Erdal ÖZTÜRK
  • 14/02/2024 Son günceleme: 14/02/2024 22:42
  • 6.049

CHP’nin Beykoz’da sayısal olarak 13 tane aday adayı vardı. Aslında 6 taneydiler. Diğerleri meclis üyeliğinde piyar yapmanın peşindeydiler.

Anadolu’da bir deyim vardır. “Bir kızı 10 kişi ister 1 kişi alır.” Sonunda ipi Alaattin Köseler göğüsledi.

Aday adaylık sürecinde ciddi adaylarla bire bir görüşmüştüm. Hepsinde ayrı ayrı heyecan vardı. Dileğim bu heyecanlarını kaybetmeden 31 Mart’a kadar top yekûn taşımalarıdır. Ben her zaman şunu söylüyorum,  CHP’nin Beykoz’da 1 kişiyi bile kenarda bırakma lüksü yoktur. Birliği, beraberliği sağlamak zorundasın. Lakin Köseler’in yanında çalışma ekiplerince diğer aday adaylarına çok çirkin söylemler oldu. Yani bu işler böyle olmuyor. Kır, dök bayrağı kapınca, hadi gel beraber çalışalım. Nasıl olacak bu iş? Bakıyorum sosyal medyada sanki seçim kazanılmış gibi atarlı, giderli paylaşımlar yapılıyor. Bunlar hoş şeyler değil.

Köseler ve ekibi şimdi fazlasıyla gönül alma erdemliğinin en üst seviyesinde olmalılar. Nerede duracağını bilmeyen herkese her yerde hoplayan, zıplayan protokol tanımayan şımarıklara yol verilmemelidir.

Alaattin Köseler, ömrünce 1 seçim kazanmış, 3 seçim kaybetmiş bir tecrübeye sahiptir. Mutlaka olması gerekenleri yapacaktır. Bundan sonra sıfır hata ile yol alır diye düşünüyorum.

Bu kadar tecrübeden sonra bir milli takım kuramazsa yapacak bir şey yok. Köseler’in, bir bütünlük içinde çalışmak zorunda olduğu İlçe Başkanı Mahir Taştan gibi bir şansı daha var. Geçmişte düşülen hatalar tekrarlanmamalıdır. İlçe Başkanı ayrı, aday ayrı tel çalmamalıdır.

İlçe Başkanı Mahir Taştan kongreyi farklı kazanarak, tüm kesimleri birleştirmişti. Bugün geldiğimiz noktada Başkan Taştan bu gücünü muhafaza etmektedir. Köseler ilçe başkanı ve yönetimi ile birlikte bir bütünlük sağlamalıdır. Bu zorunluluktur.

Gelelim o klasik soruya. Murat Aydın mı, Alaattin Köseler mi? Meclis üyeleri listelerini de görmek gerekiyor. Tüm mahalleleri ve yöresel dağılımı da gördükten sonra, seçimden önce son yazımda değerlenmelerimi yapacağım.

Her iki adayda meclis üyeleri liste çalışmalarını yürütüyor. Bazılarından haberim oluyor. Haberim olmayanlarda mutlaka vardır. AK Parti İlçe Başkanı Özkan Ayduğan ve Başkan Murat Aydın listeyi oluşturma zorluğu çekmezler. Önceki seçimlerin oy oranlarına bakıldığında CHP’nin gelişi güzel liste yapma keyfiyeti yoktur. Seçime ortak olabilmesi için milli takım düzeyinde Beykoz listesi yapmalıdır.

Diğer siyasi partilerin başkan adaylarını asla küçümsemiyorum. Onları da biraz daha tanımaya çalışıyorum. Son yazımda bütün başkan adaylarını birlikte değerlendireceğim.

Bagajlarında rüşvet, iş takipçiliği olanlar, asalak gibi belediyeye yapışanlar, her türlü akçeli işlere bulaşanlar kampanyalardan men edilmelidir.

Bu konuda uyarıyorum. Araba devrildikten sonra yol gösteren çok olur. Ben araba devrilmeden yol gösteriyorum.

AK Parti’nin seçimin rahatlığında tökezlemesi beklenmemelidir. CHP ya başkanlığı almaya karar verecek, ya da 11 tane meclis üyesi seçecek.

Ne demek istediğim sanırım anlaşılmıştır.

Yazarın Yazıları