Büşra ŞEN ÇOBAN
  • 31/12/2018 Son günceleme: 31/12/2018 08:57
  • 13.945

Beykozlular olarak bu aralar gündemimizde belediye seçimleri ve başkan adayları var.

Beykoz AK Partide Bir aday adayı bolluğudur gidiyordu. Hatta şu şekilde mizahını yapar olduk; Eskiden nereye baksam seni görürdüm; Şimdi, aday adayı. Mahalle muhtarlarından, çifter başkan yardımcılarına, eski ilçe başkanlarına kadar uzanan aday adaylarımız vardı. Önceki dönem ilçe başkanı Mustafa Gürkan BİLE adaylık başvurusunda bulundu. (Bile’ yi büyük harflerle yazıyorum ki ne kadar etkin, yetkin ve başarılı bir yöneticilik yaptığı tekrar tekrar düşünülsün)

Cumhurbaşkanımız, AK Parti kulislerinde tartışılan M. Hanefi Dilmaç mı, Murat Aydın mı? tartışmalarına son noktayı koydu. Beykoz AK Parti Başkan adayı Zeytinburnu mevcut belediye başkanı Murat Aydın oldu. Yani Beykoz’un en çok oy alan partisinin başkan adayı halk arasında; ithal başkan adayı olarak adlandırıldı.

İthal nedir? Sözlükteki anlamları; İçine alma, bir ülkeye yabancı ülkelerden mal getirme, yabancı malı. Olarak sıralanıyor. 3 dönem belediye başkanlığı yapmış tecrübeli bir başkan için yabancı malı anlamına gelen “ithal” kelimesi kullanmak biraz ağır olsa gerek.

Beykozlular Beykoz’un içinden, bağrından bir başkan adayı istiyorlardı. Cumhurbaşkanımız bu konu ile ilgili açıklama yaptı; Zeytinburnu'nda üç dönem belediye başkanlığı yapmış olan Murat kardeşimizi biz Beykoz'a kaydırdık. Ve şimdi şöyle bir anlayış yayılıyor. "Ya bizim içimizde yok muydu?" Ne demek bizim içimizde? Bizim dışımızda var mı ya? Bizim görevimiz emaneti ehline vermektir. Başarılı üç dönem Zeytinburnu'nda şimdi de Beykoz'a verdik. Beykoz'da da biz Murat beye çok çok güveniyoruz."

Halkın dilinde “Beykoz’un sokaklarını bilmeyen başkan olur mu, Beykoz’un bağrından kopsun bizim adayımız” sözleri var. Gönül ister Beykoz’u Beykozlu yönetsin ancak tek tek sokak adlarını, tabelaları ezbere bilenleri de gördük. Bu iş sokak tabelası adını bilmekle olmaz. İthal diye adlandırdığımız başkan adayı Murat Aydın, Beykoz yerli başkanımız ve başkan yardımcılarımız lüks makam araçlarını yetersiz görüp daha lükslerine binerken Murat Aydın başkan yardımcıları ile birlikte hem tasarrufa gitmek hem de farkındalık oluşturmak için ilçe sınırlarındaki ziyaretlerini bisikletle yapıyordu.

 2013 yılı Beykoz’da lüks araç sevdası haberi (Şenol Demirci'nin haberidir.) Beykoz Belediyesi, Başkan Çelikbilek' e 500 bin liraya yaklaşan ve yıllık maliyeti 250 bin lirayı aşan Audi A8 TDI Quatro, başkan yardımcılarına her birinin aylık maliyeti 5 bin liraya ulaşan 5 adet Volkswagen Passat kiraladı. Birim müdürleri için ise aylık maliyetleri 2 bin 500 lira olan 15 adet Renault Fluance'ı uygun buldu. Araç kiralama ihalesinin maliyeti bununla da sınırlı kalmadı. Yıllık yakıt tüketimi 300 bin litreyi bulan belediye bunun için de yaklaşık 1 milyon 500 bin lira harcamak zorunda. Beykoz Belediyesi 136 adet araç parkıyla da dikkat çekiyor. 2013 yılından aklımda kalan haberlerden biriydi.

 Öte yandan Zeytinburnu Belediyesi denilince aklıma Bilecik-Söğüt gezileri gelir. 2007-2011 yılları arasında Söğüt ilçesinde ikamet etmekteydim. O dönemde Zeytinburnu belediyesi Söğüt’e her gün yerli turist gönderirdi. Hem arkadaşımın babası hem de turist rehberliği yapan Haluk Atasoy abimin sözleri geldi aklıma; 'Söğüt bu geziler, bu ziyaretler sayesinde bir gün Çanakkale kadar ziyaret alacak. Tarihi ve kültürel değeri artacak, bu da Zeytinburnu belediyesi sayesindedir' derdi. Söğüt bugün neredeyse Çanakkale kadar ziyaret alıyor ve ilgi görüyor.

Doğma büyüme Beykozlu biri olarak benim gönlüm de Beykozlu yönetici istiyor ancak Murat Aydın adını duyunca sadece Beykozlu olmadığı için bu kadar yerilmesi doğru değil. Ya da sırf Beykozlu diye birine yönetme hakkını vermek ne kadar doğru. M. Hanefi Dilmaç ağabeyimizin adaylığı tabi ki şahsımı daha mutlu ederdi... Ancak Beykozlu olduğu için değil, güven ve gönül bağımızın olduğu bir ağabeyimiz olduğu içindi.

Şimdi ne olacak: Bugün Beykoz için güzel bir haber aldık. Beykoz’ da güzel işler yapabileceğine inandığım diğer bir ağabeyimiz adaylığını açıkladı; Bilgehan Murat Miniç. Vakıf işlerinde aktif, dinamik ve samimi işler yapacağını bildiğimiz abimize bu süreçte başarılar diliyorum. Bilgehan Bey ağabeyimiz de Beykoz için bir şanstır.

Kıssadan hisse: Seçim süreci kutsal bir süreçtir. Bizi yönetme hakkımızı bir yöneticiye devrediyoruz. Bu yüzden aklı selim davranmamız gerekiyor. Belediye seçimlerinde “Nereli, hangi partiden” sorularını sormak bizi doğrudan uzaklaştırır. "kimdir, hangi faaliyetlerde bulunmuştur, topluma ne katmıştır, Beykoz’a ne katabilir” sorularını sormak gerekir.

Güzel Beykoz’a güzel başkanımız olsun.

Yazarın Yazıları
Yorumlar (6 Yorum)

murat sakal (6 yıl önce)

Bence Beykoz lu olup olmaması önemli değil.İşini hakkıyla yapan biri olsun yeter.Kaldkıki Beykoz a gelen bürokratlar Kaymakam,emniyet müdürü v.s.Beykoz lu olsun diyormuyuz.

Cemil (6 yıl önce)

Akparti gitsin Beykoza yaptirdiği lux sitelerden oy istesin 24 Nisanda Erdogan bey aynen soyle dedi.İmar ciktiya ,dogru imar cikdi..ama zengineee Oyumuz Murat Miniçe

Hasan (6 yıl önce)

Biz ithLyonetkci istemiyoruz beykozda adam yokmikj akp beykozda kYbder inşallah beykoza saygısızlık beykozlu olup da oy veren kendini inkâr etmiş olur

Kerem (6 yıl önce)

Bana bir masal anlat baba içinde Beykoz olsun...

İsmail Bal (6 yıl önce)

Arkadaşlar biz Beykozlu başkan istemiyoruz. Çakma başkan istemiyoruz beykoz sokak sokakbiken adam istiyorum uyar Beykozlu daha önce beykoz ne yaptınlar millet etrafında görün ona göre beykozlu içimizden biri olsun yeder artık

Mehmet (6 yıl önce)

Beykoz u yıllarca Beykoz un çocukları yönetti Beykoz da Beykoz lu kalmadı. Hepsi giderken iyiki gitti deniliyor. Gelen Muarat Aydın ı tanımamam bilmem ama adam Zeytinburnu nda 4 yıl başkanlık yapmış Zeytinburnu nu örnek yaşanabiir belediyelerde ödül almış hemde kimden bilirmisiniz İSMMMO dan ben bunları inceledim sordum öğrendim. İnanmadım orda yaşayan köylülerimiz var çok şanslısınız diyorlar Belediye çalışanı adam gitti diye üzülüyormuş. Bir sorun soruşturun. Elinizde her türlü imkan var. Sonra bu adam başkan olamdan Giresun dan geleli çok yeni imiş. Birde her yıl okullara en çok yardım yapan Belediye seçilmiş ve örnek Belediye seçildiği yıl İSMMMO tarafından bütcesini isabetli kullanan örnek belediye seçilmiş. Beyler ister ne derseniz deyin ama yiğidi öldürün geçmişi asla unutmayın oyunuzu kime verirseniz verin ama karalma yaparken ön yargılı olmayın. Herkese iyi yıllar.

Yorum Yaz