Beykoz Akbaba Sultan Türbesi, onbinleri ağırlayacak

  • Güncelleme: 27.05.2015 09:15
  • Okunma: 37271 kez
  • Yorum: 1
Beykoz Akbaba'da bulunan Canfeda Hatun Camii’nin restorasyonunun tamamlanması dört gözle bekleniyor
Beykoz Akbaba Sultan Türbesi, onbinleri ağırlayacak

Beykoz, Hz. Yûşa Peygamber'in yanı sıra bünyesinde barındırdığı onlarca evliya ve din büyüğünün kabriyle 'inanç turizminde' diğer ilçeler içinde fark yaratmaya devam ediyor. İslamiyet'te mübarek olarak adlandırılan 3 ayların gelişiyle birlikte, ilçeyi ziyaret eden kişilerin sayısında da artış yaşanmaya başladı. Akbaba'da bulunan Akbaba Sultan Türbesi'nde de ziyaretlerin yoğunlaştığı kaydediliyor. Yetkililer, özellikle Ramazan ayının gelişiyle birlikte, Türbe'yi onbinlerce kişinin ziyaret edeceğini vurguluyor.

Türbe yanında yenileme çalışmaları devam eden Canfeda Hatun Cami'nin ise cami cemaati sabırsızlıkla tamamlanacağı günü bekliyor. Başbakanlık Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü tarafından üstlenen restorasyon çalışmaları, yüklenici firmanın yoğun tempodaki çalışmalarıyla devam ediyor. Binanın tarihi olması nedeniyle küçük pürüzlerin yaşandığı yıkım işlerinin tamamlanmasının ardından da caminin kısa sürede tamamlanacağı tahmin ediliyor. Dost Beykoz, Türbe'ye giderek cami cemaatiyle görüştü ve cemaatin yetkililerden beklentilerini dinledi.

‘Akmehmet Efendi, Akşemsettin ile birlikte Fatih’in Hocalığı’nı yapmış…’

Boğaz'ın İncisi Beykoz'da Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte gözle görünür bir hareketlilik yaşanmaya başladı. İnanç turizmi kapsamında Beykoz'a akın eden Müslümanlar, ilçenin manevi zenginliğinden olabildiğince yararlanmaya çalışıyor. Anadolu Kavağı yolu üzerinde bulunan Hazreti Yûşa'nın Kabristanı dışında, Çakmak Dede, Gazi Yunus, Uzun Evliya, Tezveren Dede, Mehmet Efendi, Ethem Efendi, Şeyh Mehmet Selim Efendi, İskender Paşa, Şemsi Sultan, Kavak Hasan ve Abdülhâkim Buhari Efendi gibi manevi yönü kuvvetli kişiler, kabirleri başında anılıyor. Beykoz Akbaba'da bulunan Sultan Türbesi de önemli ziyaret yerleri arasında yer alıyor. Asıl adı Akmehmet Efendi olan Akbaba Sultan, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi öncesi kendisine zaferi müjdeleyen ve Akşemsettin ile birlikte iki Hocası'ndan birisi olduğuna inanılıyor.

Akbaba Sultan Türbesi'nin hemen yanında bulunan Canfeda Hatun Cami'nin restorasyon işleri ise gecikmeye rağmen büyük bir hızla devam ediyor. Dost Beykoz'u ağırlayan cami cemaati ise çalışmaların bir an önce bitmesini büyük bir heyecanla beklediklerini söylüyor. Cami Şadırvan'ının yapılacağı günü bekleyen cemaat, Türbe'yi ziyaret eden kişilerin Cami Şadırvan'ından yararlandığını anlatıyor ve ekliyor: "Buraya gelen kişilerin rahat etmesini, Şadırvan'ı ve lavaboları kullanmasını istiyoruz. Bu nedenle caminin restorasyon işlerinin tamamlanmasını heyecanla bekliyoruz".

Beykoz Belediyesi tarafından caminin restorasyonu tamamlanana kadar geçici bir çadır konuşlandırıldığını ve ibadetlerini de burada yaptıklarını dile getiren cami cemaati, Belediye'den ise hem çöp konteynırı temini hem de temizlik konusunda yardımcı olmaları konusunda istekte bulunuyor. Beykoz Belediyesi'nin vereceği 2 çöp konteynırı ile hem camiye ibadet için hem de Türbe'ye ziyaret için gelen kişilerin rahat edeceğini vurgulayan cemaat, Belediye'nin haftada bir kez temizlik konusunda yardımcı olmasının da ziyaretçileri memnun edeceğini belirtiyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

murat (3 yıl önce)

Çok uzun sürdü biranönce bitsin özledik bide caminin halıları desensiz ve sade olmalı şeytani figürlerin olduğu halı istemiyoruz özellikle dikkat edilsin.

Yorum Yaz