Kültür

Ahmet Yenilmez Beykoz’da ‘Safahat’ı sahneledi

Ahmet Yenilmez Beykoz’da ‘Safahat’ı sahneledi
15.03.2016 22:43
| | |
6609

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Beykoz Şubesi’nin, Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik düzenlediği program büyük beğeni topladı.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Beykoz Şubesi’nin, Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik düzenlediği program büyük beğeni topladı.

Anadoluhisarı Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez’in sahnelediği “Safahat” adlı oyun yüzlerce öğrenci tarafından ilgiyle takip edildi. Programda, İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin tarihsel bilgileri bir video filmle anlatıldı.

TÜGVA Beykoz Şube Başkanı Oğuzhan Kocatürk, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve Vakıf yöneticilerinin de takip ettiği oyunu yaklaşık 500 dolayında öğrenci izledi.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. Yılı anısına düzenlenen programda Milli Şair’in hayatından kesitler sunan Ahmet Yenilmez, bazı diyalogları günümüz konularına uyarlayarak sahnelemesi oldukça beğenildi.

Mehmet Akif Ersoy’un nerede ve kaç yılında vefat ettiğini bilemeyen öğrenciler ise hemen ön sıralarda oturan öğretmenleri utandırdı.

Ahmet Yenilmez’in; Mehmet Akif Ersoy ve Neyzen Tevfik arasında yaşanları da konu ettiği sahnesi zaman zaman duygusal anların yaşanmasına neden olurken, Yenilmez’in milli duygulara vurgu yapması programı izleyen öğrenciler tarafından ayakta alkışlandı.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un doğumundan ölümüne dek geçen süreyi oyununa uyarlayan Ahmet Yenilmez, Milli Şair’in babası İpekli Tahir Efendi’nin, “Müslüman mutlaka meslek sahibi olmalı” sözünü hatırlatarak, gençlere nasihatte bulundu.

Mesleksiz insanın aç insan olduğuna ve aç insanın mağdur, mağdur insanın ise mahkûm insan olduğuna vurgu yapan Yenilmez, mahkûm insanında köle insan olduğunu söyledi.

Bu millet asla köle olmadı…

“Elhamdülillah bu millet asla köle olmadı, olmayacakta… Gençler ne edin edin, mutlaka bir meslek sahibi olun” diye konuşan Yenilmez, “bir meslek sahibi olun ki, karnınızı doyurmak için başkasına avuç açmayın… Meslek sahibi olun ki, başkasının verdiği bir lokma ekmeğe mahkûm olmayın…  Meslek sahibi olun ki, başkaları sizi kendine köle yapmasın” dedi.

Milli Şair’in babasının vefatından sonra İstanbul’da çıkan büyük yangında Ersoy’un evinin yandığını da anlatan usta tiyatrocu, babasının talebelerinin destekleriyle Milli Şair’e yeniden ev kurulduğunu, annesi, iki ablası ve bir bebekle birlikte o evde kaldıklarını söyledi.

Mehmet akif Ersoy’un önceleri hukuk okumak istediğini, hatta hukuk fakültesine kaydını bizzat kendisinin yaptırmış olmasına rağmen, evin geçim derdi omuzlarında olduğu ve kolayca meslek sahibi olmak amacıyla daha sonra baytar mektebine yazıldığına vurgu yapılan oyunda, Ersoy’un baytar mektebine yazıldıktan sonra kendisiyle hep alay edildiğini yönelik şu diyalogu anlattı:

Hiç unutma bir gün gençten biri geldi, o Fransız edasıyla karşıma geçti…

Mosyo siz Baytar mıydınız?

Evet, efendi ben deniz baytarım… Hayırdır bir yeriniz mi ağrıyor?

Yenilmez’in anlatmış olduğu bu diyalog öğrencileri güldürürken, Kurtuluş savaşında beş bin şehit veren Türkiye’nin PKK terörüne 35 bin kişi vermiş olması da düşündürdü.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un Türk Milleti’ne hediye ettiği İstiklal Marşı’na gençlerin sahip çıkmadığından yakınan Ahmet Yenilmez’in bu sözleri söylediği sırada ekrandan 10 yaşındaki kız çocuğunun İstiklal Marşı’nı okumaya başlaması milli duyguları zirveye taşırken, öğrenci ve öğretmenler bu sahneyi ayakta alkışladı.

Ahmet Yenilmez, Safahat’ın Türk tarihinde ilk kez 81 ilde sahnelenen tek oyun olduğunu belirtti.

Yenilmez daha sonra, Mehmet Akif Ersoy’un, vefat ettiği Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Mısır Apartmanı’nın, Mehmet Akif Ersoy müzesi olmasını istedi… Bu isteği öğrencilere yüksek sesle tekrar ettiren Yenilmez, çektiği videoyu sosyal medya üzerinden Başbakan’a ve Kültür Bakanı’na ulaştıracağını söyledi.

TÜGVA Beykoz Şube Yöneticileri yine öğrencilere yönelik başlattıkları, Mehmet Akif’e mektup projesini de bu programda hayata geçirdi. Öğrencilerden, Mehmet Akif’e mektup yazmalarını isteyen yöneticiler, bu projede öğrencilere ödül verileceğini açıkladı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haberler, Ahmet Yenilmez, Safahat, Tiyatro, İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"