Parkinson hastaları Beykoz'da buluştu

  • 0
  • 2224
Parkinson hastaları Beykoz'da buluştu
Parkinson hastaları Beykoz'da buluştu
Parkinson hastaları Beykoz'da buluştu

Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği tarafından Dünya Parkinson günü kapsamında Beykoz'da bir araya geldi.

"Sanatın ve hareketin iyileştirici gücüyle Parkinson hastalarıyla bir aradayız" başlıklı etkinlik düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beykoz Koru Tesisleri’nde gerçekleştirilen etkinlik Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Bora Tokçaer‘in açılış konuşmasıyla başladı.

Dr. Tokçaer, Parkinson hastalığının başlıca belirtilerini şu şekilde sıraladı:

İstirahat halinde titreme, hareketlerde yavaşlama, kollar, bacaklar veya gövdede sertlik, denge bozukluğu ve düşmeler, bu belirti hastalığın ilerlemiş evrelerinde ortaya çıkar ve ilk başvuru belirtilerinden olmayabilir. İkincil belirtiler, el yazısında küçülme, etkilenen tarafta kol sallamada azalma, etkilenen vücut tarafındaki ayakta sürüme, donma harekete başlamakta özellikle yürümeye başlamakta tereddüt hali, duraksama, yüz ifadesinde donuklaşma"

Hastalığın erken yaşlarda görülme sıklığının arttığına dikkatleri çeken Prof. Dr. Ayşe Bora Tokçaer "Tanıda gecikmeye sebep olan bir diğer sebep de parkinson belirtisi olarak ortaya çıkan yürüme ve hareketlerde yavaşlamanın ve hatta bazen titremenin yaşlılığın doğal sonucu olarak kabul edilmesidir." dedi.

Konuşmanın ardından hastalar Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Hakan Kaleağası, Prof. Dr. Gençer Genç, Ankara Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Şube Başkanı Prof. Dr. Yeşim Sücüllü Karadağ ve uzman hekimlerle sohbet eşliğinde sorularını yönelttiler.

Etkinlik, ressam ve seramik sanatçısı Esin Aykanat’ın moderatörlüğünde hastaların resim yapmalarıyla devam etti.

Parkinson hastalığının sembolü olan "lale"yi çizen hastalar oldukça keyifli vakit geçirdi. Uzman hekimler de resim yapmanın parkinson hastalarında ince motor becerilere katkısını vurgulayarak el becerisini artıracak bu tip faaliyetlerin Parkinson hastalarının günlük yaşamlarında da olması gerektiğini belirtti.

Haber Merkezi

Beykozlu yönetmen Erman Bostan'ın ilk uzun filmi beyaz perdede
Önceki Beykozlu yönetmen Erman Bostan'ın ilk uzun filmi beyaz perdede
İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Sonraki İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz