Kültür

Önce Sertifika, Sonra Nikah…

Önce Sertifika, Sonra Nikah…
2014.07.23 00:00
| | |
13486

İrfan Eğitim Kurumları’ndan eşlere, “Eşler Arasında Sevgiyi Canlı Tutma ve Sürdürme Yolları” isimli bir konferans verildi. Talia Kültür merkezi’nde verilen konferansa 150’ye yakın insan katıldı.

Psikoloji Danışmanı Şerife Okunoğlu’nun konuşmacı olduğu programda, Özel İrfan Eğitim Kurumları Müdürü Turhan Ateşçi de, eş ve eş adayları konulu bir sunum yaptı. Türk aile yapısındaki sorunların eğitimsizlikten kaynaklandığını söyleyen Ateşçi, 1951 yılından itibaren Türk eğitimine hizmet ettiklerini söyledi.

Özel İrfan Eğitim Kurumları olarak Kavacık Otağtepe de bir özel anaokulu açtıklarını ve bölge halkında aile yapısındaki önemli konularla ilgili bilgilendirme yaptıklarını kaydeden, Ateşçi, “okul, sadece dört duvar arasında çocukların eğitildiği bir yer değil, bize göre okul, eğitimcilerini aynı zamanda velilerini aynı zamanda çevreyi de eğitim atmosferi içerisine alabilen bir kurum olmalıdır” şeklinde konuştu.

3 yaşından 18 yaşına kadar temel eğitim ve orta öğretimdeki öğrencilere yansıyan ciddi sorunlar olduğunu da sözlerine ekleyen Ateşçi, bu sorunların kaynağına indiğimizde ailelerdeki sorunların yansıması olduğunu gördüklerini söyledi.

Ateşçi şöyle devam etti: Televizyon programlarına, dizilerine dikkat ediniz… Hep ayrılmış parçalanmış aileleri görüyoruz. Nikahsız yaşamak çok normal bir şeymiş gibi yansıtılıyor. Nikah o kadar önemli bir şeydir ki her şeyden önce nesep kurmayı sağlar. Bugün Amerika’da ve Avrupa’da mezhep ortadan kalkmıştır.

Asıl önemli konulardan birinin de eğitimsizlik olduğunu gördük. Bir meslek sahibi olmak için 4 yıl fakülte okuyan, üzerine mastırını doktorasını yapan insanlar; iş annelik, babalık, eşlik rolüne sıra geldiğinde, hiçbir eğitim almadan hiçbir altyapı oluşturmadan kıyılan nikahlar sonrası hayata atılıyorlar.

Turhan Ateşçi’nin sunumunun ardından konuşan Psikoloji Danışman Şerife Okunoğlu’da, eşler arası sevgiyi canlı tutma ve sürdürme konusunda şu hususlara dikkat çekti:

Kendinizle İletişim Kurun.

İletişim önce kendi içimizde başlar. Kendinize cevabını alacak şekilde; ben kimim, mutlu muyum, zayıf ve güçlü yönlerim nelerdir? Hayatı anlamlı kılmak için ne yapmalıyım vb. sorular sorun ve harekete geçin. Gerçek keşif yeni topraklar bulmakla değil, yeni bir gözle bakmakla ilgilidir. Kendini tanıyan her insan aslında bir kaşiftir.

Kendinizle Barışık İlişki İçinde Olun.

Kendinizle barışık bir ilişki kurmanın en iyi yolu; çocuğunuzun başarılı, mutlu ve güçlü olması, olumlu duygular taşıması ve kendisini sevmesi için neler yapabilirim diye sormak ve cevabı kendinize uygulamaktır.

Bu soruya verilecek cevaplar nelerdir?

Koşulsuz sevgi sun,

Sağlığına özen göster,

Özgüvenini yükselt,

Yüreklendir,

Olumlu konuş,

Affet,

Hoşgörülü ol,

Merhametli ol,

Yeteneklerine inan ve geliştir,

Duygularını ifade etmesine izin ver.

Çocuğunuza böyle davrandığınızda özgüveni yükselecektir. Anne – baba kendisiyle bu tip ilişki içinde olmalıdır.

Hayatınızı Yenileyin

Hayatınızda özlenen bir başlangıcı meçhul kaderlere mi  havale ediyorsunuz? Yoksa!

Yeni bir başlangıç için 1 hafta, öbür yılı mı veya doğum günü, yılbaşı, bayram gibi özel günleri mi bekliyorsunuz?

Hayatın yenilenmesindeki cevher, insanın kendi içindedir? Bütün umudum kendimde dediğinizde, hayat size yol verecektir. Tıpkı toprağın derinliklerinde gömülmüş bir çiçeğin tohumu gibi. Toprağı yara yara en büyük geleceğe güneş ışığına ulaşır. Hem de ruhlara ferahlık veren nefis kokusu ile...

Sevginin ilk koşulu aramızdaki farklılıkları algılamamızdır. Evlilikte ruhsal gücünüzü “bugünkü aklım olsaydı evlenmezdim veya keşke seninle evlenmeseydim” gibi hayıflanmalarla tüketmek yerine evliliğimizin, yaşamımızın daha güzel yönlerini görmek ve mutluluk kaynaklarınızı oluşturma yönünde harcayın.

Eşler ilişkilerini; geçmiş kırgınlıklar, pişmanlıklar ve tartışmalar üzerine değil, geleceğe yönelik amaçlar, beklentiler, umutlar üzerine kurmalıdır. Yaşamda kalite kestirmeden giderek elde edilemez.

Eşimizin  kişilik  tipini biliyor muyuz?

Eşimizin sevgi dilini biliyor muyuz?

Eşimizin takdir ettiğimiz yönlerini neler?

Eşimize mutluluk veren şeylerin listesini çıkardık mı?

Kadın ve erkeklerin farklılıklarını biliyor muyuz?

Evlilikte sevgiyi neler öldürür?

Saygısızlık; Her saygısız davranış, sevgi bahçesinden bir çiçek kurutur

Sevgisizlik; Sevgiyi açığa vurmamak odun atılmayan ateş gibi sevgi ateşini öldürür…

İlgisizlik; İlgisizlik sevgi toprağının susuz kalmasıdır.

İletişimsizlik; İletişimsizlik sevgi dilinin katilidir.

Bencillik; Bencillik sevgiyi öğüten değirmendir.

Negatif düşünce; Negatif düşünce sevginin ölüm fermanına atılan imzadır.

Alkol kumar gibi bağımlılıklar; Sevgi yutan canavarlardır.

Kin nefret ve öfke; Nefret sevginin celladıdır.

Kültür boşluğu; Eşler arasında uçurum oluşturur.

Aile yakınlarının araya girmesi; Yakınların eşler arasına girmesi eşler arası sevginin idam kararını veren aile mahkemesidir.

Şiddet; Sevgi bahçesine düşen bombadır.

İnanç ve değerlerde çatışma; Eşlerin birbirinin çantada keklik görmeleri.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Psikoloji Danışman, Şerife Okunoğlu, Türk aile

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"