Kültür

Seçimden önce Cem Evi’nin temelini atalım

Seçimden önce Cem Evi’nin temelini atalım
2014.07.23 00:00
| | |
12729

Yaklaşık bir buçuk yıl önce kurulan Cem Vakfı Beykoz Şubesi R. Şahin Köktürk Spor Salonu’nda Aşure günü ve Cem yaptı. Alevi vatandaşlar Cem Evi istedi.

Alevi vatandaşların Beykoz’da ilk kez yapmış olduğu Aşure Günü ve Cem törenine,  Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Belediye Başkanı Muharrem Ergül, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Boydak, MHP Beykoz İlçe Başkanı Sadık Ali Uslu, CHP Beykoz İlçe Başkan Vekili Ayten Kayalıoğlu, ÖSEV Başkanı Dr. Özer Odabaşı ve Beykoz Emniyet eski Müdürü Kaan Bal katıldı.

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ında katılmış olduğu Aşure ve Cem programında, yaklaşan yerel seçimler öncesince siyasi mesajlar da verildi.

Sunumunu CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu üyesi Binali Canpolat’ın yapmış olduğu programda konuşan Cem Vakfı Beykoz Şube Başkanı Hasan Övünç, Cem Vakfı tarafından Beykoz’da ilk kez böyle bir program yapıldığını ve Beykoz’da Cami, havza ve kilise olmasına rağmen Cem Evi’nin olmamasının büyük eksiklik olduğunu kaydetti.

Beykoz’da mutlaka Cem Evi olacak

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün kendilerine verip, yaşanan tartışmalı süreçten sonra geri alarak başka bir yer gösterdiği arazi üzerine yapmış oldukları Cem Vakfı Beykoz Şube Başkanlık binasını hatırlatan Başkan Hasan Övünç, idari bina yaptıklarını ve Beykoz’da mutlaka Cem Evi olacağını söyledi.

Övünç, ibadet ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yerel seçimler öncesi Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün Cem Evi yapımı için adım atması ve seçimlerden önce Cem Evi’nin temelinin atılması gerektiğini söyleyerek, “bizde yiyenlerden olmak istiyoruz” dedi.

Ben bu toprağın çocuğuyum

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’de, “ben bu toprağın çocuğuyum, sizler bu toprağın çocuklarısınız, ben bu toprağın çocuklarını seviyorum” şeklindeki sözlerle başlamış olduğu konuşmasında, Beykoz’da Cem Evi olsun fikrinin kendisine ait olduğunu kaydetti.

İnsanların, hangi düşünce ve duygularla nerede ibadet yapacaklarına kendilerinin karar verebileceklerini söyleyen Ergül, “insanlar özgürce ibadet yapamazlarsa nesilleri kaybolur. Düşüncelerimizi özgürce söylemekten korkmamalıyız” diyerek yaklaşan yerel seçimlerin umurunda olmadığını söyledi.

Hiçbir devlet dışarıdan müdahalelerle yıkılmamıştır

Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’de konuşmasında birlik beraberlik mesajı vererek, “hiçbir devlet dışarıdan müdahalelerle yıkılmamıştır. Devletler içeride yaşanan parçalanmalar sonucunda çökmüştür” dedi. “Bu nedenle sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri ülkenin birlik ve beraberliğine katkı sağlamalıdır” şeklinde konuşan Ergün, Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’la Beykoz’da tanışmaktan mutlu olduğunu kaydetti. Kaymakam Ergün, “Yaratılanı severin Yaradan’dan ötürü” düsturuyla hareket ederek, Cem Vakfı’nın düzenlemiş olduğu programın bir zenginlik vesilesi olmasını dilediğini belirtti.

Doğan’dan Erdoğan’a üstü kapalı eleştiri

Yaklaşık 1500 vatandaşın katılmış olduğu Aşure Günü ve Cem töreninde Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan ise yapmış olduğu konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı isim vermeden eleştirerek, Ankara’nın gündemi ile halkın gündeminin aynı olmadığını belirterek, vatandaşlar arasında ayrımcılık yapıldığını iddia etti.

Her konuşmasında yeni şeyler söylediğine değinen Başkan Doğan, “Ahmet Mithat Efendi’nin ikamet ettiği bir ilçede, İslam’ı saz ile yorumlayan, Kur'an ayetlerini saz ile söyleyen bir anlayışın temsil edilmemiş olması bir noksanlıktır” şeklinde konuşarak, “Türkiye’de insanların birbirlerini tanıyarak sevmeleri engellenmiştir” dedi.

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan konuşmasına şöyle devam etti: İnsanlar tanımadıklarına düşmandırlar… İnsan tanrı sevgisini kazanmak istiyorsa, insanı sevmeli.“Karşıma kul hakkıyla gelmeyin” demekle ne anlatmak istenmiştir. İhtilafın olduğu yerde tanrı kelamı konuşulmaz…

Geldiğimiz noktada, yasama ve icra yetkisiyle demokrasi son sözü bağımsız yargı organına bırakmaktadır. Aleviler; annesini babasını tanımayan mum söndüren insanlar olarak tanımlanmıştır. Sunilerin TV’leri Alevileri doğru tanıtmamıştır.

Devlet adamı, uzağı çabuk ve yakın gören insana derler… Sayıları 25 milyonu bulan Alevilere bir tek kuruş bile devlet bütçesinden katkı sağlanmadı. Bu büyük topluluk kendisini devlet dışı olarak hissediyorsa, düşmanlar için bundan büyük bir istimrar bulunamaz.

İstanbul’da 70’e yakın Cem Evi var.

Ankara türban sorunuyla çalkalanıyor. Bugün herkes yan yana oturuyorsa bunu laik Cumhuriyet’e borçludur. Tarafsız davranmazlarsa bugün çoğunluk olanlar yarın azınlık olabilir. Avrupa’nın 30 yıllık mezhep savaşları vardır. Ne zaman birileri öldürmekten bıktılar, o zaman herkes kendi dinini yaşasın dediler.

Cem Vakfı Beykoz Şubesi’nin düzenlemiş olduğu Aşure Günü ve Cem Töreni’nde başkan Doğan’ın sözleri zaman zaman alkışlarla kesilirken, konuşmalar sonrasında yapılan Cem töreni de ilgiyle izlendi.

Ayetlerin Türkçe okunmasıyla başlanan Cem izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Alevi vatandaşların Vakıf Genel Başkanı İzzettin Doğan’ın elini öpmek için sıraya girdiği programı izleyenler arasında, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Yüksel Kılıç, CHP İlçe eski Başkanı Metin Çanak, Rüzgârlıbahçe Muhtarı Ahmet Okumuş, Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, Dost Beykoz yazarı Dr. Ercan Bülbül, ADD Beykoz Şube Başkanı Fisun Sökmez’de yer aldı. Programda konuşma yapan Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Belediye Başkanı Muharrem Ergül ve Vakıf Genel Başkanı İzzettin Doğan’a konuşmalarından sonra Beykoz Şube Başkanlığınca çiçek verildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Aşure Günü, Cem töreni, CHP Beykoz İlçe Başkan Vekili Ayten Kayalıoğlu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"