Verimsiz toplantının 7 Sebebi

 • 07.04.2016 10:38
 • Güncelleme: 07.04.2016 10:41
 • Okunma: 7907 kez
 • Yorum: 0
Günümüzdeki yoğun iş hayatının vazgeçilmezlerinden bir tanesi de toplantılardır.
Verimsiz toplantının 7 Sebebi

Toplantılar mevcut problemlerin çözülmesi, karşılıklı fikir alışverişi yapılabilmesi, belli konularda karar alınması veya beyin fırtınası yapılması  açısından önemlidir. Toplantıların verimli geçmesi için gündemin madde madde önceden belirlenmesi ve toplantı süresinin belirtilmesi önemlidir. Aksi durumda gereğinden fazla uzayan ya da konunun dışına çıkılan toplantılar katılımcılarda zihinsel yorgunluk, sıkılma ve ve konsantrasyon eksikliği yaratacaktır.

Toplantının içerik ve süresinin doğru belirlenmesinin yanı sıra verimli ve rahat bir toplantı için toplantı mekanları da doğru seçilmelidir. Toplantıda kullanılacak görsel araçların yeterli olması, ortamın havadarlığı, ışık düzeninin ve oturma düzeninin toplantıya uygunluğu gibi ayrıntılar  toplantının verimini etkileyen unsurlardır.

Toplantıya katılım sayısının doğru planlanması da dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur.

Günümüzün iş dünyasında her gün birçok toplantı organize ediliyor ve yapılıyor. Peki, düzenlenen her toplantı verimli geçer mi, amacına ulaşır mı? Olumsuz şartların fazlalığı söz konusu olduğunda bir toplantının verimsiz geçmesi olasılığı oldukça yüksektir. Yöneticilerin en çok yakındıkları durumlardan biri toplantılardan istedikleri verimi alamamaları ve bu verimsiz toplantıların zamanlarından çalmasıdır.

Verimsiz toplantıların 7 sebebi

 1. Toplantının başlangıç ve bitiş zamanının belli olmaması, toplantıda zamanın doğru planlanmaması.
 2. Toplantının bir gündeminin olmaması.
 3. Toplantının zamanında başlamaması, gecikmesi veya zamanından önce sona erdirilmesi.
 4. Toplantıya katılması gereken kişilerin doğru seçilmemesi, toplantıda bulunması gereken esas kişilerin olmaması.
 5. Katılımcıların toplantıya hazırlıksız gelmeleri veya gerekli bilgileri önceden edinmemeleri ya da ön bilgi vermeksizin insanları toplantıya çağırmak.
 6. Aynı başlık üzerinden defalarca durulması ve diğer konuların gündeme getirilmemesi.
 7. Konuyla ilgisi olmayan konuşma yapanlar, içeriğin başka konulara kayması, konuşulan konunun dağılması ve toplantının amacından uzaklaşması, amaç dışı tartışmalara giren katılımcıların çokluğu.

Toplantıların gündeminin önceden belirlenmiş olması, doğru kişilerin toplantıya katılımı ve seçilen mekanın toplantıya uygunluğu toplantının başarılı olmasını etkileyen unsurlardır.

Başarılı toplantılara imza atmak ve verimli toplantılar yapmak istiyorsanız, toplantılarınızı etkin kılabilmek için İstanbul Beykoz’da şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzak bir ortamda farklı salon tipleri ile hizmet veren Sangha’nın web sitesini http://www.sanghaegitimsalonlari.com adresinden ziyaret edip toplantı ve eğitim salonu seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz