Erdal ÖZTÜRK
  • 31/07/2022 Son günceleme: 31/08/2022 11:23
  • 5.451

Seçim geldi, kapıya dayandı. Ama 7 ay sonra ama 9 ay sonra.

Bu doğum gerçekleşecek. Aslında bütün partilerin genel merkezleri bunu biliyor ve harıl harıl çalışıyorlar, dolaşıyorlar. Son virajda seçmene uğramak istemiyorlar. Peki siyasi partiler Beykoz'da seçime hazır mı? Bakalım partiler seçime ne kadar hazır?

AK Parti

Siyasi partilerin içinde seçime en hazır teşkilat AK Parti'dir. Bunu herkes görsün, herkes bilsin. İktidarın tüm yıpranmışlığına rağmen, hayat pahalılığının tavan yapmasına rağmen, AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı varını yoğunu ortaya koyarak çalışıyor. Ana kademe çalışıyor, kadın kolları çalışıyor, mahalle başkanları çalışıyor. Sadece gençlik kolları aksıyor. Bir de belediye başkanı ile tüm imkanları seferber ediyor. Birden fazla seçim geçirmiş İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç neredeyse her gün halkın içinde. Ellerindeki imkanları kaybetmemek için gece gündüz direniyorlar. Başarabilecekler mi? Vallahi ben her zaman söylerim. Çalışan kazanır, çalışmayan 'önümüzdeki seçim' der.

CHP

Bir hantallık var desem, abartmış mı olurum? Ne mahalle başkanlarının bir araya geldiklerini gördüm. Ne Meclis Üyelerini bir arada toplu bir şekilde çarşıya pazara indiğini gördüm. Ne yönetimin üye ziyaretlerinde bulunduğunu gördüm. herkes bireysel klas oyuncu. Takım oyun ruhu bir türlü oluşamıyor. Gençlik ve kadın kolları rutin çalışmalardan öteye geçemiyor. Farkındalık yaratamıyorlar. Aydın Düzgün ordusuz bir general gibi. Herkes tek başına bir hiçtir. İktidarın nimetlerini bırakmamak için direnen bir AK Parti'nin karşısında, iktidarın nimetlerine kavuşmak için çalışan bir CHP yok. İyi ki CHP için Sevgi Kılıç var.

İYİ Parti

Hedefi en yüksek tutan partilerin başında geliyor. Akif Taşdemir bu işi bilenlerden diyebilirim. Partisini temsilde ve tanıtımında çok iyi çalışıyor. Küçük büyük demeden her davete katılım yapıyor. İYİ Parti'nin kadın ve gençlik kolları da rayına otursa halka tamamlanmış olacak. En çok üyelik başvurusu alan parti. Demek ki partide ışık görüyorlar. Bakalım bu çalışmalar ve gelişler sandığa ne kadar yansıyacak.

MHP

Oğuzhan Karaman'ın yönetim ve Meclis ekibi Genel Merkez doğrultusunda istenilenleri eksiksiz yerine getiriyorlar. Tez avantaj Cumhur İttifakı'nın ortağı olmak. İktidarın olumsuzluklarıyla bocalamak zorunda kalmalarıdır. Lakin temsilde eksiklik ve hata yapmadan seçime doğru yol almaya çalışıyorlar.

Saadet Partisi

En eski teşkilatlardan birisi. Hepsi tecrübeli, üzerlerine düşeni yapmaya çalışıyorlar. Yine de çok çalışmaları gerekiyor. Çünkü AK Parti'nin oy kaybı yaşadığı seçmen kitlesinin çoğu merkez sağ seçmen. Din eksenli seçmen hala AK Parti'yi terk etmedi. Terk ederse Saadet Partisi'nde bir şahlanış olması kaçınılmazdır. Muammer Koç'un bu minvalde çalışmalar yaptığını biliyorum.

DEVA Partisi

Kuruluşu çok kısa olmasına rağmen, Beykoz'da çok uzun mesafeler aldılar. Bunda İlçe Başkanı Hikmet Baki'nin rolü çok fazla. DEVA Partisi temsilde neredeyse her yerde. Teşkilatı iyi çalışıyor. Bunu gözlüyorum. Kısa zamanda bu derece çalışmaların ürünü sandığa mutlaka yansıyacaktır.

BBP

Cumhur İttifakına girdiğinden beri Beykoz'da esamesi okunmuyor. Oysa BBP'nin Beykoz'da alt yapısı sağlam bir teşkilatı vardı. İz bırakan birçok İlçe Başkanı günümüze kadar bilinmektedir. Lakin teşkilatın mensupları şimdilerde sanki azı Cumhur İttifakı'nda, çoğu Millet İttifakı'nda gibi geliyor bana.

Gelecek Partisi

İlçe Başkanının adını sadece duydum. Ayhan Uzunyayla ile tanışmak nasip olmadı. Beykoz'da bir iddia koyabilecek gibi görünmüyor. Yönetim Kurulunda Gümüşsuyu Mahallesi'nden biri var mı? Olsa haberim olurdu ya da görevlerini bilmiyorlar.

Vatan Partisi

Genellikle hep aynı kadrolar oldukları için seçimde zorluk çekmeden çalışacaklar. İlçe Başkanı Hakan Ekiz deneyimli. İşlerinin zor olan tarafı hem Cumhur İttifakına, hem Millet İttifakına vuracaklar.

Demokrat Parti

İsmi yıllara dayanıyor. 6'lı masanın içinde yer alıyor. Beykoz'da ismini gören yok, duyan yok.

Yeniden Refah Partisi

Beykoz'da hızlıca teşkilatlanıyor. İlçe Başkanı Tuncay Karadeniz de yeniden refahı oluşturma çabalarının sandığa yansıması ittifaklarının içinde olup olmamasında rol oynayacaktır.

Memleket Partisi

Her yerde olduğu gibi Beykoz'da da fiyasko oldu. Teşkilat kurulamadı. CHP'den zırnık alamayacaklar gibi.

Zafer Partisi

Duymadım, görmedim. Oysa Beykoz'da çok Suriyeli var.

HDP

İlçe Başkanı ve eş başkanlarıyla tanışamadık. Teşkilatlarını da bilmiyorum. Lakin nerede ne kadar HDP oyu var biliyorum. O bakımdan iyi çalışıyorlar diyebilirim.

Beykoz'un fotoğrafı benim kalemimden bu. Beykoz'un caddelerinde herkes boy gösteriyor. Arka sokaklarda ise sadece AK Parti var. İddia ediyorum AK Parti dışında çoğu partinin bilmediği mevcut çıkmaz ve ara sokaklar var. AK Parti'nin çalışma metoduna diğer partilerin yanaşması hemen hemen zor gibi. Onun için muhalefet partilerinin bana göre 3 kat daha fazla çalışmaları gerekiyor. Gerçi AK Parti'nin çalışmalarında koşturan ve koşturulan kadroların çoğu maaşlı bunu görüyorum. Peki CHP'nin Beykoz'dan Büyükşehir'e işe koyduğu ben diyeyim 300 kişi Aydın Başkan desin 200 kişi.. Nerede bunlar, CHP çalışmalarında...

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz