Kültür

Muharrem Ergül yurt dışında ne yapıyor.. ?

Muharrem Ergül yurt dışında ne yapıyor.. ?
2014.07.23 00:00
| | |
16778

Beykoz Belediye Başkanlığı’na seçildiği 28 Mart 2004 Yerel seçimleri’nden sonra, ağır eleştiriler almasına rağmen sık sık Avrupa Birliği üyesi ülkelere ziyaretlerde bulunan Ergül ne yapıyor?

Beykoz Belediye Başkanlığı’na seçildiği 28 Mart 2004 Yerel seçimleri’nden sonra, ağır eleştiriler almasına rağmen sık sık Avrupa Birliği üyesi ülkelere ziyaretlerde bulunan Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün ziyaretlerini araştırdık.

Hangi amaçla nereye gittiğini, gittiği ülkelerle kimlerle ne görüştüğünü araştırdığımız Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün Avrupa Birliği üyesi ülkelerde, bir ilçenin Belediye Başkanı değil, bir Türk yetkilisi olarak muamele gördüğünü, karşılaştığı soruların bulunduğu konum olan yerel belediyecilikle alakası olmayıp, tamamen diplomatik ve ülkeler arası sorunları içeren sorular olduğuna tanıklık ettik.

Beykoz Belediyesi’nin ve Başkanı Muharrem Ergül’ün yurt dışı ilişkilerini düzenleyen ve orada yapılacak görüşmelerin içeriğini hazırlayan danışmanı Fazlı Doğan ile yapmış olduğumuz görüşmede çok çarpıcı gelişmelerle ilgili bilgi edinirken, uluslararası boyutta bu tarz ilişkileri organize etmenin zorluklarını da öğrendik.

35 yıldır Almanya’da yaşayan Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün uluslararası ilişkilerini düzenleyen Danışmanı Fazlı Doğan, orada iş adamı olarak tanınıyor ve Almanya’nın Mulhaim kenti ile Beykoz’un kardeş şehir olabilmesi için yoğun çaba sarf ediyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Türkiye’ye yönelik bilinen malum bakışı ise bu süreci zorlaştırmakla kalmayıp, bazen ipleri kopma noktasına getiriyor. Bütün olumsuzluklara rağmen mücadelesini sürdüren Fazlı Doğan, Beykoz’u, Türklere pek de sıcak bakmayan Hıristiyan Demokratların muhalefetine rağmen, Mulhaim Belediyesi ile kardeş şehir yapmayı başaracağına inanıyor.

Sivil toplum örgütlerinin baskısı

Almanya ile ilgili çarpıcı bilgiler veren Fazlı Doğan, Almanya’nın bütün il ve ilçe belediyelerin İsrail’in her hangi bir il veya ilçe belediyesi ile kardeş şehir olma zorunluluğu olduğunu ve Yahudi olduğunu belgeleyip ispat edebilene sınırsız özgürlük verildiğini hatırlatarak, kardeş şehir diye nitelendirdiğimiz ilişkileri Almanların partner (ortak) olarak isimlendirdiklerini söylüyor.

Türkiye’den gelenlerin Almanya’da bir çok dernek kurduğunu fakat bu derneklerin ülkeler arası ilişkilerde pek etkili olamadığını, hazırlanan projelerin de ilgi uyandırmadığını kaydeden Fazlı Doğan, Almanya’da ki Türklerin geleceklerinden endişe ettiğini, ortaya koymuş oldukları çabalarla lobi oluşturduklarını ve sürecin uzamasına katkı sağladıklarını söyledi.

Hrank Dink cinayetinin ve en son Malatya’da işlenen cinayetin bile ilişkileri etkilediğini söyleyen Fazlı Doğan, Almanların Beykoz’a gelişlerinde, gitmiş oldukları Polonezköy’de  yaşadıklarına hayran kaldıkları ve orada görmüş ve yaşamış olduklarının önyargılarını belirli derecede kırdığını söyledi.

Türkçe’ye yasak Kürtçe’ye özgürlük

Almanya’da Türkçe’ye yasak getirerek, Kürtçe’ye özgürlük isteyen Almanlar, kilise ve mezarlıklarını gezdikleri Polonezköy’de dil özgürlüğüne hayran kalarak, kültürler arası yaşanan entegrasyona da tanıklık ettiler. Türklerin bu demokratlığını gören Almanlar, bu entegrasyonu genişletmek için kendi ülkelerinde Almanya Merkez Bankası’nın sponsor olduğu bir konferans düzenlediler.

Konferansa; Mulhaim Belediye Başkanı Dagmar Mühlenfeld, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül,  Polonezköy’den Antoni Dohoda’nın yanı sıra sayıları 7-8’i geçmeyen Türk vatandaşı ve Almanya’da ki bir üniversiteden ise Prof. Bayer isimli bir öğretim üyesiyle birlikte 200 civarında üst düzey Alman yönetici katıldı.

İşte Entegrasyon bu !..

Konferansta, Polonezköy’den giden Antoni Dohoda’nın Almanca ve Polonya diliyle konuşması Muharrem Ergül’ün konferansta izlediği politikayı da oluşturmuş. Almanların, entegrasyonun ne olduğunu anlatmasını istedikleri Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Antoni Dohoda’nın Almanca ve Polonyaca yapmış olduğu konuşmayı işaret ederek, “işte entegrasyon bu” cevabını vermiş.  Bu cevap, Almanya’da yaşayan Polonyalıların kendi dillerini konuşamaması gerçeğini ortaya çıkarmakla kalmamış Almanlar için bir utanç kaynağı olmuş.

Başkanın bu tavrı Almanlar üzerinde oldukça etkili oldu. Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül buna benzer bir gelişmeyi de ziyaret etmiş olduğu Katolik hastanesinde yaşadı. Beykoz’dan giden Ermeniler Ergül’e yoğun ilgi gösterdi. Bu tablo da Almanları heyecanlandırdı.

Hastaneler arası koordinasyon sağlandı

Almanya da ki Katolik hastanesinin sahipleri Türkiye’de bir hastane ile irtibat kurmak istemiş… Fazlı Doğan Almanların bu isteğini Medikal Park Hospital Hastanesi ile irtibata geçerek yerine getirmiş.

Katolik hastanesinde mescit

İki hastane yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonucunda, Türklerin yaşadığı sert tartışmaların psikolojik rahatsızlık olduğunu düşünen Almanlar, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün ziyaret etmiş olduğu Katolik hastanesine mescit yapmaya karar vermiş.

Mescidin açılmasıyla farkı gören Alman doktorlar Türklere karşı farklı bir tedavi yöntemi uygulamaya başlamış. Hastaneler arası personel değişimi yapıldı. Mulhaim’den Beykoz’a gelen Almanların sayısı 92’ye ulaştı.

70 milyon olarak 3 milyon Türk’ün arkasındayız

Almanların, Türklere yönelik politikasını çok iyi bilen Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Türkiye’den giden diğer belediye başkanları gibi Almanlardan iş makinesi istemedi.

Ergül’ün bu rahat tavrını gören Alman yetkiler Muharrem Ergül’e kendilerinden ne istediğini sordu. Ergül ise, “biz bir şey istemeye gelmedik… Biz, 70 milyon Türk olarak burada yaşayan 3 milyon Türk’ün arkasında olduğumuzu göstermeye geldik” dedi.

Hello Ergül

Almanya’nın Mulhaim şehrinde oldukça iyi tanınan Muharrem Ergül burada da basının ilgisini çekmeyi başarmış. TV ve gazetelerden Ergül’ü tanıyan Almanlar, sokakta Ergül’ü gördüklerinde hello Ergül diye selamlıyorlar.

Okullar arasında görüşmeler

Beykoz belediyesi adına kardeş şehir görüşmeleri başlatılan her ülkede kültürel yönünü öne çıkaran Muharrem Ergül, Beykoz’daki okullarında AB üyesi ülkelerle iletişim kurmasını sağlamış. Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi, TED Koleji, Belediye Kreşi, Doğa Koleji ve Anadoluhisarı Meslek Lisesi’nden öğretmen ve öğrenciler ülkeler arası entegrasyonun sağlanması için zaman zaman Almanya’ya yolculuk yaparak eğitim sistemi ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuyor.

Fillandiyalı yazar ve Beyaz zambak

Mulhaim Büyükşehir Belediyesi’nin, Fransa, Fillandiya, İngiltere ve Türkiye’de bulunan partnerlerini davet etmiş olduğu bir toplantıda, Muharrem Ergül’ün, Fillandiya’dan gelen belediye başkanına Fillandiyalı yazarın Beyaz Zambak  isimli kitabını anlatması Ergül’ü yine günün adamı yaparken, Türkiye ile ilgili tartışmaları da başlatmış oldu… Bu tartışmalarla birlikte Ergül, Orhan Pamuk sorularına muhatap kaldı.

Almanların, Türklere yönelik önyargılarına rağmen, Türklerin azımsanmayacak kadar fazla olduğu Mulhaim’da entegrasyonu sağlamaya kararlı olan Belediye Başkanı Dagmar Mühlenfeld, muhalefetin etkili baskısına rağmen,  Türk sivil toplum örgütlerinin de lobi faaliyetlerinin sonucunda Beykoz ile kardeş şehir görüşmelerini başlatır.

Görüşmelerin başlamasıyla, Belediye Başkanı Dagmar Mühlenfeld’e yönelik Hıristiyan Demokratlar’ın muhalefet baskısı artar… Ve tartışma basın aracılığı ile halkın önünde yapılır.

Türklerin tecrübesi var

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün kültürel ağırlığının etkisinde kalan Mulhaim Belediye Başkanı Dagmar Mühlenfeld, Hıristiyan Demokratlar tarafından yapılan, “buralarda yeteri derecede Türk var… Türkiye Avrupa’ya hazır değil… O ülkede fikir özgürlüğü yok” tarzında ki suçlamalara, “Entegrasyon konusunda Türklerin tecrübesi var… Biz bu konuda sınıfta kaldık. Ben Mulhaim’de barışı sağlamaya çalışıyorum” şeklinde cevap verir…

Beykoz Belediyesi ile Almanya’nın Mulhaim Büyükşehir Belediyesi arasında kardeş şehir görüşmeleri devam etmektedir. 

 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, AB, Beykoz Belediyesi, Avrupa Birliği, Muharrem Ergül

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"