kapısının yanında Pandemi Poliklinik girişi mevcut olup, Kovid-19 şüpheli hastalar ve 112 Acil Ambulansın getirdiği şüpheli vakalar bu girişten içeri alınmaktadır. Poliklinik sekreteri giriş yaptıktan sonra doktor, hastaları sıra ile kabul etmektedir. Acil araçla gelenler beklemeksizin Pandemi müşahede salonuna alınırlar.

Hastanemiz Pandemi Poliklinik vaka sayıları hakkında değerli Beykozlu okurlarıma fikir vermesi açısından durum değerlendirmesi şöyledir; daha evvelki aylara göre tedavi alan hasta sayısı azalmış fakat poliklinik sayısı aşağı yukarı aynıdır. Hülasa Kovid-19 halen ciddi bir sağlık sorunudur. Kovid-19 hakkında bilgilerimizi yenileyelim.

Şikayetler nelerdir?

Ateş ( veya ateş öyküsü ), öksürük ( özellikle kuru öksürük ) ve yorgunluk en sık şikâyetlerdir. Daha seyrek olarak da nefes darlığı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, tat ve koku alma kaybı veya ishal şikâyetleri vardır. Bu bulguların birisi varsa derhal pandemi polikliniğine müracaat edilmelidir. Pandemi Polikliniğinde boğaz/burun sürüntüsü (PCR) alınır, gerekirse akciğer tomografisi çekilir. Sürüntü 24-48 saat içinde sonuçlanır, ona göre karar verilir. Fakat 3 saat sonra çıkan akciğer tomografi raporuna göre tedavi başlanır.

Yukarıdaki şikâyetlere HAYIR deniyor, ancak aşağıdakilerin birinin varlığında EVET deniyorsa PCR testi yine yapılır. 

Son 14 gün içinde YURT DIŞINDA BULUNULMUŞSA

Son 14 gün içinde EV HALKINDAN BİRİ YURT DIŞINDAN GELMİŞSE

Son 14 gün içinde YAKINLARINIZDAN BİRİ SOLUNUM YOLU HASTALIĞI NEDENİ İLE HASTANEDE YATMIŞSA

Son 14 gün içinde YAKINLARINIZDAN BİRİ COVİD-19 HASTALIĞI TANISI ALMIŞSA test yapılır.

Hem şikâyeti olmayan taşıyıcılarda hem de hastalarda sürüntü testinin negatif olabileceği dikkate alındığında, bir kişinin Kovid-19 ile hasta olmadığının kesin olarak söylenebilmesi MÜMKÜN DEĞİLDİR: Bu nedenle hasta olmasa bile herkesin Covid-19 bulaştırıcı olabileceği öngörülmelidir. Böylece MASKE ve MESAFENİN önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Hatta Amerika B.D. Hastalık Kontrol Merkezi virüs ile ilgili yeniden yayınlarda bulunarak maske-mesafe kuralının yeterli olmadığını, ek tedbirlerin gerektiğini belirtiyorlar.

Gelecek yazımızda da ek tedbirleri o günkü değerlendirme ile yazacağız. 

Maske * Mesafe * Hijyen tedbir üçlüsünden asla taviz vermeden, sağlıkla geçirdiğiniz güzel günler...

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları