Güncel

'Diş macunu çetesi' Beykoz’da…

'Diş macunu çetesi' Beykoz’da…
2015.01.20 00:00
| | |
15795

Video galeri

Beykoz'da son günlerde artmaya başlayan hırsızlık olaylarına bu kez 'ilginç' bir olay eklendi. İddiaya göre bir çete, Beykoz'daki büyük marketleri dolaşarak 'Sensodyne' markalı diş macunlarını çaldı ve kayıplara karıştı.

Bugün akşam saatlerinde Beykoz Konakları'nın karşısında bulunan Serra Group Market’e gelen çete üyeleri ise son işlerinde yakayı ele verdi. Toplamda 4 kişi olan çeteden 2'si yakalandı ancak diğer 2'si kayıplara karıştı. Marketin hemen ilerisindeki yoldan Kartal marka araçla kaçmaya çalışan hırsızlar, çıkmaz sokağa girince araçtan inip yayan kaçmaya başladılar. Polis, içlerinden birini yakalamayı başarırken, diğer ikisini ise izlerini kaybettirmeyi başardı. Öte yandan ‘yeddi emine’ kaldırılan Kastamonu plakalı aracın da çalıntı olmadığı ortaya çıktı.

'Sadece diş macunu çalmışlar'

Dost Beykoz'un market güvenlik kayıtlarını incelemesi sonucu, çocuk yaşta bir çete üyesinin market çıkışı kaçmaya çalıştığı, hemen arkasından çıkan biri kız iki kişinin ise şüpheli bir şekilde marketten uzaklaştığı anlaşıldı. Market görevlileri, hırsızların hemen peşinden telefona sarılıp 155'i aradıklarını ve bu sırada Beykoz Konakları'nın kapısında devriye atan bir polisin 1 dakika içerisinde olay yerine geldiğini anlattılar. Görüntülerin ortaya çıkması ve olayın adli makamlara intikal etmesi sonrası ise market yetkilileri kendilerini Beykoz'dan pek çok telefon geldiğini söyledi. Anlatılanlara göre, Beykoz'da onlarca markete giren çete üyeleri, burada yalnızca diş macunlarının olduğu reyona gelmişler ve tüm reyonu market arabalarına doldurarak marketten ayrılmışlar. Bu şekilde Elmalı BİM, Rammar Gross Hipermarket, Ortaçeşme Serra Market ve Tokatköy Harmanoğlu Market'e giren çete üyeleri, çaldıkları diş macunlarıyla kayıplara karışmışlar.

'Altın gibi kıymetli...'

Çete üyelerinin yalnızca diş macunu çalmasını 'ilginç' bulan Dost Beykoz, iddiaya yönelik araştırmalarını derinleştirdi ve çarpıcı sonuçlara ulaştı. Buna göre Sensodyne markalı diş macunu, ülke genelinde de en çok hırsızlığı yapılan ürünler içerisinde 1 numarada yer alıyor. 12 lira ile 16 lira arasında fiyatla raflarda duran Sensodyne markalı ürünler, hırsızlar tarafından çalındıktan sonra kolay bir şekilde elden çıkarılıyor. Kimi marketlerin bu tür ürünleri faturasız bir şekilde ve ucuza alabildiğine dikkat çeken uzmanlar, "Aslında burada alan razı veren razı durumu var. Diş macununu marketlere götürüp ucuza ve yasa dışı olarak satan kişiler de bu ürünleri almayı kabul eden market sahipleri de para kazanıyor. Tabi işin ahlaki boyutu göz ardı ediliyor" şeklinde konuşuyor. Özellikle piyasanın en pahalısı olarak bilinen Sensodyne marka diş macununun öneminin altını çizen uzmanlar, "Altın gibi kıymetli" yorumunu yapıyor.

'Arkasında kimler var?'

Biri 18 yaşın da altında olan ve Beykoz'un neredeyse tüm marketlerini dolaşarak bir hafta içerisinde büyük miktarlarda diş macunu çalan kişilerin polisteki sorgusu sürüyor. Dost Beykoz ise gerek market yetkilileri ve gerekse vatandaşlarla yaptığı görüşmeler sonucunda, bu işlerin arkasında başka kişilerin olduğu izlenimini edindi. Küçük çocukların bu tür bir işe kalkışamayacağını ve mutlaka 'birilerinin yönlendirmesi altında' olduklarını dile getiren Beykozlular, emniyet güçlerinin mutlaka işin perde arkasında kalan kısmını aydınlatması gerektiğini dile getiriyor. Öte yandan market yetkililerinin verdiği bilgiye göre, gözaltına alınan çete üyeleriyle birlikte bir sepet dolusu Sensodyne marka diş macunu da emniyet güçlerinin elinde bulunuyor. Çete üyelerinin çalamadan markette bırakıp kaçtıkları 1 sepet dolusu diş macununun raftaki yerleri ise ‘boş’ bir şekilde diş macunlarının geri dönmesini bekliyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Hırsızlık, Diş Macunu, Çete, Serra Market

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"