Makaleler

Beykoz Kelle İbrahim Stadı

10.12.2016 21:40
| | |
3263

Bir kaç yıl önce yeniden yapılacağı gerekçesiyle yıkılan ama geçen sürede neredeyse yapımı için hiç bir çalışma yapılmayan tarihi Beykoz Kelle İbrahim Stadı'nın TFF'nin kaynaklarıyla  yeniden yapılacağı açıklandı.

TFF'nin Samsun'da yaptığı Yönetim Kurulu Toplantısı’nda stadın yeniden yapılacağının açıklanması Beykoz spor kamuoyunda büyük bir heyecan yarattı.

Buraya kadar her şey normal. Neticede stat yapılacak ve Beykoz 1908 kulübü tarafından kullanılacak.
Federasyonun verdiği karar tam olarak incelendiğinde kimsenin kabullenmek istemediği bir durumla yüz yüze gelindi. Stadın yapımı için bir kulübe kiralık sözleşme karşılığında devredilmesi gerekiyordu. Maalesef yine dağ fare doğurdu. Dikkatinizi çekeceğim nokta şu. Beykoz Belediye'siyle, TFF arasındaki anlaşmaya göre  tarihi stat Beykoz 1908 kulübü yerine Beykoz Belediyespor çatısı altında bedelsiz olarak kiralanacak ve hizmete açılacaktı.

Yani üst kullanım hakkı ve yetkisi Beykoz Belediyespor kulübünde olacaktı.
Beykoz Belediyespor tekvando, atletizm, hentbol gibi spor dallarında faaliyet gösteren bir kulüp. Adından da anlaşılacağı gibi Beykoz Belediyesi’nin katkılarıyla faaliyetini sürdüren bir spor kulübü. Futbolla uzaktan yakından ilgisi yok. Zaten futbolu çok fazla sevmedikleri ve ilgi göstermedikleri de herkes tarafından alenen bilinmekte.

Yani yukarıdaki gerekçelerle bile bakıldığında, mantık olarak stadyumun Beykoz Belediyespor kulübünün yetkisine devredilmesinin hiç bir anlamı yok. Eğer bu stadyum yapılacaksa ve bir kulübe devredilecekse bu kulüp Türk sporunun dev çınarı, efsane kulüp Beykoz 1908 olmalıdır.
Beykoz Kelle İbrahim Stadı yeniden yapıldıktan sonra Beykoz Belediyespor kulübüne neden devredilir, gerekçesi ne, bunu neden yapıyorlar, amaçları ne anlamış değilim. Kimsenin anladığını da sanmıyorum.

Beykoz Belediyesiyle, Beykoz 1908 kulübü yönetiminin arasında uzun zamandır bazı sıkıntılar olduğu dilden dile dolaşmakta. Beykoz Belediyesi’nin tarihi kulübü adeta sahipsiz bıraktığı bunun sonucunda kulübün bugün amatör lige kadar düştüğü herkesin malumu.

Beykoz 1908 taraftarları uzun süredir stadın yeniden yapılması için ellerinden geldiğince gerek sosyal medya üzerinden gerekse yaptıkları yürüyüşlerle kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. Bunda da belli ölçülerde başarılı olduklarını görüyoruz. Bu stadın yeniden yapılması kararının Beykoz taraftarlarının mücadelesinin sonucu olduğuna inanıyorum.

Beykoz Kelle İbrahim Stadı’nın, Beykoz Belediyespor kulübüne kiralanması ve yetkiyi Beykoz Belediyesi’nin kullanması tarihi Beykoz 1908 kulübünün tamamen belediyenin güdümüne girmesi anlamına gelecektir.

Beykoz Belediyesi bu karar neticesinde tüm inisiyatifi eline geçirecektir. Stat üzerindeki tasarrufunu kendi istediği ve düşündüğü şekilde kullanacaktır.

Beykoz spor kamuoyu ve Beykoz 1908 taraftarları eğer stat yapılacaksa bunun Beykoz Belediyespor kulübüne değil,  Beykoz 1908 kulübüne bedelsiz olarak kiralanmasını istemektedir. Doğru olan da kesinlikle budur.

Kulüpler ve stadyumlar kesinlikle ve kesinlikle ona gönül veren taraftarların olmalıdır. Yerel yönetimler sosyal ve ekonomik açıdan mutlak surette kulüplerin yanında olmalı ama kesinlikle yönetim anlamında yetki kullanmamalıdır.  Sporun doğasına uygun olan budur.

Son söz olarak yazımızı toparlarsak Beykoz Belediye Başkanı Sayın Yücel Çelikbilek stadyumun yapılması konusunda her türlü çalışmayı yapmalı, çabayı göstermeli ve stadyumun bir an önce bitirilmesini sağlamalıdır. Daha sonra stadı Beykoz 1908 kulübü adına bedelsiz olarak kiralayarak tüm yetkiyi ve kullanım hakkını Beykoz 1908 kulübüne bırakmalıdır. Beykoz spor kamuoyunun ve Beykoz 1908'e gönül veren herkesin beklentisi ve isteği budur.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"