Eğitim

Kitap okumada ilk durak: Bozhane

Kitap okumada ilk durak: Bozhane
2015.01.20 00:00
| | |
20515

Foto galeri

İlçede okuma seferberliği başlatan Beykoz Belediyesi, öğrencilere kitap hediye etmeye Bozhane'den başladı.

Birbirinden güzel hikâye kitaplarının hediye edildiği öğrencilere Başkan Yücel Çelikbilek hediye sözü de verdi. Buna göre evde anne ya da babasına kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı başaran her çocuk, Beykoz Belediyesi'nden 'özel hediye' alacak.

Beykoz Belediyesi tarafından yürütülen 'kitap okuma seferberliği' kapsamında 550 kişilik nüfusa sahip Bozhane Mahallesi'ndeki Bozhane İlköğretim Okulu'na gelindi. Okul Müdürü İlyas Yaşar'ın evsahipliğini üstlendiği günde Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ila İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Şube Müdiresi Necla Çağlayan da törende hazır bulundu.

Protokol konuşmaları Bozhane İlköğretim Okulu Müdürü İlyas Yaşar'ın konuşmasıyla başlarken, Müdür Yaşar, diğer okullara kıyasla dezavantajlı durumda bulunan okullarının tercih edilmesi dolayısıyla Başkan Çelikbilek öncülüğünde Beykoz Belediyesi'ne teşekkür etti. Ardından kürsüye gelen Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ise okuldaki öğrenci sayısının az olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

Kazım Bozbay: "Köy okullarında öğrenci sayısı azalıyor"

"Okulumuz geçmişte İşitme Engelliler Okulu olarak da kullanıldı ancak bu okulun Ataşehir'e taşınmasıyla bölgesinde ilkokul olarak hizmet vermeye devam etti. Son derece eski bir okul ve sizler de bunu fark etmişsinizdir. Bizler Milli Eğitim olarak okulumuzun onarımına geçemedik çünkü iki bloktan oluşan okulumuzun bir bloğu yıkılıp yeniden yapılacak diğeri de büyük bir onarımdan geçecek. Bölgemizdeki diğer köy okullarında olduğu gibi maalesef sayısal anlamda yeteri kadar öğrenci yok. Böyle giderse köylerdeki okullarımız birer birer kapanmaya yüz tutacak. Çünkü okulların da belli bir sayıda öğrenci bulundurma zorunluluğu var. Bir sınıfın açık kalabilmesi için en az 10 öğrencinin o sınıfta derslere devam etmesi gerekiyor."

Kazım Bozbay'ın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise kitap okumanın önemini vurgulayarak, "Kitap okumazsak, hiçbirimizin hayatta ileriye bakma şansı olmayacak" dedi. Beykoz Belediyesi'nin kitap okuma konusunda başta Muharrem Kaşıtoğlu olmak üzere büyük bir çaba ve mesai harcadığının altını çizen Başkan Yücel Çelikbilek, şöyle dedi:

Baskan Çelikbilek: "100 bine yakın kitap dağıtacağız"

"Biz tüm ilçedeki okullarımıza kitap dağıtmayı tasarlıyoruz. Yaklaşık 35 bin öğrenciye ulaşacağımızı düşünürsek, 100 bine yakın kitap dağıtmış olacağız. Sevgili çocuklar, kitap sizin en iyi arkadaşınızdır. Tıpkı okuldaki arkadaşlarınız gibi... Hatta evinizde kardeşleriniz, anneniz ve babanız gibi kitap ailenizden de biri gibidir ve onlar kadar değerlidir. Belki sizlerin bir eksiği değil de bizlerin bir eksiği olarak, veliler bu işe eğilmeyince, sizler de bizlerden görmeyince kitap okumayı düşünmüyorsunuz."

Salonu dolduran öğrencilere "Televizyon izliyor musunuz?" diye soru da soran Başkan Çelikbilek, bu sırada izlemeyenlerin olduğunu görünce sevincini dile getirdi. İnternetten ve dolayısıyla da bilgisayardan da yalnızca ihtiyaç olması durumunda yararlanmak gerektiğini kaydeden Yücel Çelikbilek, kitap okuma alışkanlığının son derece önemli olduğunu söyledi. Beykozlu çocuklara, aile bireylerinden anne ya da babasına kitap okuma alışkanlığı kazandıranlara 'hediye' sözü de veren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bunu ispat etmesi halinde Belediye'den dilediği hediyeyi talep edebileceğini belirtti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Belediyesi, Okuma Seferberliği, Kampanya, Beykoz, Bozhane Köyü, Bozhane İlkokulu, Belediye Başkanı, Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı, Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Milli Eğitim Müdürü, Kazım Bozbay, İlyas Yaşar

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"