Beykoz'da saha sorunu var!

  • 01.09.2015 09:54
  • Okunma: 7435 kez

Talip ERCAN


Son yıllardaki en uzun Yaz Tatilini tamamlayıp Beykoz’a döndükten sonra süratle haberlere kaldığımız yerden devam etmeye başladık.

Bu ayrılık döneminde Beykoz’da Süper Amatör Lig ve 1. Amatör Lig takımlarımız başta olmak üzere birçok hazırlık maçı yapılmış. Sonuçlarını ve takımların son durumlarını ilgilerden öğrendik.

Ben bu sezon takımlarımızın göstereceği performanstan çok bir başka konuya parmak basmak istiyorum, yani saha sorununa. Bilindiği üzere ilçemizi futbolda en üst ligde Paşabahçespor temsil edecek, kendilerine başarılar diliyorum. Hali ile Bölgesel Amatör Lig maçları profesyonel maç kurallarını da içermekte. Yani iki saat önceden sahanın boşaltılıp takım sorumlularının toplantı için hazır olmaları gerekmekte. Eee maç bitiminden sonra da sahada başka da bir müsabaka oynanma şansı yok. Yani Paşabahçespor’un maçları dolayısı ile Paşabahçe Stadını takımların maçlar için kullanmaları azalacak.

Maçlar büyük oranda Ortaçeşme Stadı'na dağıtılacak gibi. Anadoluhisarı Spor Akademisi Stadı ile ilgili Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile Marmara Üniversitesi arasında bir protokol sanırım daha yapılabilmiş değil. Yani burada da maçların oynanmama ihtimali yüksek. Riva Sahası güzel ancak hem takımlarımız için uzak kalmakta, bir anlamda deplasman , hem de kışın soğuk sert rüzgarları alan bir yer.

Maçlar bir şekilde rayına oturtulup sabah erken  saatlerden akşam karanlık çökünceye değin dağıtılabilir, ancak asıl mesele idman, antrenman yapacak saha konusunda yaşanacak gibi. Paşabahçe Stadının Aydınlatma Sistemi sıklıkla arıza vermekte, Ortaçeşme Stadı'nda ise tabiri caizse ses var görüntü yok. Aydınlatma direkleri ve sistemi var, bu sistemi çalıştıracak, trafo bağlantısı yok. Öğrendiğim kadarı ile bunun çözümü için 60-70 bin liralık bir çalışma yapılması gerekiyormuş.

Şimdi elde idman yapacak saha olarak Gümüşsuyuspor ve Çubukluspor gibi büyük ebatta sahanın yanı sıra, Soğuksuspor’un nispeten küçük sahası kalmakta. Ha, Riva Sahası da var derseniz oraya kış günü kim gidebilir, nasıl ulaşım sağlanabilir ve bunun altından maddi olarak kalkılabilir bu başka bir soru.

Beykoz Belediyesi Eski Köylerde futbol Sahaları yaptırmakta ve de bazı mahallelerde de bunların ölçüleri çok küçük olduğundan sağlıklı bir çalışma yapılmasına imkan yok. Keşke anlaşma yapılırken Beykoz Belediyesi daha büyük ebatta saha yapımını düşünse idi. Örneköy ve Elmalıspor Takımlarının antrenman yapacakları saha kesinlikle yeterli ebatta değil. Ha, imkan yok bun razı olacaksınız denilirse yapacak, diyecek bir şey yok.

Şu anda Takımlar Beykoz Çayırına yüklenmiş durumda, oradan da çıkarılmaları an meselesi olabilir. O Çayırda eskiden antrenmanlar yapılırmış, şimdi orası bir park-çayır hüviyetinde, çivili kramponlar ile girilirse yakında tepenize üşüşen görevliler görülebilir.

Allah’tan Çavuşbaşıspor Sahasında Suni Çim Zemin çalışmaları başladı, ancak 2 aylık süre lazım kullanılabilmesi için. Kanlıcaspor’un Tekke Mevkiindeki Sahası için de bugün-yarın müjdeli haber gelecek gibi. Kavacıkspor yıllardır sahası için mücadele ediyor, ancak her defasında tam çözülecek gibi bir düşünce belirirken moralleri bozuluyor.

 Siz hem A hem de diğer yaş kategori takımları ile liglere katılan kulüplerimizin sayısını düşünün ve de araştırma yapın bakayım takım başına kaç metrekare yerimiz çıkacak ?

Beykoz 1908 A.Ş. Takımı da saha sorunu yaşamakta…vakti zamanında Kulüp 1908 A.Ş. Hüviyetine bürününce en az iki saha yapacak maddi güç vardı. Nedense bu kullanılmadı, düşünülmedi…ee her sezon 40-50 futbolcu gelip-giderken buna kafa yoramadı demek ki dönemin yöneticileri….

Bakın size bir saha önerim var…hani Ortaçeşmespor Sahasının arkasına kalan ve Tokatköy Sahası olarak bilinen alan var ya yapın oraya bir saha…Molozspor ve Çingene İdmanyurdu !!! Takımları kadar ilçe spor kulüplerinin de burayı kullanma hakkı olsa gerek…

İşin en tuhafı da ne biliyor musunuz bu konuları ben yazarken, bu sıkıntıları bizzat yaşayan kulüplerin kaçak güreşmeleri, “Aman kimse ile ters düşmeyeyim- maç ulaşım otobüsüm gelmez” düşüncesinde olanlar…sevgili Başkanlar ve de Yöneticiler sizler hiç biriniz oraya zorla silah zoru ile getirilmediniz, öyle ise ne derler, “Hamama giren terler “ öyleyse otobüs paranız dahi yoksa sizin başkanlığınız Kartvizit-Unvan Başkanlığından öte ne önem taşır ki…hele ki transfere müthiş para harcayan kulüplerimiz, hem de bir bağımsız kulüp binası dahi sahası olmayanlar da var ki o konulara hiç girmeyelim..

Birbirleriniz ile didişmekten koca Beykoz’da sporu ne hale soktuğunuzun farkında mısınız ? Falancacı, filancacı, milancacı derken kulüpler 3’e 4’e bölündü farkında olan yok…

 

Yazarın Yazıları