Beykoz'un 2021 bütçesi tarihin rekorunu kırdı

  • 09.10.2020 16:39
  • Güncelleme: 09.10.2020 17:09
  • Okunma: 7145 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesinin 2021 yılı için öngörülen bütçesi Ekim ayının son toplantısında belirlendi. Bütçe belediyenin tüm zamanlarının rekorunu kırdı.
Beykoz'un 2021 bütçesi tarihin rekorunu kırdı

Beykoz Belediye Meclisi, Ekim ayı olağan toplantılarını yapılan son birleşimle tamamladı.

Beykoz Belediye Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf'ın başkanlığında toplanan mecliste gündem maddesi 2021 yılı bütçesi oldu.

Beykoz Belediyesinin 2021 yılı içerisinde yatırım planlamaları kapsamında harcamayı öngördüğü bütçe 698 milyon 500 bin lira olarak belirlendi.

Kendisine bağlı müdürlüklerin faaliyetleri anlatmak üzere söz alan Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin, Kovid-19 sürecinde bugüne kadar 11 bin 264 yerin dezenfekte edildiğini söyledi.

"449 bin 364 maske dağıttık"

Tekin, "15 personel ve 5 araç ile dezenfekte çalışma yapıyoruz. Taksileri, kuaförleri, hastaneyi, okulları, camileri, parklar, İETT durakları gibi tüm alanları dezenfekte ettik ve etmeye devam ediyoruz. Araç dezenfekte istasyonu kurduk ve burada araç dezenfekteleri sürüyor. Bununla beraber 45 mahalle muhtarlığına maske eldiven ve dezenfektan veriyoruz. Bugüne kadar 449 bin 364 maske dağıttık." dedi.  

Kovid-19'un başında kurulan vefa grubu ve çağrı merkeziyle gece gündüz çalışma yaptıklarını söyleyen Tekin, "Gümüşsuyu Restoran şu anda Beykoz'a yakışır çok güzel bir tesis oldu. Belediye sosyal tesisin üzerinde bir hizmet veriyor. Orası için gurur kaynağı diyebilirim" ifadelerini kullandı.

Bütçenin 698 milyon 500 bin lira olarak teklif edilmesi üzerine muhalefet partisi adına İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu söz aldı.

Sataloğlu, bütçenin pusula, meclis kararı, mali plan, tahmin, iktidarın vizyonunu gösterdiğini ve bütçe yapıcıların ilçenin sorunlarına hakimiyetini gösterdiğini kaydetti.

Bütçenin amacına uygun olarak uygulanmasından Belediye Başkanının sorumluğu olduğunu dile getiren Sataloğlu, "Beykoz Belediyesi 2021 bütçesi 698 milyon 500 bin liradır. Artışın nedeni iki müdürlükten kaynaklı Fen İşleri Müdürlüğü bir önceki yıla göre artış tutarı 43 milyon 764 bin lira, Park ve Bahçeler Müdürlüğünün bir önceki yıla göre bütçe artış tutarı 30 milyon 364 bin liradır. Bütçede dikkat çeken başka bir bölüm daha var. Bu yıl belediye bütçesinden yedek ödenek olarak ayrılan tutar 49 milyon 478 bin lira, bu kanunen ayrılması gereken bir tutardır. Hayali olarak yapılan  bu bütçede yedek ödenekte elbette ki  bir artış olacaktır. Bu başarı değildir." diye konuştu.

"Tanıtıma her ay yaklaşık 2 milyon lira!"

Fen İşleri Müdürlüğüne ilişkin bazı verilere de dikkati çeken Sataloğlu, "İlgili kamu kurumları iş birliği ile kamu hizmet binalarının yenilenmesi ve nikah salonu, kütüphane, kültür merkezi ve kent meydanının yapılması için bütçelenen tutar 28 milyon 500 bin liradır. İlçe genelinde yol bakımlarının yapılması 52 milyon lira, belediye hizmetleri araç kiralanması 41 milyon 910 bin lira, Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğünün bütçesi 29 milyon 500 bin liraya ulaşmıştır. 2021 yılında geziler, eğitim hizmetleri ve tanıtma faaliyetlerine ayrılan bütçe 18 milyon 700 bin liradır. Temsil ve tanıtma gideri olarak bütçelenen tutar ise 21 milyon 327 bin liradır. Aylık ortalama 1 milyon 777 bin lira temsil ve tanıtma gideri var." dedi.

"Başarılı olduğunuz konu bankadaki nakit parayı azaltmak"

Yüksek bütçeler yapmanın başarı anlamına gelmediğini de dile getiren Meclis Üyesi Sataloğlu, şunları söyledi:

"2019 yılında 544 milyon, 2020 yılında 696 milyon ile bütçe yaptınız. 2021 yılında ise 698 milyon 500 bin lira olarak bütçeyi yapıyorsunuz. Yüksek bütçeler yapmak başarı değildir. Şişirilmiş bütçeler yapmak hiç başarı değildir. Bütçe rakamlarının yüksekliğine rağmen Beykoz’da bir şeylerin değişmediğini ve iktidarın başarısız olduğunu görüyoruz. 2021 yılı bütçesi ile başarılı olacağınız sadece bir konu var. Bankadaki mevduatı azaltacaksınız. 2018 yılında bankadaki para 414 milyon lira idi.2019 yılının sonunda ise yaklaşık 83 milyon azalarak 330 milyona indi.2021 yılı bütçesi ile bankadaki parayı bitirmeyi amaçlıyorsunuz."

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'da 2021 yılı bütçe görüşmeleri sırasında bir konuşma yaptı.

Aydın, konuşması sırasında birçok noktaya değindi. İktidarın belediyelere verdiği destekle ilgili sözü 'istifa edeceğim' söylemine kadar getirdi. İmamoğlu, imar konusunu çözerse eğer Beykoz'da elini havaya kaldıracağını söyledi ve dönem sonuna kadar metro için ilçede kazmanın vurulmasını istediklerini söyledi.

"Onun için vergiler topluyoruz"

Beykoz'daki yaşam kalitesini arttırmak istediğini söyleyen Murat Aydın, "Beykoz'da yaşayan insanlar mutlu olsun diye buradayız. Gelecekle ilgili umutları daha diri olsun diye buradayız. Onun için yatırımlar yapılıyor. Onun için vergiler topluyoruz. Onlardan aldığımız yetkiyle vergi dışı kaynakları da harekete geçirip bütçeyi gerçekleştirmeye çalışıyoruz." dedi.

"İstanbul'un en deneyimli başkanıyım"

Aydın, "Ben İstanbul'daki şu anda en deneyimli Belediye Başkanlarından birisiyim. Yasaların tanımladığı merkezi yönetimin belediyelere nasıl geldiğini, nasıl yapının işlediğini geçmişi bugünü çok iyi biliyorum. Türkiye'de hiçbir belediye kamudan aldığı paylar itibariyle farklı muameleye tabi tutulmamaktadır. Çok açık net bu böyledir." diye konuştu.

"..yetmez, Başkanlıktan istifa edeceğim"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şu anda eski Başkan Kadir Topbaş döneminde gördüğü muameleyi bugün Ekrem İmamoğlu döneminde de gördüğünü kaydeden Aydın, "Bize maliyeden hazineden gönderilmesi gereken kaynaklardan şu kadar kesildi, şu gönderilmedi der evrak göstersin. Samsun'a Trabzon'a gönderildi bize gönderilmedi. Bunu hiçbir belediye söyleyemez. Bana iktidar partilerine ait belediyelere gönderilenden daha az ödenek gönderiliyor. Biz özür dileyelim, yetmez belediye başkanlığından istifa edeceğim. O kadar açık söylüyorum. Belediye Başkanlığını bırakacağım." ifadelerini kullandı.

"Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla..."

Aydın, şunları söyledi:

"Belediyelerin borçları varsa yüzde 40'a kadar İller Bankası payından kesinti yapılabilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hem pandemi sürecinde belediyelerin yatırım ayları yaz aylarında, şu belediyelerin borçlarından kesmeyin der. 3-4 ay kesinti yapılmaz ve parti ayrımı da olmaz. Pandemi sürecinde yada yaz döneminde bir belediye çıksın desin ki ben borçluyum, AK Partili ya da MHP'nin ki yaz döneminde kesildi benimki kesilmedi. Bunlar AK Parti'den önceydi."

Murat Aydın, Fazilet Partisinin kapatılmasının ardından AK Parti'nin iktidara ilk geldiği zaman içerisinde dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın Ankara'da bir araya geldiği toplantıdan bir anekdot paylaştı.

"Yıl 2003, Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakan, bizi Ankara'ya davet etti. Henüz AK Parti yerel seçimlere girmedi. Ben bir partiden seçildim, 2 sene sonra o parti yok oldu. Adı da Fazilet Partisi, yok oldu. Düzmece haberlerle Cumhuriyet Başsavcılığı dava açtı ve kapandı. Ortada insanların en az yüzde 20'sinin oy verdiği parti uçtu gitti. Yeni partiler kuruldu, biz de AK Parti'de bulunduk. Arkadaşlarımız anlatıyorlar, paralarımız gönderilmedi şu oldu bu oldu. Zeytinburnunda ben de çok gördüm. Ne olur bize fazla para gönderin dediler. Hiç kulaklarımdan çıkmaz, "Ne diyorsunuz siz dedi? Onların yaptığını yapmak için mi geldik? Size iktidar olmanın psikolojik avantajı yeter" dedi."

"Elini havaya kaldırıp teşekkür edeceğiz"

İmara ilişkin yetkinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinde olduğunu hatırlatan Aydın, "İmar yetkisi kimde? Soruyorum. İBB'de. Ana kararlar orada alınacak. Mazeret yok, beraber yapacağız. Çiğdem Mahallesinde, Yalıköy'de ön görünümün dışındaki yerleri etkilenme bölgesi ve geri görünümde imar yetkisi kimde? Sayın Başkanında yapıldığı zaman elini havaya kaldıracağız ve teşekkür edeceğiz. Diğer taraftaki yetki de Çevre ve Şehircilik Bakanlığında, biz iki kurumdan da destek istemeye devam edeceğiz." dedi.

"İmamoğlu, dönem sonuna kadar metroya başlasın"

İBB'nin Beykoz'da kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmesini arzu ettiğini dile getiren Aydın, "Deprem, kentsel dönüşüm, İBB'nin Beykoz'da kentsel dönüşüm projesi yapmasını arzu ediyoruz. Beraber çalışalım, KİPTAŞ'ları var, başka kurumları var. İBB, gelsin hangi mahallemizde arzu ediyorlarsa, biz de destek olalım. Afet referanslı kentsel dönüşüm çalışmasını yapalım. Atacakları her adımda yanlarında olacağız. Anketler yaptırıyoruz. Ulaşımla ilgili bir sıkıntı var. Bu anlamda İBB'den çalışma bekliyoruz. Sayın Başkanımıza da ziyaretinde önerileri sunduk. Metroyla alakalı kazmayı vurmasını da en azından dönemin sonunda bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yetkiyi halk kime verdi? Beykoz'un sorunlarının çözülmesiyle ilgili İmamoğlu başkanımızın yanında olacağız. İmar meselesinde hiç sağa sola kaçamazsınız. Alanlar her şey belli beraber yapacağız. Yetki tamamen İBB'de. Bizim de işin içinde olmamız gerekiyor."

Beykoz Belediyesi'nin 2021 yılı bütçesi Cumhuriyet Halk Partisinin ret, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisinin 'kabul' oylarıyla 698 milyon 500 bin lira olarak kabul edildi.

Beykoz Belediyesi Müdürlüklerinin 2021 yılı bütçeleri şu şekilde:

Özel Kalem Müdürlüğü: 4 milyon 400 bin lira
Destek Hizmetleri Müdürlüğü: 75 milyon lira
İnsan Kaynakları Müdürlüğü: 128 milyon 35 bin lira
Sağlık İşleri Müdürlüğü: 14 milyon 500 bin lira
Bilgi İşlem Müdürlüğü: 5 milyon 500 bin lira
Teftiş Kurulu Müdürlüğü: 1 milyon 90 bin lira
Hukuk İşleri Müdürlüğü: 1 milyon 766 bin lira
Mali Hizmetler Müdürlüğü: 64 milyon 307 bin lira
Emlak İstimlak Müdürlüğü: 25 milyon lira
Fen İşleri Müdürlüğü: 135 milyon lira
Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü: 1 milyon 497 bin lira
İmar ve Şehircilik Müdürlüğü: 5 milyon 392 bin lira
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü: 29 milyon 500 bin lira
Park ve Bahçeler Müdürlüğü: 80 milyon lira
Temizlik Kontrol Müdürlüğü: 72 milyon lira
Yazı İşleri Müdürlüğü: 2 milyon 210 bin lira
Zabıta Müdürlüğü: 10 milyon 671 bin lira
Muhtarlık İşleri Müdürlüğü: 1 milyon 500 bin lira
Plan ve Proje Müdürlüğü: 8 milyon 31 bin lira
Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü: 20 milyon lira
Gençlik ve Sosyal İşler Müdürlüğü: 7 milyon lira
Tarımsal Hizmetleri Müdürlüğü: 6 milyon 101 bin lira

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz