Erdal ÖZTÜRK
  • 07/09/2023 Son günceleme: 11/09/2023 17:46
  • 7.371

Yaklaşık üç yıldır Beykoz'da görev yapan Esengül Korkmaz Çiçekli Ankara'nın Pursaklar ilçesine kaymakam olarak atandı.

Yaklaşık üç yıldır Beykoz'da görev yapan Esengül Korkmaz Çiçekli Ankara'nın Pursaklar ilçesine kaymakam olarak atandı. Beykoz'da birçok kaymakamla çalıştım. İster istemez yakın takipte oluyorum. İlçenin mülki amiri.  3 yıl boyunca Beykoz'a ne hizmeti oldu derseniz bana göre kayda değer bir çalışması olmadı. 3 yıl makamına bir memur gibi geldi gitti.

Beykoz'un ilk kadın Kaymakamı unvanını almıştır. Bazılarına göre ilk türbanlı kadın Kaymakamı… Bazılarında öyle kafa var ki türbanlıysa mesele bitmiştir. Yılların getirdiği hayallerin, hayal kırıklığı.  Liyakatli olsun olmasın, hiç önemli değil. Kabul edemiyorum. Liyakat yoksa ister türbanlı olsun ister namaz kılsın. Kime ne ki? Yeter ki liyakatli, işinin ehli olsun. Bir şey daha dikkatimi çekti. Her Kaymakam ilçemizden ayrılırken mutlaka veda yemeğiyle ilçe protokolü bir araya gelinir, öyle uğurlanırdı. Kaymakam Çiçekli için böyle bir veda yemeği yapılmadı. Kaymakam kendisiyle sık sık bir araya geldiği hanımlarla vedalaştı. Bir de kendisine yakın olan iş yerlerine giderek veda etti ve gitti.

Çavuşbaşı'nda eğitim

Çavuşbaşı'nda üç tane lise vardı. Bu üç lisede yıllarca eğitim verildi. Bunlardan bir tanesi de Beykoz Anadolu Lisesi'ydi. Liseleri kapattılar. Liselerin içinde olduğu arazi tarikatlara verildi.

Oldu mu şimdi?

AK Parti'nin en büyük yanlışlarından birisi de tarikatlara gereğinden fazla yol vermesidir. Oysa bunun acısını çekmiş bir partidir. Liseleri kapat, yeri tarikatları ver. Başka bütün yerler bitti. Hem liseleri kapat, hem Milli Eğitim Bakanlığına ait olan yerleri tarikatlara ver. Bu yanlıştan dönülür mü? Dönülmez mi? Bilmiyorum. Ama bunu hiç kimseler kabul edemez. AK Parti'nin iyi yaptıklarını yazdığımız gibi yanlışlarının da yazıyorum. Başta Çavuşbaşı muhtarları olmak üzere, Muhtarlar Derneği Başkanı ve tüm muhtarlar bu konuda üstüne düşeni yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.

Dinleyen oldu mu? Şimdilik yok. Çavuşbaşı'nın en büyük eksikliklerinden birisi de. Çavuşbaşı'nda STK yok. İhtiyaç duyulmamış, kurmamışlar. Niye? İktidara yakınlar. STK'sız işlerini görmüşler. Oysa bugün STK'lar olsaydı Çavuşbaşı'nda sesler daha fazla daha etkili çıkmaz mıydı?

Beykoz'da BEDES var. Eğitime Destek Derneği, bu liseler kapanırken tarikatlara devredilirken bir şey yaptı mı? Bugün bu liseler için. Bir şey yapılmayacaksa ne zaman yapılacak? Gülay Demirel bence aktivistlik zamanıydı. Neydi sizi alıkoyan?

Beykoz - Yalıköy arası.

Beykoz Merkez ile Yalıköy arasında Büyükşehir İSKİ vasıtasıyla kanal çalışması başlattı. Esnaf sıkıntı çekiyor. Vatandaş sıkıntı çekiyor. Ulaşım sıkıntı çekiyor.

Sevgili okuyucularım.

Hafızalarınızı tazelemek istiyorum. Muharrem Ergül döneminde Beykoz Merkez ile Yalıköy arasında bir çalışma başlamıştı. Yaklaşık iki ay kadar sürmüştü. Ben de meclis üyesiydim. Bugün o bölgede çekilen sıkıntılar o zaman da çekilmişti.

Dönemin Belediye Başkanı Ergül konuşmalarında yüzyılın hizmeti diyordu. Bir daha buralar tekrar açılmayacak, bu çalışmalar 100 yıl daha yapılmayacak. Ne atık su kanalı yapıldı, ne arıtma yapıldı. Taşları döşeyip kapattılar. Sonra ne oldu? AK Parti dönemlerinde Beykoz'un bütün yerlerinde altyapı tamamlandı. Bütün kanalizasyon arıtmaları ve atık su kanalları yapıldı. Sadece Beykoz ve Yalıköy arası kaldı. Neden? Bir daha orayı kazma cesaretini gösteremediler. Yakın zamanda esnafın çektiği çileyi tekrar yaşatmayı göze alamadılar. İşin gerçeği budur. Lakin sadece kalan bu bölgenin de yapılması gerekiyordu. Büyükşehir başlattı. Şimdi yapıyor. Bence çok gerekliydi. Muharrem Ergül o dönemde sadece taşları döşetti, gitti. Partisi AK Parti'de aday göstermedi zaten. Kaç sene geçti? Şimdi yine aday olabilmek için AK Parti dışında kulis yaptığı iddialarını duyuyorum. Zor dostum zor. O lay lay lomlu yılları inan arayan yok. Belki o dönemin çok az mutlu azınlığı istiyor olabilir.

Çayır Festivali

Aslında festival demek ne kadar doğru olur? ‘Çayır eğlenceleri’ demek daha yerinde olur diye düşünüyorum. Festival olayı çok daha farklı boyuttur. Çayır eğlencelerinin çoğuna katıldım. İlgi güzeldi. Yöre dernekleri bu işi artık o kadar tecrübe edinmişler ki, profesyonelce yapıyorlar. Belediyede bunun farkında ki işin içine çok fazla girmedi. İşi tamamıyla derneklere bıraktı. Sadece lojistik destek verildi. Temizlik İşleri, Sosyal İşler ve Kültür müdürlükleri üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Dernek başkanlarını kutluyorum. Çok titiz davrandılar. Misafirleriyle çok yakından ilgilendiler. Konuklara ikramlarını cömertçe sergilediler. Son gece final gecesi çok güzeldi. Gece Beykozlu Doğu Karadenizliler, Rizeliler, Trabzonlular gecesiydi. Lakin bütün dernek başkanları oradaydı. Hepsi sahnede. Çayır tıklım tıklım doluydu. Horonun gözüne gözüne vuruldu. Ben de oynadım horonu. Başkan Murat Aydın konuşmasında Beykozlulara verdiği önemi dile getirdi. Çayır şenliklerine dernekler kadar ilçe başkanları ve muhtarlar da ilgi gösterdi

Yazarın Yazıları