En az konut Beykoz’da satılmış...

  • 0
  • 7691

TÜİK, ilçelerin Ağustos ayı konut satışlarını açıkladı. Buna göre İstanbul’da en az konut satışı Beykoz’da gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her ay açıkladığı Konut Satış İstatistikleri kapsamında geçen aydan itibaren ilçelere ait verileri de açıklamaya başladı. Buna göre, Türkiye genelinde en çok satışın yapıldığı şehir olan İstanbul’da en çok tapu devrinin olduğu bölgelerin ağırlıklı olarak markalı konutların inşa edildiği ilçeler olduğu ortaya çıktı. Bir dönem imar sorunlarıyla gündemde olan Esenyurt, İstanbul’da en çok konut satışının yapıldığı ilçe oldu. Bu yılın 8 ayında 26 bin 594, Ağustos ayında da 3 bin 124 tapu işleminin yapıldığı Esenyurt, en yakın rakiplerine de büyük fark attı. İstanbul’da en az konutun satıldığı ilçe ise hem yıllık hem de aylık bazda değişmedi ve Beykoz olarak kayıtlara geçti.

Markalı konut etkisi

İstanbul’da Esenyurt’un ilk sırada çıkmasında imar sorunlarının çözüldükten sonra tapu işlemlerinin toplu bir şekilde gerçekleşiyor olması etkili oldu. 8 aylık verilere göre Esenyurt’u 7 bin 882 konut satışıyla Beylikdüzü,

7 bin 180 adetle de Pendik izliyor. Sancaktepe 6 bin 343, Başakşehir de 6 bin 39 adetlik satışlarıyla ilk 5’te yer alıyor. Bu ilçelerin satışlarda ilk sırada yer almasında markalı konut inşaatlarının bu bölgelerde yer alması, yeni yapılan metro gibi ulaşım projeleri ve mega projelere olan yakınlık etkili oluyor. Listenin devamında 6 bin adetlik satışla Ümraniye, 5 bin 456 adetle Bahçelievler ve 5 bin 322 adetlik satışla Küçükçekmece geliyor.

İstanbul’da en az konut satışının yapıldığı, Beykoz, Beyoğlu, Beşiktaş gibi ilçelerde yeni inşaat projelerinin olmaması göze çarpıyor. Beykoz’da villa tarzı evlerin yer alması, Beyoğlu ve Beşiktaş’ın ise şehrin merkezinde olması dolayısıyla fiyatlar yüksek seyrettiğinden satışlar da çok hızlı gerçekleşmiyor.

Kartal ve Tuzla’ya köprü etkisi

İstanbul’un prim yapma potansiyeli yüksek ilçelerinden Kartal-Maltepe-Tuzla üçgeni de en çok satış yapılan ilçeler arasında bulunuyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri olarak da Körfez Geçiş Köprüsü gösteriliyor. Yılın ilk 8 ayında Kartal’da 5 bin 175, Maltepe’de 4 bin 885, Tuzla’da ise 4 bin 72 konut satışı yapıldı. Ağustos’ta ise Tuzla’da 709, Kartal’da 605, Maltepe’de ise 534 konut satıldı.

Haber Merkezi

Saadet, 4 Beykozluyu aday gösterdi
Önceki Saadet, 4 Beykozluyu aday gösterdi
Kanlıcaspor Beykoz’da Tuzla 1954’e mağlup oldu
Sonraki Kanlıcaspor Beykoz’da Tuzla 1954’e mağlup oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz