Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu

  • 0
  • 9158
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu
Beykoz Kent Konseyi'ne Çelikbilek damga vurdu

Beykoz'da yerel ve merkezi idare tarafından gerçekleştirilen hizmetlere katkı sağlamak amacıyla oluşturulan Beykoz Kent Konseyi, yılda iki kez toplanarak bir araya geliyor ve çalışmalarını kamuoyunun dikkatine sunuyor.

Henüz iki ay önce gerçekleştirdiği 3. Genel Kurul ile Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'nu Başkan olarak seçen Kent Konseyi, 2015 Ocak ayı itibariyle yılın ilk toplantısını Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi. Pek çok çalışma grubunun sunum yaptığı toplantıya ise son konuşmacı olan Yücel Çelikbilek damga vurdu. Birbirinden önemli projeleri ilk kez açıklayan ve Kent Konseyi'ne de gerçekleştirecekleri sosyal projelere sınırsız destek sözü veren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, çarpıcı açıklamalar da yaptı. Beykoz'daki değişim ve dönüşüm ile ilgili planlara yönelik kimi medya gruplarının çekinceler öne sürdüğünü ve siyasal rant peşinde koşanların da 'Boğazı size yedirtmeyiz!' şeklinde eleştiri yaptığını anlatan Başkan Çelikbilek, "Yahu yiyenin boğazında kalsın inşallah! Ne yemesi? Bizler dönüşümle ilgili adımlar atacağız ve bunun için de ilçedeki STK'lardan olduğu kadar siz Kent Konseyi'nden de bu konuda destek bekliyoruz. Ancak şunu söylemeliyim ki, kişisel hırs ve çıkarlarımızı Beykozlular olarak bir kenara koyarsak bir şeyler yapabiliriz. Yoksa ben bakıyorum, 0,90 metrekare için, yani 1 metrekare bile etmeyen bir yer için kardeş kardeşle kavga ediyor. Bizim bu kişileri de Beykoz'la birlikte dönüştürmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Muharrem Kaşıtoğlu: “Kent Konseyi, en büyük STK’dır”

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Kent Konseyi toplantısı, açılış ve yoklama ile başladı. Yaklaşık 100 kişinin hazır bulunduğu toplantıda, Belediye Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Kent Konseyi Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu bir konuşma gerçekleştirdi. Kent Konseyi'nin ilçelere yaptığı katkının altını çizen Başkan Muharrem Kaşıtoğlu, şöyle dedi:

"Bir ilçede ne kadar sivil toplum kuruluşu olursa olsun, Kent Konseyi bir ilçedeki en büyük sivil toplum kuruluşudur. Biz de Genel Kurul sonrası ekibimizle 7 adet çalışma grubu oluşturduk. Bu çalışma grubunda yer alan farklı kesim ve görüşlerden arkadaşlarımız, ellerinden geldiğince sorunlara eğilerek, bunun için çözüm üretmeye çalıştılar. Bu 3 aylık süreçte birçok projenin altına imza atan çalışma arkadaşlarımız, halkımızın dikkatini çekmeyi amaçladılar."

‘Engelliler Plajı Projesi çok beğenildi…’

Kent Konseyi Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu'nun konuşmasının ardından kürsüye bu kez çalışma grubu temsilcileri gelerek, birer sunum gerçekleştirdiler. Eğitim, Kültür ve Turizm Çalışma Grubu'ndan Aydın Kazancıoğlu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği ve Aile Çalışma Grubu'ndan Emine Ünlü, Sağlık Çalışma Grubu'ndan Aydın Kazancıoğlu, Çevre-İmar ve Şehircilik Çalışma Grubu'ndan Abdullah Yümsel, Tarım-Orman ve Hayvancılık Çalışma Grubu'ndan Arzu Tamer, Kent Kimliğini Geliştirme Çalışma Grubu'ndan Gül Bağdatlı ila Evrensel Haklar Çalışma Grubu'ndan temsilciler birer sunum gerçekleştirdi. Ayrıca Beykoz Kent Konseyi Geçlik Meclisi Başkanı Recep Yaman ve Beykoz'un gururu engelli tenisçi Ebru Bulgurcu da sahneye çıkarak birer konuşma yaptı. Çevre İmar ve Şehircilik Çalışma Grubu'ndan üye Hayrullah Turan ise son derece önemli bir sunum gerçekleştirerek, Beykoz Riva'da inşa edilmek üzere tasarlanan 'Engelliler Yüzme Alanı' Projesi'ni tanıttı. Engelli vatandaşların rahat bir şekilde denize girebilmelerine olanak tanıyacak olan projenin gerçekleşmesi halinde İstanbul’da inşa edilen 2. Nokta olacağını anlatan Turan, plaj içerisinde yapılacak zemin ile ilgili de bilgi verdi.

‘Ebru Bulgurcu, Beykoz’u utandırdı… Herkes şapkayı önüne aldı…’

Beykoz'un gururu olan sporcumuz tenisçi Ebru Bulgurcu ise gerçekleştirdiği sunumla, engelli vatandaşların ilçede yaşadığı zorlukları anlattı. Bu anlatımı yapabilmek için Prof. Dr. Necmettin Erbakan sahnesine bile 'yardımla' çıkmak zorunda kalan Ebru Bulgurcu, okullardaki sıkıntıları da dile getirerek, "Engelli bireylerin de engelsiz bireylerle eşit bir şekilde yaşam alanını kullanmaya hakkı var" dedi.

Sunumların ardından son olarak sahneye gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise deyim yerindeyse güne damgasını vuran isimdi. Kent Konseyi toplantısında hazır bulunan vatandaşların sordukları sorulara içtenlikle yanıt veren Başkan Çelikbilek, şunları kaydetti:

"Bizler de Beykoz Belediyesi olarak aslında Kent Konseyi'nde sizlerin gerçekleştirdiği işlerin bir benzerini yapıyoruz. Bu anlamda Belediye ve Kent Konseyi olarak da birbirimize destek olmamızın son derece yararlı olacağını belirtmek isterim. Biz Belediye olarak hem ilçedeki STK'lar ve hem de sizden bu dönüşüm ve 2B'ler konusunda gerçekleştireceğimiz işlerde desteğinizi bekliyoruz. Ne açıdan desteğinizi bekliyoruz? Beykoz'da yaşayan insanımızı da dönüştürmek konusunda desteğinizi bekliyoruz. Bizler 1 metrekare bile etmeyen 0,90 metrekare için kardeşin kardeşle kavga ettiğini gördük. Bu gözünü dünya malı bürümüş insanları da dönüştürmemiz gerekiyor. Eğer Beykoz'da bir şeyler değişecekse, insanımızın çok ufak hesaplar yapmaması, fedakâr davranması gerekiyor. Yoksa birisi konuşuyor, diyor ki: 'Boğazı size yedirtmeyiz!'. Yahu Allah'tan korkun, yiyenin boğazında kalsın! Ben size ne diyeyim?

Başkan Çelikbilek: “Artık, Sosyal Market Projemiz var…”

Beykoz'da eski binaların tespitini gerçekleştirdik. İnşallah yakın zamanda bu binaların bedelsiz iyileştirmesini gerçekleştireceğiz. Yine trafik konusu çok büyük bir sorundu ilçemizde. Beykoz'a gelen trafik ekiplerinin sayısı belli… Biz bu işi Belediye olarak üstlendik ve tıpkı trafik polisi gibi çalışacağız. Bu işin gelirini de Belediye olarak biz almayacağız, devlete bırakacağız. Ancak vatandaşlarımızdan da azıcık anlayış bekliyoruz. Biz park yapılmaması için yol kenarlarına engel koyuyoruz, vatandaş kamyonuyla gelip o engelleri yıkıyor. Bunların parası benim cebimden çıkmıyor ki, hepimizin cebinden çıkıyor.

Artık Beykoz'da bilgisayarsız, projeksiyonsuz bir okul olsun istemiyoruz. Bunun için eksik kalan okullarımıza bunları temin etmek üzere yaklaşık 1 milyon 200 bin Türk Lirasına ihtiyacımız var. Ben bunu işadamlarımızdan halledebilirsem halledeceğim ama halledemezsem de kendim bu parayı karşılayacağım. Öte yandan yine gençlerimiz için kamp alanları inşa edeceğiz. Bu konuda Beykoz'un dört bir yanında yerler tespit ediyoruz. Yine yaşlılarımız için bir bakımevi sözümüz var, projemiz var. Bu konuda da adım atacağız. Bu yıl ilk kez gerçekleştireceğimiz bir 'Sosyal Market Projemiz' var. Biz artık vatandaşlara eşya-erzak taşımayacağız! İhtiyaç belirleme komitemiz var, buradaki arkadaşlarımız belirleyecekler yardım edilecek kişileri ve biz kendilerine markette kullanabilecekleri çekler dağıtacağız. Vatandaş neye ihtiyacı varsa bu çeklerle gidip temin edecek."

Beykoz’a 250 bin fidanlı ‘Çanakkale Ormanı’ geliyor…

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ayrıca bu yıl Çanakkale Savaşı'nın 100. yıldönümü olduğuna dikkat çekerek, ülkemizin kaybı olan 250 bin kişi anısına Beykoz'da 250 bin fidan dikileceğini duyurdu. "Eğer yapabilirsek, bu kişilerin isimlerini de bularak, bu fidanlara künye olarak iliştireceğiz" diyen Çelikbilek, Kent Konseyi'ndeki kişilere Çanakkale Zaferi dolayısıyla yapacakları projelere de destek olacağını ve eksik kaldığı yerlerin tamamlanmasından memnuniyet duyacağını ifade etti. Başkan Çelikbilek, memleketi olan Kars'ı da unutmadı ve Sarıkamış Şehitleri için de Beykoz'da bir projeyi hayata geçirmek istediklerini kaydetti.

Haber Merkezi

İnciler 3 hazırlık maçı yapacak
Önceki İnciler 3 hazırlık maçı yapacak
Kırmızı Beykoz
Sonraki Kırmızı Beykoz