Sağlık

Dünyanın insanı, Beykoz'a koşuyor...

Dünyanın insanı, Beykoz'a koşuyor...
30.06.2015 01:01
| | |
10257

Dost Beykoz yazarı Opr. Dr. Mahmut Akyıldız'ın ünü İstanbul'u değil, artık ülke sınırlarını da aştı.

Medistate Kavacık Hastanesi'nde görev yapan Dost Beykoz yazarı Opr. Dr. Mahmut Akyıldız'ın ünü, ülke sınırlarının dışına taştı. Balkanlar'dan Avrupa'dan ve Arap Ülkeleri'nden çok sayıda hastayı kabul eden Opr. Dr. Mahmut Akyıldız, her yıl yüzlerce yabancı uyruklu hastasını Beykoz'da ağırlıyor. Hastalarıyla yakından ilgilenen ve en ciddi durumlarda bile sakin ve esprili konuşmalarıyla hastalarına moral veren Mahmut Akyıldız, önemli başarıların altına imzasını atıyor ve Beykoz'un iftihar ettiği kişiler arasına girmeyi başarıyor. Opr. Dr. Mahmut Akyıldız, uzun yıllardır Dost Beykoz Gazetesi'nde köşe yazarlığı da yapıyor.

Opr. Dr. Mahmut Akyıldız, yabancı uyruklu hastalarını Beykoz'daki Medistate Kavacık Hastanesi'nde tedavi altına alıyor. 2 Şubat 1964 Rize doğumlu olan Mahmut Akyıldız, yerel olduğu kadar ulusal basında da sıklıkla yer alıyor ve haberlere konu oluyor. Uzun zamandır Beykoz'da yaşayan ve Rize'nin yanı sıra Beykozlu da olan Opr. Akyıldız'ın adına bir de elektronik tescilli alan bulunuyor. mahmutakyildiz.com adlı web sitesi ise Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Arapça ve Rusça dil seçenekleriyle de takip edilebiliyor. Mahmut Akyıldız'ın son olarak tedavi isimlerden birisi olan ve Almanya da dâhil pek çok Avrupa ve Balkan ülkelerini dolaştıktan sonra Beykoz'a gelip bıçak altına yatan, 36 yaşındaki Visar Memay, başarılı geçen operasyon sonrası duygularını paylaşıyor. Çift Kapak Kalp Ameliyatı olan Visar Memay, "Şu an bıraksalar, maraton koşabilirim! Kendimi çok zinde ve dinç hissediyorum!" diyor.

‘Anevrizmalar, iki çeşit yöntemle tedavi ediliyor’

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı'nı yalnızca Türkiye'de değil Dünya genelinde de başarılı bir şekilde uygulayan ve bilimsel çalışmalarıyla TIP dünyasında göğsümüzü kabartan Opr. Dr. Mahmut Akyıldız, Çalışan Kalpte Bypass ameliyatı konusunda da sayılı doktorlar arasında yer alıyor. Opr. Dr. Mahmut Akyıldız'ın Kosovalı Visar'a uyguladığı Çift Kapak Kalp Ameliyatı'nın önemi ise konunun detayları ortaya çıktıkça daha iyi anlaşılıyor:

Çift Kalp Ameliyatı, Aort Kapak ve Aort Anevrizması olarak biliniyor. Anevrizma, en basit anlatımla, 'Damarların kalıcı olarak genişlemesi veya balonlaşması' olarak tanımlanıyor. En çok vücudun en büyük atardamarı olan Aorta'da gelişen Anevrizmalar, tedavi edilmediği halde hastayı ölüme kadar götürebiliyor. Tedavi yöntemi olarak iki şekilde müdahale edilen Anevrizmalar, ilk tedavi yöntemine göre kesilip yerine bir suni damar yerleştirilirken; ikinci bir yöntemde damar içine ‘suni bir damar’ yerleştirilebiliyor. İlk yöntemde Anevrizma'yı KESİN olarak tedavi ederken; ikinci yöntemde periyodik olarak doktor kontrolünden geçmek gerekiyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Dr. Mahmut Akyıldız, Kavacık, Medistate Hastanesi, Anevrizma, Kalp, Ameliyat, Cerrah

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"