Kültür

Beykozlu genç sinemacılar çekiyor!

Beykozlu genç sinemacılar çekiyor!
2014.07.27 00:00
| | |
8492

Beykoz’un genç sinemacıları imkânsızlıklarına rağmen zoru başarıyor, imkânları olsa kim bilir ne başarılara imza atarlar.

Volkan Özgümüş, Uğur Yıldız, Sefa Bilir, Yücel Gökçek ve Hakan Hüseyin Gül isimli Beykozlu gençler, hayatın gerçeklerini çekmiş oldukları kısa filmlerle anlatırken, başarılı çalışmalar imza atıyorlar.

Beş arkadaş bir araya gelerek kurmuş oldukları ekiple 2007 yılında yola çıktılar. İsimlerini de35 Buçuk Film Ekibi olarak belirlediler. Ve ilk kısa filmleri olan ‘WYH’yı 2008 yılında çektiler. İmkânsızlıklarla çekilen kısa filmle Amerika’nın Irak’a girme sebebini dolaylı olarak tasvir yoluyla anlattılar. 6. Pam Kısa Film Festivali’nde finale kalan film aynı zamanda ODTÜ Kısa Film Festivali’nde gösterim filmi oldu.

Beykoz’un doğal güzelliklerini film platosu olarak kullanmanın hesaplarını yapan gençler, bu vesile ile yaşadıkları ve hayatı tanıdıkları yere hizmet etmek istiyorlar.

Nereden nereye!

Gençler bu işe o kadar heyecanlı bakıyor ki, ekibin önemli isimlerinden, Volkan Özgümüş, 2010 yılında, Work and Travel ile Alaska’ da bir konserve fabrikasında çalışarak elde ettiği kazancını bile daha kaliteli filmler çekebilmek için bu işe yatırmış.

Bu zaman dilimi içerisinde; ekip, el yapımı malzemeler (Jimmy jib, şaryo, car jib, steadycam, mini jib vb) yaparak çekim dağarcığını oldukça genişletmiş ve Türkiye’ bir ilke imza atarak İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi bahçesinde ‘Amatör Sinemacılık Sergisi’ ile sinemaya gönül vermiş gençlerin heyecanını ve neler yapabilecekleri gözler önüne sermişler.

Yetenekleri çok, ellerinden tutan yok!

2010 yılında ‘Engelli Trafik’ adlı kısa filmi çeken 35 Buçuk Film, GSSD (Genç Sanat Severler Derneği) Ulusal Kısa Film yarışmasında, ‘Kurmaca’ dalında En İyi 2. Film ödülüne layık görülmüş.

Sinemadan kazandığı tüm parayla, yine sinemaya yatırım yapma bilincinde olan Beykozlu gençler, bir sonraki filmleri olan ‘Çark’ı çekmek için Canon Mark II adlı full hd görüntü kaliteli makine alarak bir sonraki kısa film için kolları sıvamış bile.

Çark adlı kısa filmin çekimlerini tamamladıktan sonra, kendi sinema dünyalarına büyük bir yatırım yapıp ellerinde bulunan, amatör el yapımı malzemelerin hepsinin profesyonellerini satın alarak, profesyonellik yolunda büyük bir mesafe kat eden gençler yollarına devam ediyor.

ATV’ de yayına başlayacağı bildirilen ‘Çek Bakalım’ isimli, kısa film yarışması kavramını taşıyacak TV programı için ‘UYANIŞ’ adlı kısa filmi çeken ekip, bu kısa film ile ön elemeleri geçmeye hak kazanmış, bu proje kapsamında, Uyanış, Şövalye, Çıkmaz Ada ve Kapan isimli kısa filmleri de Türk kültür dünyasına kazandırmışlar.

Bu filmler arasından, ‘Çıkmaz Ada’ En İyi Senaryo ve Yücel Gökçek kısa filmlerde gösterdiği performansla ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödüllerine layık görülmüş ve çek Bakalım isimli kısa film yarışmasını 2. olarak tamamlamışlardır.

Şuanda senaryosu tamamlanmış olan bir sinema filmi ve bir dizi projesi üzerinde çalışan ekip çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Hakan Hüseyin Gül, Sefa Bilir, Sinema Kısa Film, Uğur Yıldız, Yücel Gökçek, Volkan Özgümüş i ODTÜ

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"