Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi'nin kardeş acısı!

  • Güncelleme: 01.02.2015 00:11
  • Okunma: 13666 kez
  • Yorum: 0
Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi'nin kardeşi İsmail Ustaosmanoğlu Hocaefendi (70), son yolculuğuna dualarla uğurlandı. Cenazeye Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı.
Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi'nin kardeş acısı!

Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin kardeşi İsmail Ustaosmanoğlu, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Dün kılınan cenaze namazına binlerce insan akın etti. Rahatsızlığı sebebiyle cenaze namazına katılamayan Mahmut Hocaefendi Beykoz Çavuşbaşıı’ndaki evinin avlusundan dualarla kardeşini son yolculuğuna uğurladı.

Hizmet, ilim ve kültür hayatımızın mümtaz isimlerinden Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin önceki gün vefat eden kardeşi İsmail Ustaosmanoğlu’nun (70) cenaze namazı dün İstanbul Fatih’teki Yavuz Sultan Selim Camii’nde kılındı. Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi, rahatsızlığından ötürü cenazeye katılamazken kardeşi İsmail Ustaosmanoğlu’nu son yolculuğuna Beykoz Çavuşbaşıı’ndaki evinin avlusundan dualarla uğurladı. Ustaosmanoğlu, Edirnekapı’daki Sakızağacı Mezarlığı’na defnedildi. Cenazenin defnedilmesinin ardından İsmailağa cemaati mensupları, Mahmut Hocaefendi’nin hocası Ali Haydar Efendi’nin kabrini ziyaret ederek Kur’an-ı Kerim okuyup dua etti.

Bir süre hastanede tedavi gördükten sonra önceki gün Hakk’ın rahmetine kavuşan İsmail Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin cenaze namazına yurtiçinden ve yurtdışından gelen sevenleri katıldı. Binlerce kişinin akın ettiği cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran’ın yaptığı kısa bir konuşmanın ardından İsmailağa Camii İmamı Salih Topçu kıldırdı. Cenaze törenine Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, eski başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı Birol Aydın ve İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden Ahmet Mahmut Ünlü katıldı.

Davutoğlu’nun Yavuz Selim Camii’ne gelmeden önce ilk olarak Atatürk Havalimanı’ndaki Hezarfen Çelebi sonrasında Topkapı’daki Merkez Efendi Camii’ne gideceğinin duyurularak o camilerde vatandaşların aranması dikkat çekti. Namazın ardından protokolün rahatça gitmesi için caminin kapısı kapatılınca izdiham yaşandı.

Öte yandan rahmetli Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin 2 senedir çeşitli rahatsızlıkları bulunduğu ve son 3 aydır da tedavi gördüğü öğrenildi. Vefat etmeden önceki gece kaldırıldığı Bağcılar Medipol Hastanesi’nde hayata gözlerini kapayan Ustaosmanoğlu, Mahmut Hocaefendi’den sonra İsmailağa cemaatinin en büyük tefsir alimi olarak kabul ediliyordu. İsmailağa Kur’an Kursu’nda yıllarca İslam’a hizmet ederek çok sayıda talebe yetişmesine vesile olan İsmail Ustaosmanoğlu Hocaefendi, çeşitli camilerde imamlık ve vaizlik görevlerinde de bulunmuştu.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz