Beykoz’da spor ve medya paneli yapıldı

  • 0
  • 1667
Beykoz’da spor ve medya paneli yapıldı
Beykoz’da spor ve medya paneli yapıldı
Beykoz’da spor ve medya paneli yapıldı
Beykoz’da spor ve medya paneli yapıldı
Beykoz’da spor ve medya paneli yapıldı
Beykoz’da spor ve medya paneli yapıldı
Beykoz’da spor ve medya paneli yapıldı
Beykoz’da spor ve medya paneli yapıldı

Marmara Üniversitesi Beykoz’da spor ve medya paneli yaptı… Panele tanınmış simalar konuşmacı olarak katıldı.

Beşiktaş Kulübü Eski Yöneticilerinden, Fotomaç Gazetesi Spor Yazarı Sinan Vardar, TRT ve ATV spor yorumcularından Alp Pehlivan, TRT Spor Yorumcusu Fatih Doğan, Fanatik Gazetesi Yazarı Tunç Kayacı,  AA Spor Yayınları Koordinatörü Ersin Şiyhan’ın konuşmacı olduğu panelin sunumunu Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yorulmazlar yaptı.

Üç bölümden oluşan programın ilk bölümünde, konuklar Türk futbolunun geldiği aşamayı değerlendirirken, 2. bölümde Mayıs ayı sonunda TFF Riva Tesislerinde yapılması planlanan Uluslararası Futbol ve Bilim Kongresine ilişkin görüşlerini ifade ettiler. Programın son bölümünde ise izleyicilerden gelen sorulara yanıtlar verildi.

Panelin, Mayıs ayında yapılacak olan Futbol ve Bilim Kongresi’ne bir altlık oluşturacağını ifade eden Mehmet Yorulmazlar, bu kongreye yönelik konuklardan görüş almak ve Türk futbolunun içinde bulunduğu durumu analiz etmek istediklerini kaydetti.

Sinan Vardar, “Türk futbolunda çok genç yetenek var”

Türk Futbolunda o kadar çok genç yetenek var ki, önemli olan bunları ortaya çıkarmak, bunlar için çaba göstermek. 16 yaşımdan beri futbolun içindeyim, 17 yaşında profesyonel futbolcu oldum, 18 sene futbol oynadım, 8 kulüpte başkanlık yaptım. Karşıda oturduğumdan buraya gelince hatıralarım canlandı. Anadoluhisarında çok maç hatıramız var, Boğazdaki 4 kulüpte ki bunlar Üsküdar Anadolu, Beylerbeyi, Anadoluhisarı İdmanyurdu, Beykoz... Hep gençlere önem verdim, danışman olarak Güven ve Mehmet Hocalarımın değerli fikirleri ile çok şey öğrendim. Boraks madeninden daha kıymetli olarak gördüğüm gençler ve sevdiğim kişilerle birlikte olmak beni çok mutlu etti.

Türkiye’de herkes günü kurtarmanın derdinde

Türkiye'de herkes günü kurtarma düşüncesinde. Avrupa'da Saat 2 ya da 3'de okul eğitimi bitince spor saha ve salonlarının yolu tutuluyor. Çok erken yaşlardan başlayan hatta 5-6'ya inen ülkeler bile varken bizde sadece şampiyonluğa odaklı bir duruş olduğundan altyapıya önem verilmemekte. 12 Yabancı futbolcu oynatma hakkını sonuna kadar kullanırken Türk Futbolcusu görülmezden gelinecek. 8 Kulüpte Başkanlık yaptım, hatta birinden yani Beylerbeyi'nden bir örnek verecek olursam Şampiyonluk yaşayan U18 Takımımızdan 17 futbolcu üst lige transfer oldu.

Fanatik Gazetesi Yazarı Tunç Kayacı

Tabii Türk Futbolu neden bu halde, sorunları, sıkıntıları söyleyeceğiz ama en başta çuvaldızı kendimize batırmalıyız onu söyleyeyim. Peki, neden bu durumda birincisi bir marka değeri olamadık, ikincisi altyapı, taşeron üretmeden tüketmek...

Üst yapı olmadan alt yapı olmaz

Biz futbolun ticaretini yapıyoruz, bir kere üretmiyoruz, al-sat... Ben her zaman şunu savunuyorum üst yapı olmadan altyapı olmaz, sıkıntı üst yapıda. Türkiye'de çok ciddi bir yönetici problemi var, çünkü herkes tribüne oynuyor.

Arda Turan, Nihat Kahveci Türk futbolunun markalarıdır, bunlar altyapıdan yetişmiş isimlerdir. Gerets kampa gidildiğinde Arda Turan için Manisa Vestel'de oynayan kiralık futbolcumuz dediğinde bırakın gitsinler derken yönetimin kararı ile takıma dönmüştür, bugün Teknik Direktörlük yapıyordur. Marka neden olur iyi futboldan! Bakıyorsunuz tribünlere bomboş. Ben Sinan Abinin Beykoz'da futbol oynadığını biliyoruz, Türkiye'de nüfus 40 milyon iken tribünler dolu idi, 80 milyona geldik, aştık tribünler bomboş!

Sivas'ta uzun yıllardır Futbol Gelişim Direktörü olan Murat Dizdar U17 Yaş Türkiye Şampiyonu olan takımı ile A Takımına nice isim, milli oyuncu yetiştirdi. Sivas uzun yıllardır Süper Ligde, genç futbolculara değer veriliyor.

Bir seminer için Antalya'ya gelen Platini'ye 70'lerde sıradan bir ülke takımı iken Fransa nasıl oldu da başarı yakaladı dediğimde futbolu liselere yaydıktan sonra diye yanıtladı. Bana göre Türkiye Futbol anlamında Avrupa'nın Brezilyasıdır, ancak hala yurt dışından oyuncularla dolu ligimiz. Türkiye'de artık radikal değişimler olmalı 15 kişilik Yönetim Kurulundan oluşan kulüpleri 2 kişi yani Başkan ve Mali İşlerden sorumlu yönetici yönetiyor. Liyakat yok, medyada reyting ve popülizmin esiri oldu.

Türkiye'de sınıfta kalan tek spor dalı futbol

Diğer branşlarda bu yok... Un var, şeker var, yağ var helvayı yapacak kişi bulunamıyor, bulunsa da helvayı yanlış yapıyor. İnşallah Mayıs Ayında yapılacak TFF seçimi yeni ve çok güzel günlerin başlangıcı olur.

TRT Spor Yorumcusu Alp Pehlivan

Türkiye'de her şey 4 büyüklere endeksli… Bunun bariz örneğini bende yaşamaktayım. Ekranlardan yorum yaparken söylediklerim, futbolculuk ve teknik adamlık kariyerim hiç kimsenin umurunda değil, yeter ki benim taşıdığım bir bayrak olsun ne olursa olsun gelen mesajlarda sen nerde oynadın ki bileceksin, 3 büyüklerde mi oynadın ki yorumcu oldun yorum yapıyorsun diyenlere muhatap olunuyor.

Türkiye’de başarılı olmak bir anlam ifade etmiyor

Yeter ki siz bir bayrak tutun, bağırın çağırın, doğrucu olmanız önemli değil. Aktif futbolculuk kariyeri sonrasında 7-8 takımda görev yaptım. Türkiye'de başarılı olmak da bir anlam ifade etmiyor, görev yaptığım takımların bazılarında başarılı olup yönetimin hedeflerini tuttursanız bile bir gün bakıyorsunuz en ufak tabirle yollar ayrılıyor.

Ümit Aktan'ın yaptığı bir programa konuk olduktan sonra 14 senedir ekranlardayım. Hem TRT Spor hem de A Spor'da yorumculuk yapıyorum. Fatih Doğan da bilecektir, saha içinden yorum yaptığımız anda ruhumuza işleyen o çimin kokusunu hissedebiliyoruz. Ekranda olmak tabii ki güzel, insanız tanınmak ilgi görmek güzel ama o çim kokusu fazlası ile cezbediyor

Prof. Dr. Mehmet Yorulmazlar

Alp Pehlivan'ın konuşması sonrasında öğrencilerine yaptığı değerlendirmede üst düzey takımlarda futbol oynanmaması durumunda Alp Pehlivan örneğinde olduğu gibi zorlukla tırnağıyla tırmalayarak bir yerlere gelinebildiğine vurgu yaptı ve "Önünüzde birçoğunuz için çok zorlu bir süreç var, bunu bilmenizde fayda var" dedi.

Anadolu Ajansı Spor Yayınları Koordinatörü Ersin Şiyhan

Marmara Üniversitesi Mezunu olan ve Spor Yöneticiliği anlamında İstanbul Üniversitesinde Doktorasına devam eden Anadolu Ajansı Spor Yayınları Koordinatörü Ersin Şiyhan futbolu olumsuz bakış açısından öte farklı bir yönü ile değerlendirmek istediği söyledi.

Futbol aslında güzel bir oyun

Bugün dünyada milyonlarca insanın peşinden koştuğu, milyarlarca insanı da konuşturan bir spor dalıdır futbol. Bu anlamı ile bakıldığında tüm dünya genelinde futbolun olumlu etkisini çok güzel ve faklı şekilde görebiliyoruz. Bugün her hangi bir maçın ardından sabah işe giden bizlerde, her hangi bir şirketin Genel Müdürü, ya da her hangi bir ilin en ücra köşesindeki kahvehanen de aynı muhabbet yapılabiliyorsa bu futbolun ne kadar etkili ve değerli bir aşamaya geldiğini bize gösteriyor. Yine başka bir örnek vermem gerekirse, Arjantin denince Devlet Başkanının ismini çıkmaz ama Messi denince Nepal'in Dağ Köylerinde yaşayan Arjantinli Messi olarak bilir, keza Cristiano Ronaldo dendiğinde onun bir futbolcu ve Portekizli olduğu herkes tarafından bilinir.

Türk futbolu büyük yara aldı

Spor ve futbolu yönetenlerin ortak bir doğruda buluşamamasının sıkıntıları yaşıyoruz. Türk futbolu 1 yıllık süreçte büyük yara aldı. Dünya futbolunda ciddi bir değişim süreci yaşanıyor. Buna örnek, İtalyan İnter Kulübü Çinlilerin, Mancester City Kulübünü ise Arapların almasıdır.

Türk futbolunun 20 Milyar TL borcu var

Türkiye olarak bu değişimde geride kaldık. 4 büyük diye tabir edilen kulüpler toplamda 20 milyar lirayı bulan borcun sahibidirler. Gelecek sezon birçok kulübe de transfer yasağının gelecektir. Borçların faizleri zar zor ödeniyor. Son 10 yıllık süreçte kulüp takımları ve Milli Takım düzeyinde başarısız bir tablo göz önünde. Yarı finale kalmanın bir başarı olarak gösterilmesi anlamsızdır.

Spor Yazarı ve TV Yorumcusu Fatih Doğan

Türkiye'de 208 üniversite var, 88 spor bilimleri fakültesi, 18 beden eğitimi ve spor yüksekokulu, 346 profesör, 504 doçent, 639 doktora - öğretim üyesi, 400 öğretim görevlisi, 422 araştırma görevlisi. Toplamda 2280.

Eğitimli nitelikli kadro var

Spor bilimleri fakültelerinde 29 bin 641 öğrenci var, 43 bin 239 da beden eğitimi spor yüksekokulu öğrencileri ile birlikte yaklaşık 72 bin öğrenci var ki, hocalarımıza da baktığımızda 85 bin aktif ortalama spor bilimleri ile iştigal eden eğitimli nitelikli bir kadro var.

Futboldan anlamayan insanlarla bu işin çözülme imkânı yok

Çözüm anlamında tabi sizden önceki mezunları da eklediğinizde bir hayli rakam ediyor bu kadrolar Türk Sporuna yerleştiği zaman, Türk Eğitim Sistemine yerleştiği zaman sorunu temelinden çözmeye başlayacağımıza inanıyorum. Yapılacak ve odaklanacak tek şey sizlerin ve sizin gibi arkadaşların ve hocalarımızın doğru yerlerde doğru konumlarda güçlü bir şekilde konumlanmalarını sağlamak. Bunun için yasalar, yürütme organları ve talimatlara yapılacak eklemelerle bu iş düzelir. Yani Türk Sporunun, Türk Futbolunun düzelmesini istiyorsanız işi ehline vereceğiz. Parası olduğu için Başkan olan insanlar, aman bu borcu o kapatabilir dendiği için futboldan anlamayan insanlarla bu işin çözülme imkânı yok.

Konuşmacılara teşekkür çiçeği

Programda soru cevap bölümü de yapıldı. Son aşamada ise konuşmacılara teşekkür etmek amacıyla çiçek verildi…

Fatih Doğan'a çiçeğini Marmara Üniversitesi SBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sinan Bozkurt, Alp Pehlivan'a Marmara SBF Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çetin Yaman, Sinan Vardar'a Marmara SBF Antrenörlük Bölümü Başkanı Prof. Dr. Güven Erdil, Ersin Şiyhan'a Marmara SBF Dekan Yardımcısı Öğretim Üyesi Dr. Serap Mungan Ay, Tunç Kayacı'ya ise Beykoz Kulüpler Birliği Başkanı Asım Özdemir taktim ettiler.

Spor Servisi

Beykoz'da çocuğunu kemerle gezdiren anne gündem oldu
Önceki Beykoz'da çocuğunu kemerle gezdiren anne gündem oldu
İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Sonraki İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi