Erdal ÖZTÜRK
  • 28/01/2024 Son günceleme: 28/01/2024 14:55
  • 7.333

Haftalardır siyasi partilerin Beykoz Belediye Başkan adaylarının belirlenmesini bekledik.

İlk kez adayların belirlenmesi bu kadar uzun sürdü. Karar vermede zorlanmalarının sebebi, isimlerin birbirine denk güç olması olabilir. Belki de birbirlerini gözleyen partiler beklemiş olabilirler.

AK Parti kararını verdi. Mevcut başkan Murat Aydın'la yola devam edecek. Diğer partiler ben yazıyı yazarken henüz karar vermemişlerdi.

AK Parti'de dört tane aday adayı vardı. Murat Aydın, Muhammed Hanefi Dilmaç, Mustafa Gürkan ve Bayram Çevik. Asıl çekişme, mevcut başkan Murat Aydın ile İlçe Başkanı Muhammet Hanefi Dilmaç arasında geçti. AK Parti teşkilatının bir bölümü kesin Dilmaç’ı bekliyordu. Lakin mevcut başkanda karar kılındı. Bunu sadece Beykoz ölçeğinde okuma yaparsak küçük fotoğrafa göre olur ve sağlıklı olmaz. Büyük fotoğrafa bakmak gerekiyor.

AK Parti İstanbul'da önemli değişikliklere gitmedi. Risk almadı. Çoğu belediye başkanları üç dönemi aşmalarına rağmen yine devam kararı alındı. Dolayısıyla Beykoz'da da değişim yaşanmadı. Ayrıca AK Parti Beykoz'da güçlü. Beykoz muhafazakâr seçmene sahiptir. Murat Aydın’da olsa Muhammed Hanefi Dilmaç’da olsa AK Parti'nin Beykoz'da ipi göğüslemesi bekleniyor. Tabii hiçbir seçim garanti değildir.

Peki, Muhammed Hanefi Dilmaç bir Battal İlgezdi gibi yapar mı? Hiç kimseler bunu beklemesin. Böyle bir hevese girmesin. Muhammed Hanefi Dilmaç AK Parti içinde sade bir üye de olsa varlığını sürdürecektir. Muhammed Hanefi Dilmaç'a gönül verenler teşkilattan uzaklaşır mı? Hiç zannetmiyorum. Teşkilatın içinde irili ufaklı görev yapan Dilmaç sevenleri yine teşkilatın içinde çalışmalarını sürdürecektir. Teşkilatın içinde olmayıp sade seçmen bazında olan Doğu Karadenizli AK Partililer bu durumdan etkilenip bir sarı kart gösterirler mi? Ona bir şey diyemeyeceğim. Doğu Karadeniz seçmeni reaksiyon veren en duyarlı seçmendir. Bunu. zaman gösterecektir.

Dilmaç’ın aday olamamasını Beykoz ayağında mercek altına alırsak, neden başarılı olunamadı? Bir lider 10 kişiyi, 20 kişiyi birden taşır da o taşıdıkları bir lideri taşıyamazlar. Dilmaç ile var olan kadroların hiçbiri kendi adına risk almamıştır. Dün de almadılar, bugün de almadılar. Sadece en büyük destek çıkanı Kader Gür olmuştur. Son ana kadar Dilmaç için mücadelesini verdi. Olmadı. Kader Gür bugün de hem AK Parti'nin yanında hem Dilmaç’ın yanında. Yani demem o ki bazıları bir görünüp kaybolurlar. Bazıları da ayakta kalmaya devam ederler. Bu özgül ağırlık meselesidir.

Muhammed Hanefi Dilmaç sanırım bundan ders çıkarmıştır. Düşük profillerle yürümek, sıkıntısız, önde olmanın keyfini yaşatır. Ama özgül ağırlıklı insanlarla yürümek, önde olmanın kalitesini yaşatır.

Murat Aydın artık ekibiyle birlikte, tamamıyla Beykoz'a yerleşmiştir. Bunun yanında Beykoz'da yeni kadrolar oluşturduğunu görüyoruz. Artık yanına verilenlerle değil, yanındakileri belirleyerek yol yürüyecektir.

Seçimi alabilir mi?

Beş yılı nasıl geçirdiğini mercek altına alıp bir başka yazıda değerlendireceğim. Ayrıca CHP'nin ve diğer partilerin adaylarını da görmek gerekiyor.

Yazarın Yazıları