Yalan siyaseti!

  • 01.04.2015 13:16
  • Okunma: 6815 kez

Sinan KAVRAKOĞLU


Muhalefet, seçimlere iki ay kalan şu günlerde bildik şarkısını mırıldanmaya devam ediyor.

12 yıl geçti, güfte de aynı, beste de…  

Hep birlikte hatırlayalım; 2002’de başlayan istikrara ilk tepki Baykal’dan gelmişti;

Yıl 2007, “AK Parti eriyor. Size söz veriyorum seçimi kazanamazsak Rodos’a kadar yüzerim. Deniz Baykal…”

2009 “Yaptığım hesaplamalara göre MHP’nin 40. Yılında % 40 alacağız. AK Parti artık son dönemlerini yaşıyor.” Devlet Bahçeli

2011 “Yaptığımız anketlere göre AK Parti ile başa baş gidiyoruz. Aksi doğrultuda algı oluşturan şirketlere sakın aldanmayın.” Kemal Kılıçdaroğlu

2011 “% 40 oy alamazsam istifa ederim.” Kemal Kılıçdaroğlu

2014 “İstanbul’da AK Parti’yi açık ara geçtik. % 60 ile eze eze geliyoruz. Bu gidişatı artık kimse durduramaz. AK Parti için çöküş başladı.” Mustafa Sarıgül

2014 “Kamuoyu araştırma şirketlerine göre % 60 ile Köşk yolundayız. Bu konuda en ufak bir endişemiz dahi yoktur.” Ekmeleddin İhsanoğlu

2015 “7 Haziran seçimlerinde hedefimiz % 34-35’tir. Bu oranı tutturursak başarılı sayılırız.” Kemal Kılıçdaroğlu  

Muhalefetin bu vizyonsuz ve yenilgiyi baştan kabullenmiş çıkışlarının yanı sıra Sonar ve Gezici gibi bindirilmiş kıtaların oluşturmaya çalıştığı AK Parti eriyor algısı da halkın iradesini kırmaya yetmiyor.

% 8 ila 15 bandında dolaşan kararsız seçmenleri hedef alan bu algı çalışmalarının işe yaramadığı her seçim döneminde test edilmiş olmasına rağmen yine de vazgeçmiyor ve adeta milletin aklıyla alay etmeye devam ediyorlar.  Gezici ve Sonar’a göre AK Parti’de Tayyip Erdoğan sonrası 10 puanı aşan bir düşüş var. Yani AK Parti’nin oy oranı % 35 ve kararsızlar dağıtılınca % 39. Geçelim!

Kılıçdaroğlu’nun dini bayramlarda emeklilere noter tasdikli (!) taahhüt ettiği çift ikramiye aklıma tarihe geçmiş inanılmaz seçim vaatlerini getirdi. İşte onlardan bir bukle;

Demirel: Kendine has üslubu ile Türk siyasi hayatına damgasını vuran Süleyman Demirel seçim vaatlerinde tartışmasız bir numara. Yasaklar sonrası yeniden siyasete döndüğü 1991 seçimlerinde "kim ne veriyorsa beş lira fazlasını vereceğim" sözü ile hafızalara kazınan Demirel, ekonomiyi 500 günde düzlüğe çıkarma sözü vermiş ancak tabi ki bunda başarısız olmuş ve 2000’li yıllarda ülke çok ağır bedeller ödemişti.

Cem Uzan'ın "Vallahi Mazot 1 Lira olacak" diye ettiği yemin de siyasi tarihimize geçen vaatlerden biri oldu. Her işsize 350 TL maaş vadeden Cem Uzan, konser eşliğinde halka döner-ekmek dağıtarak 2002 seçiminde Genç Parti'ye yüzde 7 oy kazandırmıştı. 2007 seçiminde ise barajı aşabilmek için inanılmaz vaatlerde bulunmasına ve İbrahim Tatlıses'i aday göstermesine rağmen büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Mesut Yılmaz: Yılmaz, ekonomik vaatlerini sıraladığı dönemde, devlet kurumlarını özelleştirip gelir elde edeceğini söylemesinin ardından, Türkiye'nin en büyük skandallarından birisi olan Susurluk kazasını çözeceğini söylemişti. Başbakanlığı döneminde röb de şambırlı medya patronlarının karşısında el-pençe divan durması ve Las Vegas’taki kumar masalarındaki görüntüleri hafızalarda kaldı. Ha bir de burnuna yediği yumruk! 

Bülent Ecevit: Kurmayı vaat ettiği köy-kentler ve bölgesel kalkınma hamleleriyle dikkat çekti. Pilot uygulaması yapılan Ordu'da başarı sağlanamadı. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in fırlattığı anayasa kitapçığı ile ülkemizin yaşadığı dünya ekonomi tarihinin en ağır krizinin baş aktörü. Hafızalara ABD Başkanı Clinton’un karşısındaki içler acısı fotoğrafla kazındı.

Tansu Çiller: Demirel’in ekonomi kurmayı olarak siyasete adım atan Çiller’in vaatleri de Demirel'i aratmadı. DYP-SHP hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olan Çiller herkese biri ev biri araba olmak üzere iki anahtar vaat etti. “Her mahallede yüz trilyoner olacak” dedi, bunu “her köylüye traktör” sözü takip etti. Demirel sonrasında Başbakanlık koltuğuna oturdu ama verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmedi.

Deniz Baykal: Baykal 2002 seçimlerine üniversiteye giriş sınavlarını kaldırma, 1 milyon işsize iş sözü ve mazotu 1,5 TL yapacağım vaatleri ile girmişti. İktidar olamayınca doğal olarak hiçbirini yerine getiremedi.

Kemal Kılıçdaroğlu: Vaat yarışında Deniz Baykal'ı da geçti. Mazot 1,5 TL, Üniversite sınavı kalkacak, 3. Köprü yerine yüzer viyadük (Allah’ım aklıma mukayyet ol), 6 ay askerlik... Özellikle her aileye aylık 600-1200 TL maaş bağlayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu'nun "parayı nerden bulacaksın" sorusuna verdiği "Benim adım Kemal, ben bulurum" cevabı çok tartışılırken, parası olmayana bedelsiz askerlik ve askerlik süresini 6 aya indirme sözleri de kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı. AK Parti’nin “madem yoksul ailelere 600 TL maaş bağlayacaksın İzmir Büyükşehir sende, Eskişehir sende hadi orada yaşayan fakir ailelere bağla bu maaşı” çağrısına halen cevap bekleniyor. Şimdi ise Noter Tasdikli taahhütname ile emeklilere dini bayramlarda iki maaş ikramiye sözü kamuoyunda tartışılıyor. Zira Kılıçdaroğlu’nun 2011’de verdiği % 40 oy alamazsam istifa ederim sözünü tutması halen bekleniyor.

Devlet Bahçeli: 1999 seçimlerinde çok önemli iki vaatte bulunan Devlet Bahçeli meydanlarda vatandaşlara APO’yu idam edeceğine ve başörtüsü sorununu çözeceğine dair söz vererek oy istedi. İyi bir oy oranı yakalayan MHP, başörtüsü sorununu Antalya Milletvekili Nesrin Ünal'ın mecliste türbanını çıkarttırarak çözmüştür (!) -Bahçeli Ünal’ı başörtüsünü çıkarmaya ikna etmiştir-. Ayrıca Bahçeli yine 1999 seçimlerinde "Apo'yu idam edeceğiz" vaadinde bulundu. Sandıktan ikinci parti olarak çıkan MHP hükümet ortağı olmasına rağmen bu sözünü yerine getirmek şöyle dursun APO’nun idam cezasını kaldıran yasayı imzalayarak büyük bir hayal kırıklığına yol açmıştır. Bahçeli Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Çatı Aday formülünün mucidi(!) olarak tarihe geçmiştir.

Necmettin Erbakan: Taksim Meydanı'na Cami yapma sözü veren Erbakan seçmene 5 bin tank üreteceğiz deyip her ile bir havaalanı ve hızlı tren vadetti. REFAHYOL iktidarında Başbakan olan Erbakan, işçi memur ve emekli maaşlarına süper zamlar yaptı. Ancak 28 Şubatta gerçekleştirilen darbe sebebiyle vaatlerini yerine getiremeden iktidardan indirildi.

AK Parti ve Recep Tayyip Eroğan’ı buraya neden yazmadığımı merak edenler olacaktır mutlaka. Yukarıdaki vaatleri gözünüzün önüne tekrar getirin ve kafanızdaki ideolojik nefreti bir kenara bırakabilirseniz AK Parti’nin vaatleri arasında olmadığı halde neleri hayata geçirdiğini ve hangilerini eksik bıraktığını not edin. Sonra tekrar konuşalım tabi konuşacak bir şey bulabilirseniz…

Vesselam.  

Yazarın Yazıları