Yaşam

Beykoz’un en büyük sorunu sizce nedir?

Beykoz’un en büyük sorunu sizce nedir?
2014.08.18 00:00
| | |
5354

Yaklaşık sekiz ay önce kurulan Beşevler Gençlik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Beykoz’un kanayan yarasına el attı. Beykoz’da her geçen gün artış gösteren uyuşturucu kullanımına ilişkin düzenlenen konferansa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Çubuklu Beşevler Başaran Düğün Salonundaki konferansın konuşmacıları Emniyet camiasından Narkotik Suçlar Şube Müdürlüğü’nden Sait İsmail Komog olurken, sağlık ayağında Ziya Gümüş, dini konularda ise Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş vardı. 

Saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı’nın okunduğu, “Gençleri zehirleyen uyuşturucunun zararları” başlıklı konferansın sunumunu Beşevler Gençlik Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek sözcüsü Kenan Akcan gerçekleştirdi. 

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz, Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Selman Yücel, Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu ve Beykoz Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Tosun konferansta objektiflere takılan isimler oldu. 

Çeşitli STK temsilcileri ve beş yüze yakın vatandaşın da kayıtsız kalmadığı konferansta,  uyuşturucu madde bağımlılığının vücudun belirli bölgelerinde işlev kaybına neden olduğu, bundan dolayı zarar görülen uyuşturucunun zamanla daha büyük tahribatlara yol açtığı vurgulandı. 

Bir fidan zor yetiştirilir. 

Programda, Beykoz’un en önemli sorununun, mülkiyet, işsizlik ve 2B olmadığına, buna mukabil Beykoz’un en büyük sorununun çocukları tehdit eden uyuşturucu olduğuna vurgu yapıldı. 

“Hastalık iyileşir, para kazanılır, yer sahibi olunur ama bir fidan, bir genç zor yetişir” diyen, Kenan Akçan, “alkolün, sigaranın ve uyuşturucunun ne kadar zararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Ama insanlar bunları ne yazık ki bilinçsiz bir şekilde tüketmekteler”ifadelerini kullandı. 

Dernek Başkanı şaşırdı. 

Dernek Başkanı Refik İpek, toplantıya gösterilen yoğun ilginin sorunun büyüklüğünü ortaya koyduğunu ifade ederek, “8 ay önce gönül birliği yaparak oluşturduğumuz Beşevler Gençlik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ilk organizasyonu olan “Geleceğimizi ve gençliğimizi zehirleyen uyuşturucunun zararları” adlı seminere katılımın oldukça fazla olmasından büyük memnuniyet duydum” dedi. 

Katılımın bu denli yüksek olacağını düşünmediğini de sözlerine ekleyen İpek, programı yapmalarındaki amaçlarını; gençleri uyuşturucudan korumak ve onlara daha huzurlu, sağlıklı yaşam sunabilmek olarak açıkladı. 

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş’da konuşmasında, akla hayale gelmeyen olaylarla karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek, şiddet, geçimsizlik, ihanet ve katillerin bunların başında geldiğini söyledi. 

Bu gibi meselelerin toplumda kol gezdiğini, dolayısıyla bu konulara ve insanların kendilerine dönüp bakmaları gerektiğini kaydeden Müftü, “bununla ilgili bizim üç temel görevimiz var… Camilerde imamet hizmetleri, vatandaşa cami içinde ve dışında dini bilgiler vermek, toplumun içerisine girerek sosyal ve kültürel faaliyetler yoluyla vatandaşların problemlerine dokunmak” şeklinde konuştu. 

Türk Kızılayı Beykoz Şube Başkanı Ziya Gümüş ise alkol ve uyuşturucun zararlarına ilişkin çeşitli açıklamalarda bulunarak, karşılaştığı vakalardan örnekler verdi. 

İstanbul Emniyet Narkotik Suçlar Şube Müdürlüğü’nden Sait İsmail Komog’da programın devamında, Madde bağımlılığı nedir? Bağımlılık yapan maddeler nelerdir? İçici ne zaman bağımlı sayılır? Konularına ilişkin slâyt desteğiyle bilgilendirme yaptı. 

Programın sonunda ise, çocuklarını asla ihmal edilmemesinin altı kalın çizgilerle çizildi. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beşevler Gençlik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Çubuklu, Hüseyin Demirtaş, Refik İpek, Sait İsmail Komog, Seminer, Uyuşturucu, Beykoz, Kenan Akçan, Ziya Gümüş

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"