Kültür

Rizelilerden AK Parti Hükümetine tam destek…

Rizelilerden AK Parti Hükümetine tam destek…
2014.07.08 00:00
| | |
12429

Rizeliler, AK Parti Hükümeti’nin başlattığı Demokratik Açılım’a destek amacıyla Doğu ve Güney Doğu illerini ziyaret etti.

Rizeliler, AK Parti Hükümeti’nin başlattığı Demokratik Açılım’a destek amacıyla Doğu ve Güney Doğu illerine ziyaretlerini sürdürüyor.

Rize Dernekler Federasyonu RİDEF’in organize ettiği ziyaretler, Doğu ve Güneydoğu halkı tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Siirt’li iş adamı Hayrettin Çakıcı’nın bizzat Rize’nin Güneysu ilçesine giderek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapmış olduğu görüşme sonrasında bölgeye davet ettiği Rizeliler 42 kişilik bir heyetle, Siirt, Batman, Mardin ve Şanlıurfa’yı da kapsayan 3 günlük bir ziyaret organize etti.

Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder’in de yer aldığı Rizeliler arasında Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür ve AK Parti Beykoz İlçe Yönetim Kurulu üyesi Sedat Kuvel de vardı.

Rizeliler, bölgede ilk durakları olan Batman’da Vali Ahmet Turhan’ı makamında ziyaret etti. Yaklaşık 45 STK temsilcisi tarafından karşılanan Rizelileri ağırlayan Batman Valisi Ahmet Turhan,  Rizelilerin ziyaretini oldukça anlamlı ve kardeşliği pekiştirici bir hareket olarak gördüğünü belirterek, “Batman Türkiye’nin en huzurlu 35. kentidir. Her geçen gün büyüyen, gelişen Batman`da kamu ve özel yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Terör olayları bittiğinde Batman bölgenin ve hatta Türkiye’nin lokomotifi olacaktır”dedi.

Amacımız önyargıları kırmak…

Güneydoğu halkıyla kardeşlik duygularını pekiştirmek istediklerini ifade eden RİDEF Başkanı Ahmet Yurtman’da, gezilerinin amacının önyargıları kırmak olduğunu belirtti.

Yurtman, “Güneydoğu’nun medyanın anlattığı gibi olmadığını görmek bizleri sevindirmiştir” ifadelerini kullanarak, “Batman ve bölge illeri anlatıldığı gibi çıkmadı. Gerçekten çok gelişmiş kentler, sıcak ve samimi insanlar gördük. Ziyaretimizde her şeyin anlatıldığı gibi olmadığını gördük” dedi.

Rizeliler Siirt’te…

Batman’dan sonra Siirt’e geçen Rizeliler, burada da ilk iş olarak Siirt Valisi Musa Çolak'ı ziyaret etti.

Vali Çolak kabulde yaptığı konuşmada, “Tabii, sivil toplum kuruluşlarımızın böyle bir projeye ön ayak olmasını çok önemli ve anlamlı buluyorum. Farklı bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın bir birini anlamaya çalışmaları ve ön yargılardan arınmaları hiç şüphesiz insanlarımız arasında kurulan gönül dostluğunu daha da güçlendirecektir. Bu çerçevede ülkemizde atılmakta olan adımlar Türkiye'nin huzuru, birlik ve beraberliği için çok önemli adımlardır. Hükümetimiz tarafından yürütülen Milli Birlik ve Beraberlik Projesi, Türkiye'yi daha da güçlendirecek, daha da kalkındıracaktır. Bin yıldır bu topraklarda barış içinde yaşayan bir milletiz. Farklılıklarımız birliğimizi tamamlayan zenginliklerimizdir.

Türkü, Kürdü, Arabı, Çerkezi, Zazası, Alevisi, Sünnisi ve Lazı ile hepimiz bir ve beraberiz. Bu aziz vatanı hep birlikle ebediyete kadar yaşatacağız” dedi.

Heyet onuruna iş adamı Hayrettin Çakıcı tarafından Siirt Öğretmen Evi’nde bir akşam yemeği verildi. Rizelilere, Siirt'in yöresel yemeği olan perde pilav, kitel ve sarma ikram edilen gecede konuşan RİDEF Başkanı Ahmet Yurtman, "Çayımız Türkiye'nin her yerinde içiliyor yudumlanıyor. Diyoruz ki bu insanlar her fırsatta çayımızı içiyorlar, biz de bir kalkalım gidelim bunların bir yemeğini yiyelim, bunları bir tanıyalım, tanışalım, konuşalım. Bu vesile ile bu akşam Siirt'teyiz. Bundan önce Van'a gittik, büyük bir kabul gördük, doğunun en güzel misafirperverliklerini gördük. Sonra Diyarbakır'a gittik. Bu akşam Siirt'te gelirken yolumuz üzerinde Batman'a uğradık. Orda da çok güzel insanlarla kucaklaştık. Bu akşam Siirt'te başta Sayın Valimiz olmak üzere görüştüğümüz görüştüğümüz herkesle güzel anılarımız oldu. Yarın Mardin'e geçeceğiz, oradaki dostlarla da buluşacağız. Öbür gün Urfa'ya” şeklinde konularak, “İstanbul'a dönerken görmüş olduğumuz sıcaklığı da peşimizde götüreceğiz” dedi.

Heyette bulunan Rize Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder de yaptığı konuşmada,"Ülkemiz büyük bir değişim ve dönüşüm geçirmektedir. Bunun mimarı da Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu değişim ve dönüşüm Siirt'ten başladı. Dolayısıyla Siirtlilerin bunda önemli katkıları vardır. Bu değişim ve dönüşüm sayesinde birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik olarak atılan nifak tohumları da kurumaya başladı" dedi.

RİDEF Heyetinden Siirt Belediyesi ne Ziyaret 

Geceyi Siirt’te geçiren Rizeliler ertesi gün Siirt Belediyesi’ni ziyaret etti. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, BDP il yöneticileri, Belediye Meclis üyeleri, Siirt Müteahhitler Derneği Başkanı Hayrettin Çakıcı, Siirt Tabipler Odası Başkanı Ekrem Bilek ve çok sayıda Siirtli tarafından karşılanan Rizelilere yakın ilgi gösterildi.

Ziyarette konuşan RİDEF Başkanı Ahmet Yurtman, amaçlarının Türkiye de birliğin, beraberliğin, kardeşliğin ve toplumsal barış ortamının oluşmasına bir katkı sunmak olduğunu ifade ederek, doğu ve batı arasında bir gönül köprüsü oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Botan’ın Kürtçe’si, Karadeniz in Lazca’sı

Ziyarete ilişkin memnuniyetini dile getiren Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ise, “Botan’ın Kürtçesiyle, Karadeniz in Lazcasıyla kardeşlik şarkılarını söylemeyi arzuladıklarını söyledi. Karadenizli dostlarımızı bu vesile ile bölgede neden kan aktığını anlamaya çalışmaya davet ediyoruz. Akan kanın durması için kendilerinden destek istiyoruz”ifadelerini kullanarak, uzattıkları elin hep boş kaldığını söyledi.

Kürt ve Türk gençlerinin ölümlerini kendi yüreklerinde hissetmeyenlerin ısrarla sorunu anlamak istemediğini dile getiren Sadak, “Halkımız ülkenin bölünmesini değil, aksine bir bütünlük içerisinde, eşit yurttaşlar olarak yaşamak istiyor. Türkiye’nin yatırıma, kültür çalışmalarına, değişime dönüşüme, altyapıya ve ticaretin gelişmesine ihtiyacı var. Ancak bunlardan önce Türkiye’nin toplumsal barışa ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

 Barışı sağlamak için yollar düştük…

Ziyarette konuşan Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder ise, bu ülkenin barışını sağlamak için yollara düştüklerini dile getirerek, “Toplumsal barışın Rizelisi, Siirtlisi, Kürt ü, Türkü, Çerkezi ve Lazıyla hep birlikte omuz omuza verilerek sağlanacağına inanıyorum” dedi.

Siirtlilerin derdinin kendi dertleri olduğuna vurgu yapan Başkan Minder, “Tarih boyunca beraber hareket eden bu halkların bundan sonra da beraber hareket edeceklerine inanıyorum. İdrisi Bitlisi, Yavuz Sultan Selim döneminde İran’ı değil Osmanlıyı tercih etti. Osmanlı döneminde bu bölge için Kürdistan söylemi kullanılıyordu ve bundan kimse gocunmuyordu” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, RİDEF Başkanı Ahmet Yurtman’a Siirt battaniyesini hediye ederken, Ahmet Yurtman da Selim Sadak a Rize Çayı verdi.

Rizeliler resmi temasların ardın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Köyü olan Aydınlar (Tillo)yu ziyaret etti…

Burada Belediye Başkanı Mesut Memduhoğlu tarafından karşılanan heyet çeşitli konuşmaların ardından, Fakirullah Hazretleri'nin Tillo'da bulunan türbesini ziyaret etti.

Gün boyu Tillo’daki temaslarına devam eden Rizeliler Siirt’ten Şanlıurfa’ya geçti.

Dost Beykoz / Kader Gür

Anahtar Kelimeler: ahmet yurtman, RİDEF, Rize Dernekler Federasyonu, diyarbakır, güneysu, başbakan, recep tayyip erdoğan

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"