Meclis üyelerini belediye savunacak…

  • 0
  • 21002
Meclis üyelerini belediye savunacak…
Meclis üyelerini belediye savunacak…
Meclis üyelerini belediye savunacak…
Meclis üyelerini belediye savunacak…
Meclis üyelerini belediye savunacak…

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Meclis Üyeleri Derneği (BEYMEZ) Yönetimi tarafından organize edilen toplantıda gündemi değerlendirdi.

Açıklamalarında sorulara da cevap veren Başkan Çelikbilek, CHP’li 4 meclis üyesinin şikayeti üzerine, Rüzgarlıbahçe’de kullanıcılarına satılan arazilerle ilgili 8 Şubat 2013’de başlayacak olan davada meclis üyelerini Beykoz Belediyesi’nin avukatlarının savunacağını söyledi.

Beykoz Belediyesi’nin AK Parti, CHP ve diğer siyasi partilerde meclis üyesi olarak görev yapan isimlerin ve çok sayıda mahalle muhtarının hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Çelikbilek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurulmasıyla, Kültür Bakanlığı’nın Doğal SİT alanlarıyla ilgili yetkilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bağlı komisyonlara verildiğini kaydetti.

Bu durumla birlikte Boğaziçi ön görünüm konusunda bir yetki kargaşası yaşandığını ifade eden Çelikbilek, Beykoz’da çıkacak olan planların Büyükşehir’den çıktıktan sonra Çevre ve Şehircilik Balkanlığı’na bağlı Çevre Komisyonu’na gideceğini ifade etti.

“Geri görünüm ve ön görünümde şu anda söz sahibi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’dir… Köy Planlarının yetkisi ise komisyonlara verildi.” şeklinde konuşan Başkan Çelikbilek, 7 yıldır raflarda bekleyen köy planlarını raflardan indirerek güncellemek üzere çalışmaları başlattıklarını söyledi.

Kadastro çalışmalarında belediyenin dahili yoktur

Beykoz’da ciddi anlamda 2B arazisi olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Çelikbilek, “bunların birçoğunun kadastro çalışmalarının yapıldığını fakat üzerinde ihtilaf olan arazilerle ilgili bu çalışmaların yapılamadığını söyledi. Yapılan kadastro çalışmalarında belediyelerin en ufak bir yetkisi yoktur. Buradaki olay tamamen Orman ve Tapu Kadastro arasındaki ilişkilerdir” dedi.

İhtilaflı arazilerde aynı yasaya tabidir

İhtilaflı bölgelerde devam eden yargı sürecinin tamamlanmasıyla yine aynı yasa kapsamında satışların yapılacağını söyleyen Başkan Çelikbilek, arazilerin fiyatlarıyla ilgili oldukça spekülasyon oldu… Bizim önümüze bir liste geldi… Bu listedeki fiyatlar bize de sağlıklı gelmediği için kamuoyuyla paylaşmadık… Bu rakamların bu şekilde oluşmasında bölge halkının çok ciddi katkıları var…

50 liralık yere 300 lira dediler..

Çelikbilek, “Adamlar gelip sordular, ‘arsayı kaça satarsın’ diye? 50 liralık yere 300 lira dediler…  Dolayısıyla bundan bizde rahatsız olduk ve yeniden fiyatların belirlenmesini istedik… Bir kardeşiniz olarak gereğini yaptığıma inanıyorum.

Bu yasa sadece bizim için çıkmış bir yasa değil. Farklı bölgelerde farklı değerlendirmeler var… Beykoz’da yapılan yeni değerlendirme sonucunda çıkacak olan fiyatların öncekilerin altında olacağını biliyorum. Allah’ın izniyle istediğimiz sonucu alacağız… Bunu aldığımız zaman yine herkesi memnun etmek mümkün değil” dedi.

Parası olanla olmayan bir değil…

2 bin lira müracaat parasını imkânsızlıklar nedeniyle yatıramayan vatandaşla, parası olan vatandaşı aynı kefeye koymak mümkün değil… Sıkıntısı olan insanlarımızla ilgili değerlendirme ayrıca yapılır…

Beykoz Belediyesi’ne devredilen özel proje alanlarıyla ilgili de çeşitli açıklamalar yapan Başkan Çelikbilek, kendisini dinleyenlerin sorularına da cevap verdi.

Meclis üyelerini Belediye savunacak…

CHP’li dört meclis üyesinin şikayeti üzerinde, başlayan yargı sürecinde BEYMEZ’in bir girişimi olacak mı? diye soran Dost Beykoz Yazarı Erdal Öztürk’ün sorusuna, BEYMEZ Başkanı Adem Öztürk yerine kendisinin de BEYMEZ üyesi olduğunu ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek cevap verdi.

Yaptığımız yanlışlar bunlar olsun…

Çelikbilek, “BEYMEZ’in burada bir şey yapması söz konusu değil… Biz Belediye olarak savunmaları hazırlıyoruz… Çok üzerinde durulması gereken bir durum değildir… Alınan kararlar doğrudur. Bugün olsa yine aynı karaları almakta bir behis duymam.. Alınan bu meclis kararlarıyla ilgili yasal bir engel söz konusu değil. 24 yıl önce yaşanan bir şeyin bu gün yargıya taşınması düşündürücüdür. İçimizden insanların bunu yargıya taşıması üzüntü vericidir. Yargılanma gerekçesi bu olsun yeter ki, alnımızın akıyla çıkacağız, yargılanacağız. Yüz kızartıcı bir sucumuz olmasında yaptığımız yanlışlar bunlar olsun” dedi.

Haber Merkezi

Hızır Yılmaz AK Parti’den özür diledi
Önceki Hızır Yılmaz AK Parti’den özür diledi
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz