Son Dakika

Beykoz İstanbul’a hayat verecek!

  • 0
  • 9161
Beykoz İstanbul’a hayat verecek!

Dost Beykoz Başyazarı Kader Gür’ün, “Beykoz’a hayırlı olsun” köşe yazısında bahsettiği proje gerçeğe dönüşüyor…

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in de son derece önem verdiği proje hayata geçiriliyor...

Kararı Orman Bakanlığı’nın aldığını söyleyen Çelikbilek, ‘Osmanlı döneminde olduğu gibi tamamı Beykoz sınırları içinde olacak bir koru alanı belirlendi. 862 hektarlık alanda sosyal vasıflı tesisler kurulacak. Özel bir mimarisi olacak. Elmalı barajı havzasını da kapsayacak olan proje hayata geçtikten sonra kimse Beykoz’u tutamayacak’ mesajı verdi.
 
New York'taki Central Park'tan daha büyük şehir ormanı kurulacak…
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla İstanbul’a New York’taki Central Park benzeri iki şehir ormanı kuracaklarını açıkladı. Eroğlu, iki şehir ormanının Elmalı ve Alibeyköy barajlarının yanındaki bölgelere kurulacağını söyledi.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İstanbul’un ağaçlandırılması için yapılacak projeleri anlatırken, iki şehir ormanı müjdesi verdi.

Bakan Eroğlu, Başbakan Erdoğan’ın şehir ormanı yapılması için talimat verdiğini belirterek“Ormanlardan ilkini biz yapacağız. Elmalı Barajı’nın etrafındaki 7 ayrı bölgede kuracağız. İstanbul da 7 tepe üzerine kurulu olduğu için böyle bir şey yapacağız. Kısım kısım gidecek. İlk bölge Ümraniye’deki Hekimbaşı tarafında olacak. Burada 1993’te çöp patlamasıyla bir facia yaşanmıştı. Projesini hazırladık, Başbakan’a gösterdik. Bazı estetik unsurların düzeltilmesini istedi, düzelttik. Muhteşem bir şehir ormanı kuruyoruz” dedi.
 
Eroğlu, ikinci ormanın ise Alibeyköy Barajı’nın yanında “Dünya Şehir Ormanı” adıyla kurulacağını söyledi. Eroğlu, kurulacak şehir ormanının New York’taki Central Park benzeri olacağına işaret ederken, “Central Park’a benzer hatta ondan çok daha güzel bir yer olacak. İnsanların gezeceği, hobi bahçeleri içeren bir alan olacak. Yürüyüş mekânları, çocuklar için eğlence mekânları olacak. Bir kısmını da yaban hayatı için ayıracağız. Geyikler, sincap ve karaca olacak” diye konuştu.
 
‘5 MİLYON AĞAÇ DİKECEĞİZ’
 
Bakan Eroğlu, Boğaz’a yapılacak 3. köprü için 1 milyon ağaç kesileceğine yönelik haberleri değerlendirirken, “Ulaştırma Bakanlığı’yla anlaştık. Bazı ağaçlar, ağaç sökme makinesiyle başka alanlara taşınacak. Onları kurtaracağız. Taşınamayanları telafi edeceğiz. Kesilen ağaçların 5 katını dikeceğiz. 5 milyon ağaç dikeceğiz" dedi.
 
Haber Merkezi
Beykoz Eminönü'ne çıkarma yaptı
Önceki Beykoz Eminönü'ne çıkarma yaptı
Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Sonraki Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz