İkinci Merve Kavakçı vakası Beykoz’da yaşandı

  • 27.03.2017 18:15
  • Güncelleme: 27.03.2017 19:32
  • Okunma: 22166 kez
  • Yorum: 0
18 yaşındaki gençlere milletvekilliği yolunu açmaya çalışan AK Parti’nin, Beykoz İlçe Yönetimi, 23 yaşındaki bayan üyeyi sorgusuz, sualsiz toplantıdan kovdu…
İkinci Merve Kavakçı vakası Beykoz’da yaşandı

Türk siyaset tarihinde ikinci Merve Kavakçı vakası Beykoz’da yaşandı… AK Parti Beykoz İlçe Yönetimi'nde bir skandal yaşandı. Yıllarca Merve Kavakçı’ya yapılan haksız uygulama üzerinden siyaset yaparak, vatandaştan oy isteyen AK Parti’nin, Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, 23 yaşındaki Bayan Yönetim Kurulu Üyesi'ni zorla toplantıdan dışarı attırdı... üstelik İl Yöneticisinin gözleri önünde…

Türk siyaset tarihinde kara bir leke olarak kalacak olay, 21 Mart 2017 Salı günü, Mustafa Gürkan Başkanlığı’nda yapılan AK Parti Beykoz İlçe Yönetim Kurulu toplantısında yaşandı.

29 Kasım 2014 tarihinde yapılan AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı Olağan Kongresi’nde, delegelerin oylarıyla İlçe Yönetimine seçilen Büşra Şen, hiçbir gerekçe gösterilmeksizin üstelik hakaretlere maruz kalarak üyesi olduğu İlçe Yönetim Kurulu’ndan kovuldu.

Teşkilat ahlakına uymayan üzücü bir olay yaşadım

21 Mart 2017 Salı günü yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı'nda teşkilat ahlakına ve tüzüğüne uymayan üzücü bir olay yaşadığını söyleyen Büşra Şen, toplantı başlamadan yaklaşık beş dakika önce İlçe Sekreteri Fatma Aydın tarafından aranarak, şahsı adına bir karar alınacağını ve bu nedenle toplantıya gelmemesinin daha uygun olacağının kendisine bildirdiğini söyledi.

Bu ifadelerden rahatsız olduğunu ve zaten katılmak üzere AK Parti İlçe Başkanlık binasında bulunuyor olmasından dolayı hemen toplantı salonuna girdiğini söyleyen Büşra Şen yaşananların devamını şu ifadelerle anlattı:

Toplantıda olmamda sakınca yok…

“Neler olduğunu bilmeden her hafta olduğu gibi toplantı salonuna selam vererek girdim. İlçe Başkanı Mustafa Gürkan; ‘Büşra biz sana gelmemen gerektiğini söylemiştik, şu an senin adına bir karar alıyoruz.’ dedi. Ben de, benimle ilgili bir karar alınıyorsa burada olmam gerektiğini, ayrıca olası karar alındığı takdirde bu kararın bir sonraki toplantıdan itibaren geçerli olabileceğini bildirdim. Dosyamı alıp yerime oturdum. Ben gelmeden önce bir tutanağa herkes imza atmış ve o tutanakta adım yazmıyordu. Ben toplantıya girdikten 10 dakika sonra yeni bir tutanak geldi. Tutanağa bir madde daha eklenmişti. "Büşra Şen'in istifa etmiş sayılmasına" şeklinde bir maddeydi.

İkinci Merve Kavakçı olayı Beykoz’da yaşandı

Fakat istifa dilekçemi vermediğim halde bu maddenin yazılmasına anlam veremedim ve tutanağı okumaya başladım. Mustafa Gürkan bana ses tonunu yükselterek, ‘Ne yapıyorsun sen? Bırak o tutanağı...’ dedi.

 “Atın şunu dışarı… Çıkarın şunu”

Ardından hakkımda alınan kararı okumaya çalıştığımı ifade etsem de, İlçe Başkanı Mustafa Gürkan oldukça yüksek bir ses tonuyla, "Toplantıyı hemen terk et, çık dışarı… Çıkarın şunu, atın şunu dışarı" şeklinde, İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, İl Yöneticisi Sadettin Çay ve SKM Başkanı Tuncer Dede’nin de gözü önünde beni azarlayarak toplantıdan kovdu.

Dışarı çıkmak istemesem de, Mustafa Gürkan’ın aşırı yüksek sesle bağırması üzerine toplantı salonunu terk ettiğini söyleyen Büşra Şen, köşe yazıları yazdığı Dost Beykoz Gazetesi’nin çeşitli eleştirileri üzerine AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın kendisini daha önce iki sefer istifaya davet ettiğini anlattı.

Tüzüğe aykırı davranmadım…

AK Parti Tüzüğü’nün 56. Maddesinde, olağan toplantılara bir yıl içinde 6 kez ya da üç kez üst üste mazeretsiz katılmayan üyenin, İlçe Yönetimi tarafından üyeliğinin düşürülebildiğini bildiğini ve hiçbir şekilde parti tüzüğüne aykırı bir davranış içinde olmadığını anlatan Büşra Şen, devamsızlıklarının izinli ve üst üste olmadığını kaydetti.

İki sefer istifaya davet edildim…

Yönetim Kurulu’nda devamsızlığı daha fazla olan üyelerin olmasına rağmen, farklı bir kılıfla Yönetim Kurulu’ndan kovulmuş olmasının köşe yazıları yazdığı Dost Beykoz Gazetesi’nin, zaman içerisinde gerek Beykoz Belediyesi, gerekse İlçe Yönetimi ve Mustafa Gürkan’ı eleştirmiş olmasından kaynaklandığını dile getiren Büşra Şen, “Bundan 7 ay önce de Dost Beykoz’da yayınlanan bir köşe yazısı Yönetim Kurulu’nda tartışılmış, yapılan eleştiriye yönelik açık olan yargı yolunun kullanılması yerine İlçe Başkanı Mustafa Gürkan tarafından istifaya davet edilmiştim” dedi.

Derdimiz yardım toplamak değil mi?  

Aynı hafta Suriye’ye yardım topluyorduk ve Dost Beykoz Gazetesi 250 kg un yardımı yaptı… İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın bu yardımı reddetmesine bir anlam veremedim… Ve bu tavrın doğru olmadığını İlçe Yönetim Kurulu’nda dile getirdim… Bunun üzerine İlçe Başkanı Mustafa Gürkan tarafından tekrar istifaya davet edildim, hatta bununla da yetinilmeyip, ‘biz bu işin çakallığını, puştluğunu biliriz… Sen istifa etmezsen ben ettiririm” ifadeleriyle tehdit edildiğini söyleyen Büşra Şen, o sürecin ardından sürekli kendisine mobing uygulandığını dile getirdi.

Sadettin Çay ve Tuncer Dede büyük ayıp etti

İl Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Çay ve SKM Başkanı Tuncer Dede’nin; İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın bir Bayan Yönetim Kurulu Üyesini yüksek bir ses tonuyla azarlamasına ses çıkarmamış olmalarının büyük ayıp olduğunu söyleyen Büşra Şen, “Buradan yola çıkarak bunun daha önceden planlanan bir proje olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sadettin Çay ve Tuncer Dede bizi ciddiye almadı

Çay ve Dede’nin, bir yönetim kurulu üyesinin hiçbir gerekçe gösterilmeden, uydurulmuş bahanelerle toplantıdan kovulmasına müdahale etmelerinin, haksızlığı seyretmekle yetinmelerinin AK Parti teşkilat ahlakıyla bağdaşmadığını sözlerine ekleyen Şen, alınan kararın içeriğiyle ilgili bilgi almak amacıyla İl Yöneticisi Sadettin Çay’ı iki kez telefonla arayıp ulaşamadığını ve kendisine de dönüş olmadığını dile getirdi.

Uyarı yok tebligat yok…

Hakkında alınan kararın ne olduğunu bilmediğini ve kendisine her hangi bir uyarı ya da tebligat yapılmadığını söyleyen Büşra Şen, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na itirazda bulunduğunu ayrıca neyle suçlandığını ortaya çıkarmak için Beykoz Asliye Hukuk Mahkemesi’ne, “Karar Tespit Davası” açtığını söyledi.

Bunlar 2019 hazırlıkları…

Yaşananların, kendilerine muhalif olan kesime gözdağı verme amacı taşıdığını ve 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlere yönelik hazırlık amacı taşıdığını ifade eden Büşra Şen, İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın sırf egosunu tatmin etmek için kendisine yaptığı haksızlığı her platforma dile getireceğini ve hakkını yasal zeminde sonunda kadar arayacağını söyledi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz