Sponsorlu Haber

Antep Fıstığı Neden Tüketilmeli?

Antep Fıstığı Neden Tüketilmeli?
21.10.2016 10:17
| | |
3347

Kısa boylu ağaçlar üzerinde yetişen antep fıstığı birçok kişinin severek tükettiği, lezzetli bir kuru yemiş.

Bu kuru yemişe antep fıstığı denilmesinin sebebi ilk fıstık işletmelerinin Gaziantep'te kurulmuş olması, ülkemizin diğer şehirlerine buradan dağıtılması ve Türkiye'deki üretimin çoğunluğunun burada gerçekleşmesinden kaynaklanıyor.

Her ne kadar oldukça lezzetli ve faydalı olsa da dengeli tüketmekte fayda var. Gün içerisinde 10-12 adet antep fıstığı yiyerek vücudun yağ ihtiyacını karşılayabilmek mümkün.

Peki bu kadar faydalı olan antep fıstığı neden tüketilmeli, Hangi faydaları vücuda sağlıyor?

Antep fıstığı için adeta tam bir kalp dostudur denilebilir. Kalp hastalıklarını azaltır, kalp hastalıklarına iyi gelir. Glikoz emilimini azalttığı ve kan şekerinin yükselmesini önlediği için şeker hastaları için de faydalıdır. İyi huylu kolesterolü yükselterek kötü huylu olan kolesterolü düşürmek konusunda etkili olan bu kuru yemiş, E, B ve C vitaminlerine sahip olması sayesinde vücut direncini de arttır. Yorgunluğun azalmasında etkili olmakla birlikte, zihnin ve bedenin güçlenmesinde, vücuda enerji sağlanmasında da etkili olmakta.

Güzelliğine ve görünümüne önem verenler de antep fıstığından vazgeçmemeli. Cildin daha esnek ve yumuşak olması konusunda cilt sağlığı açısından önem taşıyan bu besin, yüksek E vitamini içeriği sayesinde, ciltte oluşan kuruluk için de etkili oluyor.

Antep fıstığının bir diğer faydası da doğal bir antioksidan olması. Anemi gibi kansızlık problemleri ile mücadelede de etkili olan antep fıstığı, soğuk algınlığına da iyi gelmekte. Bu nedenle özellikle kış aylarında tüketimine önem vermekte fayda var. Göğsü yumuşatarak göğüs ağrılarını dindirdiği gibi öksürüğün geçmesine de etkili oluyor, akciğerde oluşan iltihaplanmayı da hafifletiyor.

Bu mucizevi besinin bir faydası daha var. Yüksek oranda antioksidan içermesi ve resveratrol nedeniyle antep fıstığı tüketmek bazı kanser türevlerini vücuttan uzaklaştırmakta etkili oluyor.

Antep fıstığı sevenler gurmemarket.com internet sitesi üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde online antep fıstığı sipariş verebilir. Organik ev yapımı reçel, domates ve biber salçası, nar ekşisi, antep fıstığı, kuru meyve gibi çeşitli yöresel ürünler, organik ürünler, saç cilt ve yüz için kullanılabilecek kişisel bakım ürünleri uygun fiyatlarla http://www.gurmemarket.com internet adresinden kolayca sipariş verilebiliyor, indirimli satış fiyatı ve kampanya fiyatları ile hızlıca satın alınabiliyor. Sitede her ürün ayrı ayrı kategorilendiği için ürünlere ve fiyatlara zaman kaybetmeden rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Anahtar Kelimeler: Antep Fıstığı, Gurme Market

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"