Türk Ocakları Beykoz’dan 3 Mayıs mesajı

  • Güncelleme: 03.05.2020 23:37
  • Okunma: 5781 kez
  • Yorum: 0
Türk Ocakları Beykoz Şube Başkanı Geylan, 3 Mayıs Türkçülük Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Türk Ocakları Beykoz’dan 3 Mayıs mesajı

Türk Ocakları Beykoz Şube Başkanı Fevzi Geylan, 1945 yılında ilan edilen 3 Mayıs Türkçülük Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Geylan, yayınladığı mesajında Türkçülük Gününün 7 Eylül 1944'te başlayan ve 29 Mart 1945'e kadar süren, Türk siyasetinde önde gelen 23 ismin Irkçılık-Turancılık suçlamasıyla yargılandığı süreçte mahkum edilen Zeki Velidi Togan, Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Reha Oğuz Türkkan, Cihat Savaş Fer, Nurullah Barıman, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sançar, Cebbar Şenel ve Cemal Oğuz Öcal, 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayişini” anmak amacıyla kutlandığını ifade etti.

İlk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Türkçülük Gününün kutlandığını hatırlatan Geylan, “İlk kutlama Tophane Askeri hapishanesinde kutlanmıştır. Dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu 5 Ağustos 1942'de TBMM'de yaptığı konuşmada şunları söylemiştir. ‘Biz Türk'üz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız.Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar bir vicdan ve kültür meselesidir. Biz azalan veya azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız.’” ifadelerine yer verdi.

-“Değişmeyeceğiz bin cihana şu öksüz Türklüğümüzü!”

Dün Türk’ü ve fikrini sorgulayan gayri milli anlayış bugün de yapacağından geri durmadığı gibi yarın da eksik olmayacağı düşüncesini aktaran Fevzi Geylan, yazılı olarak yayınladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

Fakat bilsinler ki, 3Mayıs ruhu hep yaşayacak, ışığı hiç sönmeyecek! Çünkü o ruh ve ışık Büyük Türk milletinin varlığının ta kendisidir. Değişmeyeceğiz bin cihana şu öksüz Türklüğümüzü! Bu vesileyle 3 Mayıs 1944’ün tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum. 3 Mayıs, Türkçüler günümüz kutlu olsun!

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz