Gürcü Bilim Heyeti Beykoz’da...

  • Güncelleme: 18.03.2020 19:50
  • Okunma: 12239 kez
  • Yorum: 0
Tiflis Devlet Üniversitesi'nden bir grup Öğretim Üyesi, Gürcü kültürü ile örf ve âdetlerini araştırmak üzere Beykoz'a geldi.
Gürcü Bilim Heyeti Beykoz’da...

Daha önce Karadeniz'deki Gürcüleri bölgedeki illerde ve köylerde araştırmalar yaparak mercek altına alan Bilim heyeti, Marmara Bölgesi araştırmalarını Beykoz'da sürdürdü. Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç'ın evsahipliği yaptığı ziyarette, Beykoz Belediye Meclis Üyesi Nevzat Oral, Gürcü Kültür Merkezi Başkanı Fehmi Uzal Ustiaşvili ve Av. Sezen Gönenç Okcan, Kocaeli Gürcü Kültür Merkezi Başkanı Av. Abdullah Zorlu da hazır bulundu. Bilim heyeti, araştırma çalışmalarında 2 yılı geride bıraktıktan sonra bu yıl 3. yılı da tamamlayıp, ülkeleri Gürcistan'da bilimsel makale yayımlayacaklarını ve bulgularını tüm dünyayla paylaşacaklarını ifade etti.

Tiflis Devlet Üniversitesi Bilim Heyeti'nden Prof. Dr. Roland TOPÇİŞVİLİ, Prof. Dr. Nodar ŞOŞİTAŞVİLİ, Prof. Dr. İnga GUTİDZE, Prof. Dr. Zaza TSURTSAMİA, Doç. Dr. Nota ASATİANİ, Doç. Dr. Mirian KHOSİTAŞVİLİ, Doç. Dr. Giorgi AVTARDİLAŞVİLİ, inceleme ve araştırma çalışmaları dolayısıyla Beykoz'a geldi. Beykoz Ortaçeşme'de bulunan Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültür Dayanışma Derneği'nde gerçekleştirilen ziyarette, Başkan Ali Kemal Kılıç evsahipliği yaptı. Gürcistan Diaspora (Azınlık Hakları) Bakanlığı'ndan Lali Mgaloblişvili ve Mariam Balıaşvili'nin de eşlik ettiği Gürcistan Tiflis Devlet Üniversitesi Heyeti, amaçları hakkında basına bilgi verdi. Heyet adına konuşan Prof. Roland Topçişvili, araştırmanın ilk günlerinde Gürcistan'a yakın yerlere ilgi gösterdiklerini kaydederek, Artvin'de artık çok fazla Gürcü kalmadığını ve Gürcülerin Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış olduklarını bulguladıklarını ifade etti.

Profesör Roland Topçişvili şöyle dedi:

"Karadeniz Bölgesi kadar Marmara Bölgesi'nde yaşayan Gürcüleri de tanımak üzere geziler düzenledik. Bugün burada Beykoz'da olmaktan dolayı çok sevinçli ve mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Amacımız hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse de şunları söylemek mümkün:

İlk olarak şunu söylemek isterim ki, Gürcistan'da Türkiye'de yaşayan Gürcülerin yaşayışı konusunda büyük bir ilgi ve merak var. Özellikle Gürcü dilinin Türkiye'de yaşayan Gürcüler arasında kullanılıp kullanılmadığı ve geliştirilip geliştirilmediği merak ediliyor. Yine, Türkiye'ye nasıl geldikleri, burada yaşadıkları süre boyunca da nelerle karşılaştıkları öğrenilmek istiyor. Burada yaşayan Gürcülerin kültürel geleceklerinin akıbeti ne olacağı ve yaşamaya devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Bizler inanıyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de destek ve yardımlarıyla Gürcüler, kendi etnik kimliklerini korumaya ve kültürlerini de yaşatmaya devam edeceklerdir. Bir insan dilini unutmuş olabilir ancak bu etnik kimliğini unuttuğu anlamına gelmez. Kişi, kendi etnik kimliğini koruyabilir. Bizler yaptığımız araştırmalarda, Türkiye'de yaşayan Gürcü gençlerden çoğunluğun Gürcüce konuşamadığını ancak konuşulanları anlayabildiğini belirledik. Ancak bu kişilerin Gürcüce öğrenmek konusunda hevesli olduklarını da tespit ettik. Bu da bizim için çok önemli bir istektir."

Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği'nin logosunda bulunan üzüme dikkat çeken Prof. Roland Topçişvili, bundan dolayı çok mutlu olduklarını ve üzümün Gürcistan için son derece önemli bir ürün olduğunu dile getirdi. "Gürcistan varolduğu sürece simgesi her zaman üzümdür. Hatta bu Hıristiyanlıktan bile önce gelir" diyen Prof. Topçişvili, Gürcistan'da kayıt altına alınmış 500'den fazla çeşitte üzüm olduğunu da sözlerine ekledi.

Beykoz Belediyesi'nin AK Partili Üyesi ve Başkan Yücel Çelikbilek'in danışmanı Nevzat Oral da dedelerinin Gürcistan topraklarında yaşadığını ve önce Giresun ve ardından da Beykoz'a yerleştiklerini anlattı. Amcasının Giresun'dan Beykoz'a gelen ilk Gürcü olduğunu hatırlatan Nevzat Oral, Gürcü dilini konuşamadığı halde konuşulanların yüzde 40'ını anlayabildiğini vurguladı. Gürcistan'dan Anadolu topraklarına ‘inançları’ dolayısıyla geldiklerini vurgulayan Nevzat Oral, bugün için Gürcistan'da bir Müslüman olarak rahat bir şekilde yaşandığını bilmek istediğini ve ilişkilerin de ancak inanç konusunda ‘kendisine saygı duyulması halinde’ iyi bir şekilde ilerleyebileceğini kaydetti. Gürcistan'ın da Türkiye'nin de bayraklarında 'din sembolleri' bulunduğunu söyleyen Beykoz Belediyesi'nin AK Partili Üyesi Nevzat Oral, şunları söyledi:

"Biz tarihsel süreç içerisinde gelip yerleştiğimiz Anadolu topraklarında yaşıyoruz. Dolayısıyla yine tarihsel süreç içerisinde buraya gelen farklı etnik yapıların taşıdığı bir takım sorunlar olmuş. Buna bağlı olarak da şu anda Güneydoğu'da yaşadığımız etnik bir problemimiz ve bunun çözümüyle ilgili yoğun bir çabamız var. Öte yandan bu problemi devam ettirmek isteyen uluslararası güçler de var. Biz millet olarak bunu biliyoruz.

Gerek Osmanlı İmparatorluğu'nda gerekse Türkiye Cumhuriyeti'nde Gürcüler, bu topraklara sadık kalmışlardır. Etnik olarak hiçbir problem yaşanmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nde Gürcülere bütün kapılar açılmıştır. En hassas istihbarat teşkilatında bile Gürcülere görev verilmiştir. 1876 sonrası Türkiye'ye gelen Gürcüler ise muhafazakar yapılarını da beraberinde getirmişlerdir. Bizler bugün için iki devlet arasındaki ilişkileri ise bu dini değerlerimizin hassasiyetini koruyarak devam ettirmemiz gerekiyor. Bizim bayrağa saygımız vardır ancak Gürcistan bayrağında dini bir sembol vardır ve benim bayrağımda da bir dini sembol bulunmaktadır. Bu farklılığın, etnik bir soruna dönüşmeyeceği bir ilişki kurmamız gerekmektedir."

Nevzat Oral'ın açıklamalarına bir yanıt veren Prof. Roland Topçişvili ise artık 21. yüzyılda yaşandığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

"Ben burada tüm Gürcüler adına konuşabileceğimi düşünüyor ve din konusundaki ayrılıklar yaşıyor olmamızla ilgili olarak söylenenlere bir yanıt vermek istiyorum: Biz asla Gürcüler olarak hiç kimsenin din konusundaki seçimlerini sorgulamıyoruz. Ortaçağ'da değil 21. yüzyılda yaşıyoruz. Dolayısıyla din farklılığı asla bizim aramızda bir ayrım unsuru olamaz."

Tiflis Devlet Üniversitesi'nden gelen Bilim heyetinin Beykoz Batum Havarisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği'ni ziyareti, karşılıklı sohbetler ile devam etti. Beykoz'daki Gürcülerin tarih içerisindeki gelişimi konusunda bilgiler veren Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, 365 aktif üyesiyle derneğin sosyal ve kültürel alanda faaliyetlerine aralıksız devam ettiğini kaydetti. Siyasi konularda etkin olmak konusunda Beykoz’da pasif bir tutum içinde olduklarını da sözlerine ekleyen Ali Kemal Kılıç, dernek olarak yalnızca kültürlerinin tanıtımı ve sosyal yardımlaşma konusunda aktif bir tutum sergilemek konularına eğildiklerini anlattı. 

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz