Dr. Hüseyin Atilla TÜYSÜZ
  • 21/12/2022 Son günceleme: 21/12/2022 19:32
  • 5.353

Üç yıl önce ortaya çıkan ve dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisinde çok önemli yol kat edilmesine rağmen, hastalığın sona erdiğini maalesef söyleyemiyoruz.

Aşılama kampanyaları ve alınan önlemlerle normal hayata geçişimize az kalsa da tehlike tamamen geçmiş değildir. Hastalığın hızla yayıldığı, iş ve güç kaybına neden olduğu, hastaneye yatışların arttığı, hatta ölümün sık olduğu dönemleri çok şükür geride bıraktık.

Bakanlık verilerine göre 14 - 27 Kasım 2022 tarihleri arasında 37.185 vaka ve 92 ölüm vuku buldu. Ayrıca 152.596.243 doz aşı yapıldı. Bunlar tek doz, ikinci doz, üçüncü doz ve hatırlatma dozlarının toplamıydı.

Bilim insanları korunma tedbirlerine sıkı bağlı olduğumuz için 2 yıldır unuttuğumuz influenza (grip),  RSV (grip benzeri nedenlere sebep olan virüs) ve rinovirüs hastalıklarında artma başladığını belirttiler. Bu esnada Covid-19 bu artışa katılmadı. 

Havaların soğumasıyla artan bu virüs hastalıkları, insanlarda aynı anda beraberce  görülebilir. Havaların Kasım ayında iyi gitmesi bu virüs hastalıklarının artışını engelledi. Aralık ayı ile bu virüs hastalıkları hatta Covid 19'da da artış olabilir. (Halen grip aşısı ve Covid-19 hatırlatma tozu yapılabilir). Bu üçlü virüs partiküllerle yani hapşırma, aksırma, öksürme ile karşı tarafa bulaştırılabiliniyor.  Bulaşın önlenmesi için maske kullanma, kapalı yerlerde mesafe kuralına uyma, toplu taşımada mutlaka maske uygulamalarına riayet bulaşı engelleyebilir.

Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca "Covid-19 virüs hastalıkları ile diğer üst solunum yolu virüs vakaları birbirine karışmış durumda, tek bir test ile hangi virüsün enfeksiyon yaptığını anlayacağız. Bu sistem 1 ay içinde hayata geçecek" dedi. Ayrıca Covid 19'un önümüzdeki dönemde büyük artışlar yapacağını düşünmediğini belirtti. TURKOVAC aşımızın da dünya bilimsel çalışmalarına girdiğini ve tereddüt edilmeden vatandaşlarımızın bu aşıyı yaptırabileceğini söyledi.

Bu gelişmeler, kışın sert yüzünü hafiften göstermeye başlaması bize tedbirleri elden bırakmamayı işaret ediyor. Bol C vitaminli, şifalı çorbalı sofralar eşliğinde hijyen ve sevgiyle sıcacık bir kış diliyorum. Kalın sağlıcakla dostlar…

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz