Sinan KAVRAKOĞLU
  • 20/11/2020 Son günceleme: 20/11/2020 13:33
  • 4.127

Makalelerimde Belediye Başkanı Murat Aydın’ı sık sık tenkit etmem bazı okuyucularımın dikkatini çekmiş olacak ki, “yahu hiç mi doğru yaptığı bir şey yok bu adamın?” manasını taşıyan mesajlar, mailler göndermişler bana.

Murat Aydın’ın Beykoz’a geliş sürecini bir hatırlayalım, sorunuzun cevabını bulacağınızı ümit ediyorum…

Her şeyden önce, Aydın Beykoz’a ihtiyaçtan dolayı gelmedi bunu biliyorsunuz. Hanefi Dilmaç’ın belediye başkan yardımcılığından istifasıyla başlayan başkan kim olacak, kim olmayacak mücadelesi, Zeytinburnu’nda jübile yapmaya hazırlanan Murat Aydın’ı, Numan Kurtulmuş’un telkinleriyle bir anda Beykoz’a kaydırıverdi… Evet, Kurtulmuş’un telkinleri AK Parti içindeki iki zıt klik tarafından baskı altına alınan Tayyip Erdoğan’ı farklı bir pratik uygulamaya itti 2019’daki adaylık sürecinde. Beykoz siyasetinin duayenleri de ağızlarını mühürleyince bugünkü feci tablo kaçınılmaz oldu.

Feci tablo diyorum zira Beykoz gibi beş bin yıllık tarihiyle övünen bir ilçeden bir belediye başkanı adayı çıkaramadık! Geçelim efendim…

Ordulu Numan Kurtulmuş’un Giresunlu Murat Aydın ve prensi Bünyamin Korkmaz’ın kariyerlerine nasıl tesir ettiğini az çok biliyoruz. Keza, Murat Aydın’ın Beykoz politikalarında da Numan Kurtulmuş’un izlerini hemen her alanda görebiliyoruz.

Beykoz’a aday olmadan aylarca önce başladığı ve sık sık yaptırdığı anketlerin sonuçlarına göre çalışmalarını planlayan Murat Aydın Beykoz’un en büyük sorununun imar olduğunu taa o zaman biliyordu. Adaylığı kesinleştikten sonra, adaylık tanıtım sürecinde -gazeteci olarak ben de kendisini yakından takip etme fırsatı bulmuştum- Beykozlulara verdiği tek ve en büyük sözü şuydu; “tapu sorununu Yücel abi çözmüş zaten. Ben de imar sorununu çözeceğim. Cumhurbaşkanımız beni bu yüzden gönderdi.”

Murat Aydın’ın Beykozluların gözünün içine baka baka verdiği bu sözler Beykoz siyaset tarihindeki yerini almıştır. 100 yıl da geçse verilen bu sözler unutulmayacak. 100 yıl sonra “Beykoz’da nasıl bir siyasi boşluk oluşmuş ki Zeytinburnu’ndan belediye başkanı ithal etmişler” diyecekler. Arşivlere geçen bu yazım ve bunun gibi reddiyeler de 100 yıl sonra hatırlanacak elbette! Tıpkı 100 yıllık evini onaran, üstelik bunun için izin almış vatandaşın başına evini yıkması gibi. Ha, muhalefetiyle, vatandaşıyla Beykozlunun duyarsızlığı, bu denli savruk yönetilmesine rağmen sesini hiç çıkarmaması da aynı şekilde hatırlanacak!

On sekiz ayda dört yüz milyon para harcayan Murat Aydın’ın seçilme sebebi olan imar planları olduğu yerde duruyor! Bu parayla yüzlerce konut yapabilirdi -ki rahmetli Yücel Çelikbilek ağabeyin en büyük hayaliydi bu- lakin onun yerine bol bol festival ve bahçesinde 1030 yaşındaki zeytin ağacıyla on beş milyonluk Gümüşsuyu Restoranımız var bir de birkaç bitmiş proje.

İmar sorununu çözemeyen, çözmek için muhalefetten yardım isteyen, hatta “siz çözün biz destek olalım” diyecek kadar sorunun ciddiyetinin farkında olmayan Murat Aydın “imar sorununun farkındayım, biz çözeceğiz” diyerek geldiği belediye başkanlığı makamında Beykozlunun kaynaklarını kontrolsüz bir şekilde harcamaya devam ediyor.

Onun içindir ki Murat Aydın Beykoz’un imar sorununu çözmediği sürece benim nazarımda başarısızdır ve verdiği sözler müphemdir.

Umarım sorunuzun cevabını verebilmişimdir…

Yazarın Yazıları