Makaleler

Asla satmayacaksın!

2014.07.21 00:00
| | |
17643

Birlikte yürüdüğün arkadaşlarını, yoldaşlarını asla yalnız bırakmayacaksın. Asla ihanet etmeyeceksin. Asla satmayacaksın. Hayatıma hep bu düsturla yön verdim…

Siyaset arenasında bu kural çok daha önemli ve uyulmamasının bedeli de çok daha ağır. Sonuçlarını görmek için çok fazla araştırma yapmaya gerek yok. Zira siyaset çöplüğü birlikte yola çıktığı arkadaşlarını satan, kişisel hırs ve çıkarları için dava arkadaşlarını yarı yolda bırakan siyasi mevtalarla dolu.

Sonuç itibariyle size sunulan makam, mevki ne olursa olsun birlikte yürüdüğünüz arkadaşlarınızı asla yalnız bırakmayacaksınız.

SP eski Genel Başkanı Numan Kurtulmuş konuyla ilgili son zamanlarda yaşanan en çarpıcı örnek. İnandığı, omuz verdiği, birlikte yürüdüğü dava arkadaşları tarafından adeta sırtından hançerlenen Kurtulmuş yeni bir oluşumla siyasete devam kararı verirken SP’de de çözülmeler başladı. Elbette bu ihanetin bir bedeli olacaktı. Siyaset arenası bedel ödeyenlerle dolu…

Kurtulmuş ilkeli, dürüst ve son derece güvenilir bir lider portresi çizerken bu erdemlerle merhum Muhsin Yazıcıoğlu’ndan sonra oluşan boşluğu doldurabilecek bir duruş sergilemeye devam ediyor. Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un uğradığı ağır saldırılar ve haksızlıklara rağmen veda konuşmasındaki vakarı, dik duruşu ve tevazusu beni hayran bıraktı:

“Aldığımız kararı açıklamak bana ve arkadaşlarıma zor geliyor. Ben ve arkadaşlarım sırça köşklerde oturup ahkam kesmedik.

Belki eksik yaptık, belki doğru, belki yanlış yaptık ama asla ve asla ne kendimizin ne de bu davanın mensuplarının başını yere eğecek hiç bir yanlış iş yapmadık.

Siyaseti milleti dışlayarak belirlemek isteyenler, milletimizle birlikte siyaset yapma imkânı bırakmamıştır. Artık bu yapı içerisinde siyaset yapma imkânı kalmamıştır.

Daha fazla kavgaya, daha fazla çatışmaya, yeni Kerbela denemelerine ve anlamsız tepkilere imkân vermemek için bugün itibari ile genel başkanlıktan ve Saadet Partisi'nden ayrılıyorum.

Bu kararımız yeni bir siyasi hareketin haberidir hayırlı uğrulu olsun...

Bu asla bir ayrılık, bir veda konuşması değil, yeni bir başlangıcın ilk adımıdır...

Bugüne kadarki mücadelemizde çok güzel anılarımız oldu.

Bilerek ya da bilmeyerek birini kırdıysam özür diliyorum. Bana ve eşime yapılan saldırılara katılanlara bireysel haklarımı helal ediyorum..

Bizim davamız mal mülk davası değildir, medeniyeti yeniden inşa edebilme mücadelesidir.” 

On iki yıllık siyasi yaşantısı birlikte yürüdüğü arkadaşlarının ihaneti sonrasında kesintiye uğrayan bir liderin sergileyeceği tavır çok önemliydi. Zira bu tavır siyasi yaşantısının geleceğini de belirleyecekti.

SP Beykoz teşkilatındaki birçok ismin başta Salih Birinci olmak üzere istifa ederek Numan Kurtulmuş’la birlikte yola devam kararı alması siyasi kulislerde büyük bir şoka yol açarken ülkemizin birçok yerinde bu tür çözülmelerin artarak devam ettiğini de gözlemliyoruz. Bu çözülmelerin etkileri belki birkaç ay sonra yapılacak Genel Seçimlerde gözlemlenemeyebilir ama emin olun 2014 yılında yapılacak Mahalli Genel Seçimler çok farklı olacak. Benden söylemesi…

Demek ki neymiş: “Asla yalnız yürümeyeceksin ve birlikte yürüdüğün dava arkadaşlarını bedeli ne olursa olsun asla satmayacaksın!”

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"