Hedef Necmettin Erbakan mı?

  • 28.08.2020 10:22
  • Okunma: 5235 kez

Son günlerde ilçe gündemini meşgul eden konulardan bir tanesi de Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nin yıkılıp yıkılmaması...

90'lı yılların ortalarında Yücel Çelikbilek döneminde yapılan bina Beykoz Belediyesi Kültür Merkezi olarak hizmet veriyordu. Daha sonra 2009-2014 yılları arasında yine Yücel Çelikbilek dönemiydi. Ben de CHP Meclis Üyesiydim. O dönem binanın tadilat edileceği, asansöre kavuşacağı dış cephesinin giydirileceğini öğrendik. O günlerde o binaya o kadar masraf yapılır mı? Bina sağlam mı? Değer mi bu kadar paranın buraya dökülmesine? Bunları o günlerde dile getirdik.

Yücel Çelikbilek bugün sağ olsa bunların ayrıntısını dile getirirdi. Lakin Yücel Başkan olmasa da dönemin etkili Başkan Yardımcısı M. Hanefi Dilmaç hayatta. O gün bina sağlam denildi. Dünyanın masrafı yapıldı. O günün tanınan isimleri ihaleleri aldılar. Aslında bina baya güzel olmuştu. Dış cephesi giydiriliyor. Asansöre kavuşuyor, çok güzel geniş ve zengin bir kütüphane oluşturuluyordu.

Çok amaçlı toplantı ve sahne salonu birçok toplantılara ve kongrelere sahne olmuştu. En güzeli teras kafesi adeta Beykozluların uğrak yeri olmuştu. Adeta Necmettin Erbakan Beykozluların buluşma adresiydi. Hatta o günlerde bazı CHP'li Meclis Üyesi arkadaşlarımız Teras Kafe'yi ilave kaçak yapıldı diye şikayete hazırlanıyorlardı. Yapmayın dedim, çok güzel oldu. Beykozluların bir araya geleceği bu tür mekanların sayısı çok az. İyi niyetle şikayetten vazgeçtiler. Sonra bir gün AK Parti Meclis Grubu, Beykoz Beledi Meclisine bir tasarı getirdi.

Beykoz Belediye Kültür Merkezinin adının Necmettin Erbakan olarak değiştirilmesini oylamaya sundular. En önemli gerekçelerden birisi de binanın temelini rahmetli Erbakan atmıştı. Biz o gün CHP Grubu olarak, siyaseten 'hayır' demiştik ve karar meclisten geçti. Aslında Necmettin Erbakan ismi de yakışmıştı. O tadilattan bugüne 7-8 sene geçmeden yeni bir tadilat yapıldı... Ama şimdi bina yıkılacak deniliyor. İçi boşaltılıyor, teras kafesi kapatıldı. Neden diye sorulduğunda, çürük raporu var deniliyor.

Bu nasıl bir tezat, bir dönem önce sağlam raporu şimdi çürük raporu. Haklı olarak soruluyor? Gerçekten çürük raporu var mı? Varsa bu çürük raporu kamuoyuna gösterilmelidir. İşte burası tirajı komik bir olay oluyor. Burası Türkiye dün sağlam raporu verenler, bugün pekala çürük raporu da verebilirler. Ne zaman sorulsa o günün koşullarına göre önüne gözüne sağlam raporu da çıkabilir, çürük raporu da çıkabilir.

Yazık değil mi Beykozluların parasına? Yapılışından tadilatından günümüze kadar çok pahalı bir bina oldu. Şimdi Zeytinburnu'ndan geldi bir zat-ı muhterem Başkanımız Murat Aydın Bey, 'yıkacağım' diyor.

Ne yapacak orayı, Beykoz'a meydan kazandıracak. Güzel olabilir mi? Evet, olabilir. Lakin çok pahalı bir güzellik olacak. Prof. Dr. Necmettin Erbakan ismi de tarihe karışıp yerle bir olacak. Denilebilir ki yeni bir kültür merkezi inşaatı yapılır. Tamamlanır adı da Necmettin Erbakan verilir.

Olur, olmaz diye bir şey yok da zaman daralıyor. Süre yeter mi? Ayrıca kasada para kaldı mı? Şimdi okuyucularımın çoğu diyecek ki Necmettin Erbakan'ı savunmak sana mı kaldı? İlçede Saadet Partisi teşkilatı varken, Refah Partisi kökenden gelen Milli görüşçüler varken, sen ey CHP'den gelme, sana ne oluyor?

Öncelikle heba olan Beykozluların parasıdır. Ayrıca Necmettin Erbakan ulusalcı, yerli ve milli olan inançlı, imanlı, yurtsever bir liderdir.

Mekanı cennet olsun.  

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları