Kültür

Gorge motivasyonla hayata olumlu bak!

Gorge motivasyonla hayata olumlu bak!
2014.08.01 00:00
| | |
4242

Beykozlu yazar ve tiyatrocu Mehmet Ali Anafarta’nın geliştirdiği bir düşünce modeli olan Geleceği Organize Etme (Gorge) Semineri‘nde ilçe sakinlerine hayata olumlu bakış getirecek ipuçları verildi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen Gorge eğitim seminerine ilçe sakinlerinin yanı sıra belediye çalışanları katıldı.

Diğer kişisel gelişim modellerinden farklı olarak Gorge Modeli temel referanslarını kültürümüzü şekillendiren İslamiyet, Hz. Muhammed’in yaşamı ve Türk büyüklerinin yaşam felsefesinden alıyor.

“Birçoğumuz organize ettiğimiz, planladığımız günümüzün elimizde olmayan sebeplerle değiştiğine inanırız” diyen M. Ali Anafarta; “Yapacağı bir iş için “Yapacaktım ama arkadaşım aradı yapamadım” diyenleri çok duyarız. Anlık bahaneler bularak geleceğimizi organize etmekten hep geri kalırız. Aradan yıllar geçer, gençlik heyecanı azalır, bedenimiz yorgun düşer ve sitemkâr ihtiyarlar moduna gireriz.” şeklinde bahanelerden uzak kalmak gerektiğine dikkat çekti.

Anafarta seminerinde dramalar kurarak izleyicileri motivasyon seminerine dahil etti.

Seminerde işlenen konular;

Dünyadaki en zengin yer neresidir?  

Petrol kuyusu olabilir mi? Ya da bir altın madeni? Yok yok elmas madeni en zengindir? İçinde hazinelerin bulunduğu Topkapı Sarayı ya da piramitler olabilir mi?

Hayır, hiç biri değil. Dünyadaki en zengin yer; mezarlıklar. Hiç başlayamamış milyonlarca harika proje toprağın altında yatıyor.

Sizin projeleriniz de öyle olsun istemiyorsanız, gözünüz açık gitmek istemiyorsanız korkularınızı bir köşeye bırakarak hedeflediklerinize doğru adım atın.

Acı olmadan başarı da olmaz.

Eğer hayat seni adeta bir komando gibi eğitiyorsa sana çok büyük bir görev verecek demektir. Buna hazırlıklı ol.

Stresle mücadele yöntemleri;

1 -Komşularınızla selamlaşın.

Komşularınız için “önce o selam versin sonra bende selam veririm” diye düşünenlerden misiniz? Yapmayın, selam vermek için karşınızdaki kişiyi beklemeyin. Sizin selam vermekteki amacınız nedir? Tam olarak bunu düşünün. Eğer bir çıkar amaçlı selam vereceksiniz hiç vermeyin daha iyi. Ama eğer amacınız peygamberimizin hadisinde olduğu gibi kutsal bir amaçsa bunu yapan ilk siz olun.

“İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmeden de iman etmiş olmazsınız. Birbirinizi sevmeniz için en güzel iş; aranızda selamı yaygınlaştırın.”

Hz. Muhammed (S.A.V)

2 - Esprili olun.

3 - Toplum kurallarına uyun.

4 - Kendinizi ödüllendirin.

5 - Gün içinde hediyeleşin.

6 - Yaşlılara ve çocuklara zaman ayırın.

7 - Suyla dost olun.

8 - Dua ve ibadet edin.

9 - Bitkilerle ve hayvanlarla ilgilenin.

10 - Hz. Peygamber gibi çirkinin içindeki güzeli bulun.

"Bir gün İslam Peygamberi Hz. Muhammed, yakın dostları ile yürürken, yol kenarında bir köpek ölüsü görür. Ashab "Bu leş ne kadar pis kokuyor" diye birbirlerine dert yanarlar. Rahmet Peygamberi ise onları uyarmadan, en kibar üslupla onlara şunu söyler: "Ne güzel dişleri var!"

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: GORGE, Mehmet Ali Anafarta, Beykoz Belediyesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"