Makaleler

Bu canavarı kim yarattı?

27.06.2015 18:44
| | |
3741

Seçim güvenliği, oylar çalındı, elektrikler kesilecek, gibi söylemlerle girdiğimiz seçimi hayırlısı ile hiçbir sıkıntı çıkmadan bitirdik.

Ülke, hükümetin aldığı tedbirler sayesinde güven ve neşe ile sandığa gitti ve demokratik hakkını kullandı.

% 25 oy alan ve AK Parti’nin yarısı kadar vekil çıkaran CHP’de herkes çok mutlu ve adeta karşılıklı göbek atıyorlar. MHP ve HDP’de bu halayın içinde, haklı olarak.

Zira seçim sonucunu gördükten sonra, kafamda yaptığım analizlerimi satırlara dökerek, sesli düşünerek siz değerli okurlarla paylaşmak istedim. Malumunuz AK Parti tek başına iktidarını kaybetti. Seçim kampanyasının son dönemlerinde de HDP’yi canavar gösterdi. Seçim sonuçlarından sonra da, AK Parti’li yöneticiler, vatan hainliğinden, şehitlerden bahsetmeye başladı, kameralar önünde.

Adama sorarlar;  HDP canavarsa, bunu kim veya kimler yarattı?

HDP’nin geldiği noktada, MHP ve CHP’nin suçu AK Partiye oranla daha azdır. Neden mi? Öncelikle, öz eleştiri yaparak Habur’dan açılım sürecine gelen yolda, HDP’nin alt yapısının oluşmasındaki en büyük pay sahibi AK Partinindir diyorum. Bilindiği üzere Barzani, AK Parti’nin Diyarbakır’ da toplu açılış töreninde konuşmuştu.  Akabinde de yasaklı Kürt şarkıcı Şivan Perwer’in Tatlıses’le yaptığı bir düet vardı. Hatırlar mısınız o günleri?

Hatta ve hatta Barzani tören alanına gelirken topluluktan Türkiye seninle gurur duyuyor sesleri alanda yankı buldu. Bizim siyasilerimiz de bu söyleme alkış tutmuşlardı.

Sevgi mesajları vererek söylemişlerdi; ‘‘Megri Megri’’yi kelime Kürtçe ‘ağlama’’ anlamına geliyormuş.  Şimdi o günler, gözleriniz de, hafızalarınız da canlandı değil mi?

O zaman, AK Parti’nin oylarının düşmesine sebep olan nedenlerden birisi bu olabilirmi sizce?

Zira bu seçimde CHP oyunu korumuş, MHP az da olsa arttırmış. Şimdi HDP’ ye oy verenler hainlikle suçlanıyor. Yoksa AK Parti’ye bu seçime kadar destek ve oy veren %9’luk kitle hain miydi? 8 Haziran sabahı mı farkına varıldı, bu hainler?

Milleti ve kendini kandırmayı bırakıp, büyük resme, kronolojik olarak bakmak gerekir. Ve oradan şu sonuç çıkar;  Bazen kendi yarattığın canavara yenilirsin!

Dolayısıyla AK Parti’nin hataları seçim sürecinde de devam etti. Mesela; Seçim bütçesi yapmaması, başına buyruk davranması, tüm ilçe başkanlıklarında görev almış olan zat’ların, halka karşı şımarık, yapmacık tutumları, AK Partili Belediyelerin yerel seçimlerden önce halka verdiği sözleri tutmaması ve bana görede olmayan kürt sorununu çözmek minvalin de taviz vererek aksine daha da çok ayrıcalık bekleyen bir kısımın da bu anlamda kıçını kaldırması olmuştur.

Peki, şimdi ne olacak?

Şayet ki; AK Parti CHP Koalisyonu kurulursa Kılıçdaroğ’lu önümüzdeki Ramazan Bayramında bir maaş ikramiye vererek akabinde Asgari ücreti 1.500 TL yapması gerekir. Lakin öncelikle İzmir’de, Eskişehir’de taşeron çalıştırdığı belediyelerde bunu gerçekleştirmesi gerekir. Öncelik onların.

Bir alternatifde; Beykoz Konakların, Acarların, Etilerin, Nişantaşı’nın yani elit kısmın ve sosyetenin seçim sandıkların dan elinde sazı ile çıkarak Ağustos böceği misali çalıp söyleyen, Selahattin Demirtaş. Basın bu vatandaşı öyle masum ve karizmatik gösterdi ki sanki 30 yıldır 30.000 kişiyi benim zihniyetim şehit etti. Unutmayın o sazın bir tarafı türkü bir tarafı ağıt söylüyor. Sazın bir tarafı ağaç bir tarafı silah ve kan. Zira bu canavarları yaratmadan önce düşünülmeliydi bu söylediklerim… Vesselam!

Evet, sandıktan çıkan seçim sonuçları elbette hayırlara vesile olmasını istiyorum. Ama bu millet önümüzde yaşanacak olan süreci görecek ve unutmuş olduğu 1999-2002 sürecini yaşayarak doğruyu ve istikrarın önemini bir kez daha anlayacaktır.

AK Partide bu anlamda yaptıkları hatalardan ders çıkartıp, kendine çeki düzen vererek, bilhassa tavandakiler, tabandakilerin yaptıkları şımarıklıklarını göz ardı etmemelidirler.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"